Hrvati i njihovi prijevodi...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by TopniK, Aug 28, 2008.

  1. Sale

    Sale Aktivista

    a ja ne znam u čemu je fazon prijevoditi naziv filma, ja to smatram imenom filma i nema smisla ga prijevoditi... i tu se sva vaša priča lomi i završava....

    Kako će prevest npr : PREDATOR , to je ime onog čudesa, i tu nema prevoda, ili ima :p ?

    i tu ima bruka filmova, šta ih imaš prijevoditi ostavi im orginalna imena i to je to... a sad tekst u filmu ili pjesme to se prevodi i prepjevaje... ali eto našli su sebi tobože nekog posla, pa traže neke fiks prijevode... :smt003

    čudi me da mi ovdje govorimo Windowsi, a ne Prozori ili slično, nazivi su nešto drugo i u to ne treba dirati niti mjenjati... ali eto :roll:

    to je moto života, zašto jednostavno, kad može komplicirano... hehehe
     
  2. GW

    GW Moderator

    Qler-ovim kokicama dodajem svoju dobru muziku i opet pored svega nije lako bilo pročitati sve ovo. :mrgreen:

    A vi što se volite svađati, razmislite da li se ima smisla prepirati sa tamo nekim tipom koji sjedi Bog zna gdje, kojeg ne znaš, i vjerovatno nikad nećeš znati, o stvarima s kojim generalno nema veze ovaj forum.

    Možda bi trebalo dodati "Čuvaj se sulu-a!" na ona pravila ponašanja. :mrgreen:
     
  3. TopniK

    TopniK Komšija

    Pa znaš šta kažu za ljude koji imaju dlake po prsima? Da si p.č.e u duši... :lol:

    Kažem ja, malac mora negdje liječiti, već bezbroj puta pomenute, frustracije.
     
  4. GW

    GW Moderator

    Jesi ti neki jadan tip. Pročitaj ovaj moj post iznad i opameti se. :?
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Hoces da kazes da nemas dlaka po prsima?
     
  6. TopniK

    TopniK Komšija

    Tek sad sam ga pročitao. Post ti je 100% na mjestu. Svjestan sam ja gluposti ove rasprave i nedosatatka imalo smisla u istoj, ali jbga, pade mi ovaj fazon na pamet pa sam ga morao ispoštovati. Evo, ja stavljam tačku što se mene tiče, na vaš uticaj.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Treca sranica.. wow.. ne znam kako samo Enis ovo dopusta ma da ti je ne znam ti ko prvi zapoceo, rekao, kazao, prijetio i slicno.
     
  8. Pasha

    Pasha Komšija

    Što se tiče prijetnji... Zna li dečko da je dovoljno samo Enis da pošalje mup-u njegov ip itd.. i da bude krivično gonjen?

    Neg' se ti mali sada izvini ovdje svima :smt005
     
  9. zalizani

    zalizani Aktivista

    Uuuu *ebote al se zakuha ovdje,neznam čemu sve ovo vodi ljudi opustite se :smt006
     
  10. monK

    monK Komšija

    Kako Englez kaže Ničija zemlja?


    Predator je ustaljeni termin u svim jezicima koji označava vrstu organizma čiji primarni oblik postojanja jeste lov drugih vrsta - ajkuli je to u prirodi i to je način njezina postojanja, a u filmu opet imaš to nešto kao oblik postojanja - ali na jednom drugom > više socijalnom nivou. Tako da bi naziv lovac bio isto tako ispravan.

    Druga je stvar što "predator" opakije zvuči...Valjda to više privlači pažnju i bolje prodaje film...

    Hajde ospori stari prijevod za naslov filma Alien
    Osmi putnik

    bolje zvuči prevedeni naslov nego naslov originala...

    Samo što su takvi prevodioci rijetkost...

    Pa treba govoriti, tek toliko da uvidiš koliko su ljudi u Microsoftu glupi da daju takav naziv nečemu što je operativni sistem...



    Zašto siromašno, kada može raznoliko i bogato...i smiješno pride...
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ako si na početku i bio smiješan sada definitivno više nisi. Dakle sam priznaš da je tema glupa, a znaš kako završe glupe teme na ovom forumu, ili autor popuši ili se odmah zakljča. Dakle otvorio si glupu temu pokušao ispast pametan sa nekim kao dubokoumnim postovima, a ispalo je da te pola foruma ismijalo. Toliko si sladak ispao da čak nisi dobio ni ban, a tema je još uvijek živa. Ovo ti govorim jer mi je dosadilo čitat tvoje postove koji izgledaju kao sastavi u osnovnoj školi, dakle poštedi nas i sam zatraži da te Enis obriše sa foruma budući da je to sad u fazonu.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    extreme makeover - pod nož (made in tv Nov@)

    Ne moze se bukvalno prevesti ali mislim stvarno.. pod nož. Kao da prica o nekom horroru.
     
  13. GW

    GW Moderator

    Pwnd. :p
     
  14. extibo

    extibo Komšija

    Obadvojica se ponasate kao djeca. Ovakva rasprava ne vodi nicemu. :roll:
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Obatrojica. :lol:
     
  16. TopniK

    TopniK Komšija

    Čekajte ljudi, ja sam već davno predložio da se tema zaključa upravo zato što ne dolikuje ovom forumu. Ali cijenjeni kolega to nije htio i imao je želju da se ovaj kusur od rasprave nastavi. Čak sam na prvoj stranici predložio da se tema obriše. A svjestan sam gluposti koju nosi ova ''diskusija'', ali drugi su nastavili i ja sam samo dodavao postove.

    Evo, ponovo predlažem da se čitava tema obriše. Nije zbog mene, nema to nikakve veze sa mnom, niti mi, već sam prije objasnio, ikako može naškoditi. Niko me ovdje ne zna i ''niko'' nije provaljen osim nekog acconuta iza kojeg se krije ''neko'', tako da je šteta na moju stranu, 0%.


    Hhh...BiH momak...Dobar dan, želio bi prijaviti spam...hhh...

    Nego, iskreno mi je krivo upravo zbog Enisa jer momak nije za cilj imao teme ovakvog sadržaja. Zato, još jednom predlažem da se tema obriše.

    Da, fakat...Vidiš, postovi takvog sadržaja su i bili moj primarni cilj kada sam otvorio ovu temu. Ali eto, otišla je u potpuno drugom pravcu.
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Da nisi stavio Hrvati u naslov, mislim da bi ova tema otisla u normalnom smjeru. :|
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Svejedno bi mu Sulu napisao "ja i"? I opet bi isto pakovanje dobio. Da je naziv teme bio: "Bosanci i njihovi prijevodi" reakcija sulu-a bi bila jednaka a onda se Topnik otvorio na Sulua nevezano o cemu je tema trebala da bude.
     
  19. TopniK

    TopniK Komšija

    Stoji. Bez obzira na sve, ja sam uvijek spreman prmiti kritiku. Svaki tvoj post je bio na mjestu. Nego, tema je još uvijek aktivna...Budući da se ne planira obrisati, najbolje bi bilo da prestanemo postati ovdje.
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    koji lol.ne dodjem dva-tri dana na forum i ovdje se napravi SFF ugodjaj :lol:

    Prijevodi su glupi i sta sad?I meni je bilo glupo procitati zakon Brace,pa sta?nastavio sam govoriti prizn brejk(Prison Break) i to je to.

    mislim da je daimmiyo dao najbolje odgovore ovdje :)

    mozete li vi ikad napraviti kulturnu raspravu o jeziku? :roll: