Hitovi iz 1998. godine

Discussion in 'Igre i konzole' started by Esh, May 8, 2018.

  1. Esh

    Esh HWB

    Naletio sam maloprije na ovaj članak (https://www.gamespot.com/gallery/remembering-1998-the-biggest-games-that-turn-20-th/2900-1895/) na GameSpotu o najboljim igrama iz 1998. godine pa razmišljam kako je '98 zapravo donijela neke od najvećih hitova uz početak nekih legendarnih serijala..

    Samo par primjera:

    Half-Life
    StarCraft
    Baldur's Gate
    Fallout 2
    Thief
    Rainbow Six
    Grim Fandango
    Resident Evil 2
    NFS III: Hot Pursuit
    Unreal
    Commandos: Behind Enemy Lines
    Delta Force
    Caesar III
    Blood 2
    SiN
    Tomb Raider III
    Gran Turismo
    Metal Gear Solid
    Ocarina of Time

    Upravo zahvaljujući ovoj godini i činjenici da sam praktično odigrao sve sa ove liste, a nakon što sam već par godina intenzivno čitao sve PC magazine koji su se mogli kupiti, počeo sam pisati recenzije igara i time se bavio naresnih 5 godina prije nego što sam prešao na hardver.

    Good times.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    + Pokemon red/blue, Banjo, Spyro, Suikoden 2, MediEvil... Strasna postava. Za Delta Force sam zaboravio skroz a mislim da je mnogima bila prva PC igra.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Mislim da je bila još i Age of Empires ekspanzija, pa Falcon 4.0, pa malo razočarenje uz Heretic II :)
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Joj, skoro svaku sam sa liste odigrao... Sate uz Cesarea ostavio :)

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Odigrao dosta s liste ali daleko najvise vremena se provelo na Red Alert pa onda Red Alert 2 i YR. Kad se sjetim koliko sam se samo peglao oko Commandosa, znao sam po sedmicu dana misiju igrati jer je jednostavno bilo pretesko (ili mozda bugovano haha).
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Prvi Suikoden je izašao 98 i Final Fantasy Tactics.
     
    Esh likes this.
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Dvica je izasla 98. Kec 96. na zapadu. SiN i Blood 2 su mi nepoznati, ovo ostalo odigrano. A sad u jednoj godini ako odigram 4-5 naslova do kraja dobro je. Ima dosta dobrih igara ali rijetko sta me bas zalijepi za stolicu, pa igram Witcher 3 po peti put dok ne naleti sta.
     
  8. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Pa zar je proslo vec 20 godina :O

    Lijepo vrijeme bez interneta kupi CD install i opleti po cijeli dan :D

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
     
  9. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Spisak odigranih iz tog perioda na kanti od grafičke, nikad prežaliti što skup računar (kao da su bili jeftini u tom periodu) sa Diamond Speedstar 8MB AGP grafičku koja nije za igranje, a želio Voodoo 2 12MB koja je cijenom bila skoro kao GTX 1070 sada, koja je to patnja bila:

    Half-Life
    StarCraft
    Baldur's Gate
    Fallout 2
    Thief
    Grim Fandango
    Resident Evil 2
    NFS III: Hot Pursuit
    Unreal
    Commandos: Behind Enemy Lines
    Caesar III
    Blood 2
    SiN
     
    Esh likes this.
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Pa logično,to je bilo zlatno doba game developmenta. 90-tih su startale gaming kompanije i borile se za prodor na tržište. Od Lbizzarda, Square Enixa, Actvivisiona itd.
     
  11. Neso

    Neso Komšija

    Vrijeme kada su buvlja pijaca i internet klubovi bili Steam danasnjice :D Odes, kupis CD, dodjes kuci sav sretan, pokrenes instalaciju, kad ono neki error izbaci... Pa pici nazad svadjat se sa likom i ubjedivat ga da stvarno ne radi :D
     
    Eldorado and Vedo like this.
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    AoE, SC, Cesar III, Commandos, Red Alert, Dune 2000, Unreal Turnament, NFS II i III, NT Rally, GTA originalni :) to su igre koje sam ja igrao.. UT je zadnja pucacina koju sam presao komplet, i tada nekada mi je pocelo biti muka od FPS i picim samo RTS ili auta :)
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja sam puno sati proveo igrajuci carmageddon :D
    A malo bih ispravio listu, unreal je izasao nesto kasnije, kada i quake 3, ipak je 1998 obiljezio quake 2 kao igra sa najjacim multiplayerom, kada bi se malo potrudio, vjerovatno bih se mogao sjetio imena svih klanova u kojima sam bio :D :D
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Unreal je 1998. izasao, barem je to lako proguglati :D
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Izasao engine i pola igre... Unreal tournament kao glavna igra bazirana na njemu i prekretnica 1999
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Red alert sam igrao, ali naravno par godina kasnije, 1998 imao dvije godine.
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    A prva igra koju sam ikad zaigrao je bila Knight Rider.
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa Unreal je bila full igra, UT je drugi dio.
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    To jest bila neka vrsta "zlatnog doba" jer su tad izmisljali nove zanrove i tipove igara i pocetak mnogih serijala je iz tog perioda (GTA, Civilization, CS). Mislim da smo i sad u slicnoj fazi sa prelaskom na masivni multiplayer (npr. GTA5), samo sto je sad trziste skoz druga prica i ne iskoristava se potencijal dovoljno.

    Prve igre koje sam igrao su bile NFS 3, Driver, Tomb Raider 3, na PS, a na PC-u sam igrao Settlers i FIFA 98, sve kod komsija u mahali. Tad nisam imao svoj PC (mozda Macintosh, na njemu sam samo imao neku F-18 Desert Storm simulaciju). Kad sam dobio PSone, isti dan sam otisao na sirano i kupio NFS (4, tj. High Stakes), Driver 2, Fifa 2002 i Tomb Raider Chronicles (4?).
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    U kako sam ja High Stakes na PS One tukao, jos nisam imao memorijsku.