HP 4530s Probook grafička problem

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by nVidia, Sep 30, 2018.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Slažem se :D

    Poslano sa mog Redmi Note 5 koristeći Tapatalk
     
  2. nVidia

    nVidia Aktivista

    Ostaje mi onda ova Intelova, da bar ne moram mjenjati laptop.
     
  3. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Treba procitati njegov drugi post na prosloj strani. Dakle problemi poceli mjesec nakon instalacije win, da je do drivera nebi radili odmah nakon instalacije. Ledi mu slika u chrome-u, kasnije na samom startu win.
    Ovdje je graficka otisla, sreca ima intelova integrisana gpu.
     
  5. dino31

    dino31 Aktivista

    Imam 4730s sa istom grafickom. Nakon istalacije windowsa prvo instaliraj driver za cipset a nakon toga driver od graficke i tek nakon restarta sve ostalo. Napatio sam se isto tako dok nisam skuzio u cemu je stvar.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa zar to ne bi trebala uvijek biti praxa? :)
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    On je imao instaliran sistem i nakon mjesec dana su mu krenuli problemi... Da je do drivera bio bi problem od pocetka.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da ovdje pisem,da ne otvaram novu temu
    naime,imam neki stari laptop emacines g630 sa amd i procesorom i grafikom i ima problem sa grafikom,po ekranu artifakti
    rasklopio sam cijeli laptop,hocu da probam zagrijati graficki cip i nadati se da ce proraditi,barem privremeno
    e sada skinuo sam sve,rastavio cijeli laptop na proste faktore i skinuo hladnjak sa procesora i grafickog cipa i zanima me sta je ovo kao neka guma,nije termalna pasta...jer je pasta stavljena samo na procesor a na druga dva cipa je ova kao neka guma
    pitanje glasi,mogu li ja to skinuti i staviti termalnu pastu na sva tri cipa,koje hladi ovaj hladnjak
    evo slike,vidi se sve fino
    to je ovo crno i kao crvenkasto

    i da naglasim da je laptop neko vec prije caprkao,fali mu dosta serafa a nisam siguran je li neko dirao i ovaj dio i mijenjao pastu

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  9. nivla

    nivla Komšija

  10. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ne mora značiti. Moze staviti obicnu ali, mora provjeriti da li chip dira hladnjak.

    U vecini slucajeva ne dira (ostane prazan prostor ) i onda se stavlja silikonska jer je deblja i puni prazninu.

    Odgovor je: da li moze DA, da li bi trebao NE.
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    hvala za odgovore
    rijesio sam tako sto sam raspolovio jedan veci komad koji je bio i dovoljan je da prekrije cip cijelom povrsinom
    uglavnom...nakon sto sam nosio elektricaru da mi zagrije cip "heat gunom",nije mi dobro odradio,tacnije ima neku kinesku duvaljku i uopste ne baca temperaturu koja pise na displayu...tako da cu mu sutra odnijeti da na jacoj temperaturi ponovi proces
    spojio sam bio ponovo laptop i ima cak i vise artifakata ,tacnije sada ima i vertikalne linije
    citao sam na netu da treba temperatura oko 220 stepeni da bude ali kontam da treba i veca,da malo otopi kalaj (lemove) i da se to ponovo sjedini sve ?
    koju bi mi vi temperaturu preporucili...da li da grijem toliko da se lem otopi ili do granice topljenja a kalaj se i topi negdje na 230 stepeni C ja mislim
    nemam svoju duvaljku pa sam prisiljen nositi elektricaru a on kaze da ovo sa grafikom nikada nije radio,on radi samo televizore

    [​IMG]
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i jos jedno pitanje
    zasto je ovamo na heat sinku gdje je procesor bila termalna pasta a na grafickom cipu ta termalna guma ,zar nije logicno da na oba bude ili pasta ili guma,jer se manje vise podjednako griju ?
     
  13. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Proces se zove reflow i nije dugotrajno rjesenje. Problem ce se pojaviti opet nakon određenog vremena. Sad za svaki chip nije ista solucija, za karte se koristi puhalica od 2000W a za laptope do 1000W. 235c je idealna temperatura i maksimalno postupak moze trajati do 5 minuta. Stavi se poliamidna traka za izolaciju na mjesta oko grafickog chipa (vram, kondenazori, etc). Nakon toga se namaze flux sa sve 4 strane chipa. Chip se postepeno zagrijava sa neke udaljenosti od 10-15cm. Nakon toga puhaljka se spusta blize chipu i flux se gura ispod chipa. (Trenutna temp mora biti 235c, ako nema temp meter, nemoj da radi postupak). I da, svo vrijeme obavezno se puhaljka koristi u kruznom pokretu. Ne smije se jedan dio zagrijavati.

    Zato sto na nekom dijelu, heatsink je pozicioniran visocije u odnosu na drugi chip. Termalna pasta ne bi mogla pokriti prostor izmedju chipa i hladnjaka. U tom slucaju se koristi guma.
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    gledao sam na YT postupak i sve kako ide,sutra cu prenijeti sve elektricaru pa ako bude imao potrebne alate,pokusati cemo ako ne bude,nikome nista
    hvala za odgovor
     
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Kako ja vidim, mozda bi i mogla pasta tu, barem po tom udubljenju na silikonu, mozda chip i dira heatsink. Ako imas paste na bacanje, pokusaj i vidi da li ce biti kontakta.
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    https://postimg.cc/NKYd4GNR
    da li ovo vama vise lici na probleme sa grafikom ili sa displayom
    lik mi govori da ga je spajao na eksterni display i kao nije bilo problema sa slikom ?
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    display
     
  18. Tyger

    Tyger Aktivista

    To je do display-a od laptopa.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    gledam po netu...ovakve probleme zna praviti i ostecenje one trake sto spaja display sa maticnom
    ako je traka ostecena,onda dzaba novi display,isti ce biti problem
    a izgleda da je ove probleme na laptopu uzrokovao pad laptopa...ne znam kako,nije pukao display ali su se pojavile ove linije