i5 4690 pitanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by jessus, Aug 15, 2014.

  1. jessus

    jessus Aktivista

    Pozdrav svima,

    imam par pitanja vezano za ovaj procesor. Danas sam ga upravo narucio po cijeni od 370KM uz kombinaciju sa mb Asus Z97-K maticnom plocom (230KM) i 8GB RAM-a na frekvenciji od 1333MHz (DDR3). Pitanja su sljedeca:

    - Na intelovom sajtu stoji da ovaj procesor ima u sebi ugradjenu graficku karticu (chipset)??? :shock:
    - Da li je graficka od navedene maticne ploce bolja od graficke koja dolazi s navedenim procesorom?
    - Kako se koristi graficka od ovog procesora ukoliko je ona bolja (mozda je malo glupo pitanje ,ali nije mi jasno kako koristiti graficku koja dolazi sa procesorom :smt003 )
    - Nadalje: da li je moguce, kada vec imam te dvije integrisane grafike odjednom, da li je moguce da ih spojim da rade zajedno (nesto tipa crossfire kako bih dobio vece performanse u igrama trenutno dok ne nabavim pravu dedicated graficku :smt003 )

    Mozda su neka pitanja nelogicna, ali zaista nemam pojma o ovim stvarima, kako nisam staru konfiguraciju mjenjao skoro 5 godina.

    Hvala puno!

    Puno pozdrava svima. :smt006
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Grafička ti je integrisana na procesoru i tako je kod svih procesora novije generacije koji to podržavaju, isto je i kod AMD-a. Nema više integrisane grafike na ploči ko što je nekad bilo.
     
  3. jessus

    jessus Aktivista

    Jel ova grafika na i5 4690 ( Intel HD 4600 ) dovoljna ako nista za low detalje da igram Battlefield 4, Assassins creed i slicne na low detaljima uz kombinaciju 8GB rama? :mrgreen:

    P.S. da li je dobra ova kombinacija i5 4690 + Asus Z97-K sto sam izabrao ? :)
     
  4. Tensai

    Tensai Komšija

    Besmisleno je igrat igre na integrisanoj grafickoj.
    Ako si vec kupio i5 onda uzmi i neku graficku tipa r9 280x pa ces moci igrat ina max detaljima.
    Jer bolje bi prosao da si uzeo neki slabiji procesor tipa Pentium G3020 i neku graficku kao sto je HD 7770 i mogao bi igrati na medium detaljima.
     
  5. jessus

    jessus Aktivista

    Planiram za 7-10 dana kupiti neku jos dedicated grafiku od 400-500 KM + ugraditi jos 16 GB RAM-a ( uz 8 postojecih na 24 GB). Valjda bude dobra konfiguracija za narednih 3-4 godine da mogu igrati sve normala :smt003
     
  6. jessus

    jessus Aktivista

    Kolika napojna ce mi trebati za ovaj i5 4690 + Z97-K + 8GB RAM-a? Ja imam staru MS 400W, hoce li ona biti dovoljna ?
     
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    ganjaj ti novu napojnu..
     
  8. jessus

    jessus Aktivista

    Koju, od koliko W ce mi minimalno trebati ? :roll:
     
  9. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    sve ovisi koliko imas rapa :D , ja bih tu puknuo neku od 550W pa na vise,ali provjerenog i dobrog brenda,sa dobrim certifikatom,a onda sada,ako ti zelis da ti je modularna napojna,i zelis li to..sve to ima veze..
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    a gdje nadje.tako jeftino
     
  11. Tensai

    Tensai Komšija


    Koju misliš grafičku stavljat?
     
  12. jessus

    jessus Aktivista

    Nemam trenutno novaca za nesto vise od 50KM. Vidio sam da ima 550W od 50KM pa mislim da tu kupim? Sta mislite?

    Iskreno ne znam sad navesti neko specificno proizvodjaca niti neku specificnu seriju (bas odavno nisam pratio trend tih grafickih, zadnju sam kupio prije 6 godina :D) . Mislio sam neku od 300-400 KM ubaciti da nemam problema sa igrama narednih 3-4 godine :)
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    Za 50 maraka ne mozes nista dobit a da valja kad uvalis grafu :)
     
  14. jessus

    jessus Aktivista

    Bitno je da ima 550W + :p, nije li ? :smt003
     
  15. black

    black Komšija

    Za 50KM bolje polovno ganjati.
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    Vjeruj nije u.loadu 280 trosi 374w ;) kad zafali=problem:)
     
  17. jessus

    jessus Aktivista

    380 :shock: Pa onda cijeli komp trosi 1 kW ? :x Da uzmem onda neku od 600W ? :roll:
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne možeš se provući bez dvije stoje za dobro napajanje.
     
  19. black

    black Komšija

  20. jessus

    jessus Aktivista

    Ima li neka do 60-70KM sa napajanjem od 550W+ , zasad samo neka radi , pa cu kasnije dok ne prikupim novac, kupiti bolju :D