Hard disk pitanje ?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by zippoo, Oct 25, 2012.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pozdrav narode
    evo naletio sam na jednu dobru ponudu za HDD ,pise da je ATA a ne znam je li i kod mene takav u kompu,mislim da jest,pise na kraju imena i ATA ali da priupitam i vas,da budem siguran
    mislim hoce li to meni odgovarati
    sadasnji disk mi je WDC WD3200AAKS-75B3A0 ATA Device 320 GB
    evo i slika sta kaze everest

    maticna je biostar,mislim model P43-A7


    [​IMG]
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Hard disc pitanje ?

    Uvijek je ATA. :)
    Onda imas PATA i SATA.

    Tvoj disk je SATA.

    Ako ti je ploca biostar, http://www.biostar.com.tw/upload/Mother ... 090512.jpg onda imas i PATA prikljucak, tako da nema zime.

    I apgrejdaj taj everest, ne zove se vise tako, sad je AIDA.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Hard disc pitanje ?

    evo skinuo sam aidu,isto cudo,samo drugo ime i ima vise podataka,ima sve o maticnoj,evo i slika
    valjda odgovara
    [​IMG]
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: Hard disc pitanje ?

    Nema šta mislit sata disk je to. Samo ako možeš provjeri vidi jel tih u radu da se ne čuje ono škljocanje što bi značilo da je pri kraju i preskeniraj sa hdd tune da vidiš ima li bad sektora i kakvog je zdravlja.
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Hard disc pitanje ?

    ne znam jesi li me dobro razumio,znam ja da je ovaj moj sata a ovaj sto planiram kupiti je ATA,e to mene zanima,moze li on meni na komp,tj.na ovu biostar maticnu
    evo linka sa pika http://www.pik.ba/artikal/4347936/hard-disk-160-gb-ata/

    ovo napisa jer mi djeluje da me nisi najbolje razumio a ako jesi OK je,da onda narucim disk od lika
     
  6. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Re: Hard disc pitanje ?

    Već ti je napisao, obzirom da ti ploča ima PATA odgovarat će ti taj disk, odnosno možeš ga ugraditi i spojiti.

    Lp
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    hvala vam obojici,naruciti cu ga onda
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Cistim racunar i pogledam HDD naljepnicu, pise PUIS postavka putem pinova kod sata utora, ali nemam jumpera.

    Pogledam prospekt od svog HDD-a i pise :
    OPT1: 150 MB/s data transfer speed enabled or disabled. Default setting is disabled. To enable 150 MB/s data transfer speed, place a jumper on pins 5–6.

    HDD Tune test daje max 125 MB/s data transfer.

    Ne pise postoji li rizik naknadane postavke jumpera na disk, ono zbog boota ili OS-a. Sta da radim, zna li neko ili ima neki savjet (da trazim jumper) ?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    125MB/s je maximum tog hdda.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sta da probas? Sad imas 125MB/s sto je njegov max!
     
  12. Arnie

    Arnie Novi član

    Pozz za sve, ako moze mala pomoc, dvoumim se izmedju ova dva hdd WD Caviar Blue 64MB 1TB i WD Caviar Green 1TB SATA 3 i zanima me dali mogu da ih stavim na maticnu koja podrzaje sata 2, sa obzirom da su ovi sata 3, dali ce to da fercera ok ili da trazim neki da je sata 2,hvala.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Uzmi ovaj Blue. Kolika je razlika u cijeni? A sto se tice kompatibilnosti, moze naravno.
     
  14. Arnie

    Arnie Novi član

    E hvala onda ce biti taj , razlika je skoro nikakva tako da je svejedno , samo da napomenem treba da mi bude 1 ono sistemski, nisam to spominjo nadam se da je i za toga ok,hvala.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Primijetio sam da je sada velika razlika između Blue i Green serije, zadnje serije se razlikuju ogromno.
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Raja da ne otvaram novu temu treba mi novi disk. Ovaj stari Samsung prno. Pravi mi velike probleme već neko vrijeme ali sad je fakat neizdrživo jer računar ledi kada ga očitava. HD Tune pocrvenio...

    Kontam uzeti jedan od 1TB. Treba mi samo za storage muzike, malo slika i poneki film ili seriju kad skinem.

    WD Caviar Blue 1TB, WD10EZEX, 3,5", SATA3

    7200rpm, 64MB cache, 6Gb/s

    ili

    WD Caviar Green 1TB, WD10EZRX, 64 MB SATA3

    WD Caviar Green 1TB; WD10EZRX, 64 MB SATA3, 3,5" IntelliPower

    140KM su oba. Šta uzeti, ili neko drugo riješenje? WD samo dolazi u obzir.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    S obzirom da imam WD Black SATA2 koji je izrazito glasan, koliko je pametno staviti AAM postavke na Low noise (128)?
    Koristim ga kao sistemski disk i pomalo mi smeta kad se aktivira zbog buke.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Idi na blue, ja uzeo prije koji mjesec, solidan hdd.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Blue ima 98% performansi Black diska, a istovremeno je i znatno tisi. To pod uvjetom da imaju istu gustinu ploca, sto je najgore Black diskovi su zapravo najcesce losiji od Blue modela upravo zbog manje gustine ploca.

    Dobar je i Green, ali ako je taj Blue single-platter disk, ja bih radije njega uzeo.