grafika u igrama?

Discussion in 'Igre i konzole' started by rama, Feb 16, 2013.

  1. rama

    rama Aktivista

    Gledam ove postove iz jedne druge teme u vezi grafike, pa se baš pitam koliko je inače ljudima bitna grafika u igrama.

    Meni lično nije bitna. Kad malo pogledam unazad, većinu igara sam odigrao na 1024x768 rezoluciji. Tačnije do ovog prethodnog ljeta. Malo je to uslovljeno bilo i samim hardverom, jer nisam u mogućnosti stalno kupovati novi hardver. :D
    Onda opet, nije mi bilo strano da igram i one ASCII igre. Sve dok je igra zanimljiva i igriva. Što je uglavnom presudno bilo. Čak bih rekao i da mi je zvuk daleko bitniji od grafike u igri.

    Onda opet kad gledam po forumima, često se priča svodi na to kakva je grafika, ima li podrške za visoke rezolucije, AA, sjene i slične kerefeke. Istina jeste da su uglavnom mlađa raja po forumima, mada evo, i na ovom forumu se često raspravlja o grafičkim aspektima igre. Možda malo i previše nego što bih očekivao s obzirom na nešto stariju i zreliju populaciju. Može bit da je to što je u pitanju HW forum, kako Pelikan reče, a opet, možda je stvarno ljudima bitno kako igra izgleda.


    Pa da vas čujem, koliko vam je bitna grafika i da li vam je bitna uopšte? Ako jeste, zašto jeste?
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako je gameplay sve losiji u igrama tako grafika postaje sve bitnija, da se bar necemu divis.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Stvar je osječaja. Svi ti efekti docaravaju drugacije, da ne kazem, bolje prisustvo u igri. Mada su meni bitniji efekti, fizika kretanja nego grafika. Moze recimo biti grafika kakva hoce ali ako se kreces totalno neprirodno onda nemam cejfa. Zato mi mnogo smeta recimo u FPS naslovima kada trcis kao da lebdis. Osjecaj za kretanje nikakav.

    Postoje igre popur kojejakvih simulaicja gdje se ne zamaras grafikom ali kako vrijeme ide neke igre jednostavno nisu igrive radi lose grafike. Opet, svako ima svoj ćejf.

    Sto se tice rezolucije, mora biti nativna u suprotnom je slika mutna. Moglo se na CRT-u štimati ali ovako na LCD-u, bolje u window modu igrati.
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Grafika je meni jedan od bitnih elemenata da te povuce u svoj svijet i pricu. Zamisli da je u Piratima sa Kariba (filmovi, prva 3 dijela) uradjen CGI prosjecno, sipak bi te Davy Jones onako fascinirao i sipak bi se ta 3 sata dok gledas onako uzivio u pricu.

    Poredjenja radi, navukao sam se pravo na God Of War serijal, pa sad igram PSP i PS2 remake-e na PS3. Grafika je njesra, gameplay i prica su super. Al opet, kad poredis sa GoW3 (koji je radjen za PS3) - nema onih scena da ti vilica padne na pod. Koliko god poricali - grafika je bitna, ne bitnija od samog gameplaya al opet bitna.

    E jedino gdje mi grafika ne igra ama bas nikakvu ulogu je Zelda serijal, meni je svaki graficki stil super koji Nintendo odabere (od cell-shaded sa Wind Wakera do 2D-a u Link To The Past), i toliko su dobro dizajnirani svijetovi da jednostvano ne primjetis siromasnu grafiku.

    Sto da zakljuciti, ako je igra toliko super napravljena (muzika, gameplay, prica, borba) - onda ni ne primjetis losiju grafiku, u suprotnom grafika je mali trik koji 'skriva' nedostatke same igre :)
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bitna mi je u fps i avanturama tipa uncharted, nije mi toliko bitna u RTS-ovima.
     
  6. aeRo

    aeRo Komšija

    Sto rece dmr kako igre gube na samom gameplayu vremenom, tako grafika postaje sve bitnija, sto je 100% u pravu.. Mada opet, slazem se i sa NAILS-om po pitanju toga da je sama fizika u igri mnogo bitnija od grafike. Kad igra ima dobru pricu, na grafiku se zaboravi, da ne idem dalje Walking Dead serijal, odigrao sam neki dan svih 5 epizoda u dahu sto bi rekli. Za danasnje standarde grafika ocajna (mada je i ciljan onaj neki comic stil), ali je prica extra, i nisam ni sekunde obracao paznju na grafiku..
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Meni je daleko bitniji artstyle i dizajn nivoa nego high-ress teksture, lightning i ostale dzidze. Najbitnija je kretnja lika, ako je traljavo uradjeno, ja to ne mogu igrati da je ne znam kakva prica i grafika. Mada, neki naslovi bi bili teski prosjek da nije dobre grafike. Meni je recimo Crysis teski prosjek sto se gameplaya tice, napucavanje je prilicno bezveze za jedan FPS, ali svejedno plijeni paznju zbog grafike. Dobra grafika moze dobru igru napraviti jos boljom, ali ne moze losu igru dobrom.
     
  8. kvaju

    kvaju Komšija

    Meni grafika nije bitna uopce, doduse nije mi neki komp da igram ove jace i novije igre, ali i izgubio sam volju za igranjem otkako sam na kompu (osim cs 1.6 nekad bacim).

    Suikoden, ff serijali, vagarant story, mgs 1, silent hill i sl. sve odlicne igre i radnja u igrama i taj svijet.
    Sad da je remake neki od ove odigrati sa boljom grafikom bi fino bilo, ali prica je 90% igre.

    Ps. Ali definitivno bi volio probati bf3, ona grafika stvarno jebeno izgleda, to cu igrati kada i7 procesori dodu negdje na 200km :D
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Dovoljan je i i5 za BF3, grafe su bitne. :mrgreen: :mrgreen:
     
  10. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    grafe :mrgreen:

    meni je bitno da fino izgleda tj da se zna šta je šta, a sad hi-res strukture, poligoni zafrkancije nebitno :smt003
     
  11. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Nije mi toliko bitna grafika koliko mi je bitan gameplay ali opet volim da vidim kada je sve to lijepo dočarano. NPR Uzmimo Witcher 1, nisam ga mogao igrati na ultra kada je tek izašao pa sam ga prešao na low bez ikakvih problema, jer je grafiku zamjenio gameplay. Akli što se tiče Witcher 2 iako ima jako dobru priču uživao sam u grafici ( igrao na High) jer onaj osječaj kada se okreneš u šumi a pred tobom list pada, ona trava na vjetru vijori.
     
  12. GW

    GW Moderator

    ja volim kad je grafika dobra pravo
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    :mrgreen:
     
  14. techton

    techton Aktivista

    Tako je, prica bude i prodje, ali grafika ostaje :)
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Grafika zastari al dobar gameplay nikad :D
     
  16. techton

    techton Aktivista

    Ma naravno, zadnjih 5 igara koje sam instalirao sam igrao po nekih 2 sata i dojade iako su vizuelno predobre. Nijednu nisam presao cijelu, tako su monotone. A nekad to nije bio slucaj, iako je grafika bila katastrofa, barem na krntijama na kojim sam igrao.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije bas toliko ni fer spominjati starije naslove zbog nostalgije. Moze igra bit igeneralni djubre a da tebi ostane u dobrom sjecanju zbog necega. Za mene su iz prošlosti najbolje battletoads sa NES konzole, twisted metal 3 sa PS 1, suffering kec kojeg sma 2-3 puta prelazio ili hitmman prva 2-3 naslova.. ili nesto tako slicno.. sto ne ide nikakao da se porede sa danasnjim naslovima. Da sam sada u tim godinama bilo bi hrpa nalsova na koje bi plazio vjerovatno.
     
  18. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Ali budimo realni, današnje igre su sve na iste kalup. Rijetko izađe koja originalna. Postaju pravo monotone i zbog toga idu na bolju grafiku.
     
  19. AdoSA

    AdoSA Komšija

    1. Gameplay
    2. Story
    3. Graphics

    Ovim redom :)

    Naravno da volim da grafika dere gu*ove ali ipak mi nije presudjujuci faktor kada ocjenjujem igru :)
     
  20. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja sam pokusao par puta odigrati neke starije naslove, samo dzaba pokvario utisak iz djetinjstva. Igre su danas puno bolje imho.