I7 950 overclock do 4Ghz?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by damirb08, Mar 1, 2011.

  1. damirb08

    damirb08 Novi član

    Pozdrav,
    Treba mi pomoc, zelio bi da dignem CPU na 4ghz, neznam koliko mogu ici sa VCore i koliko mi se smije zagrijati CPU na ovoj frekfenciji ???
    Imal neko slicnu konfiguraciju da mi procita svoje postavke iz biosa ?
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Temperaturu moras pratiti pod maksimalnim opterecenjem (OCCT, CoreTemp), a za napon mozes odrediti na dva nacina - povecavaj postepeno dok ne dodjes do stabilnosti pod opterecenjem, ili uz vec korake, pa ako budes imao stabilnost, probaj sa nizim naponom, logicno. Gledaj da ti temperatura ne ide preko 70 stepeni pod maksimalnim opterecenjem svakako (pod uslovom da su ocitanja korektna)...
     
  3. extibo

    extibo Komšija

    Pod prime95 ne bi trebale ici preko 80°C, a ispod 70°C je pozeljno za normalnu upotrebu (u loadu). Sto se tice vcorea, ~1.4 je max.
     
  4. damirb08

    damirb08 Novi član

    Imam problem plav ekran mi baci kad dignem na 4 Ghz, vjerovatno pogresan overklok memorije.
    Mozetel mi dati neku smjernicu da podesim voltazu na CPU, Ram i sl. Dali da ostavim HT ?
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Svaki proc je jedinstven sto se tice voltaze.Experimentisi.HT ostavi.Generalno izmedju vtt to jest qpi i ram voltaze mora biti minimum 0.5 razmaka ili rizikujes da sprzis imc u procesoru samom.Ko ji ti je kod plavog ekrana.I nemora memorija biti uzrok plavog ekrana.Kakvo hladjenje imas
     
  6. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    A kako misliš minimum 0,5 razmaka? De malo detaljnije to ako nije frka.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nije frka prijatelju. Znaci npr. QPI si postavio na 1.3 V, max sigurno sto mozes ici sa voltazom rama je 1.8 V. Ako npr. stavis voltazu Rama na 1.9 V, a ostavis QPI na 1.3 V, velike su sanse da ce pregoriti IMC. Mislim ovo moze na kratke staze npr. neki bench, ali za dugotrajnu upotrebu taj razmak se mora postovat.
    Ovo vrijedi samo za X58 i P55, tj. Nehalem (Gulftown) i Lynnfield.
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sena drug, sta danas reci za Intel i-7 950 + Sabertooth x58 pored ostale ponude ?
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne isplati, hem ti za clockanje treba opak hladnjak, skupa memorija i itd.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ja to za sebe pitam !? :D

    Imam ove dvije plocice rama i Noctua hladnjak ?

    Noctua NH U12P SE2
    Kingston HX serija, plavi (pasivni alu hladnjaci) 1600 CL9 ram, 2 x 4 GB...
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Tesko ce ici taj RAM za ozbiljnije clockanje, za X58 po meni ne vrijedi nista drugo ne uzimati sem paketa pravljenih posebno za njega, sve drugo je "mozda ce da radi, a mozda nece".

    Hladnjak je dobar, za koliko para mozes combo da nabavis?
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koji je deklarirani napon i latencije tvoga RAM-a, to je ok cijena.

    400KM moras da das za nov i5 3570K, tako cijena za to dvoje je ok.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ok je RAM, bitno je da nije vise od 1.65V, da se ne moras da peglas sa QPI-RAM odnosom.

    Samo imat ces dual chanell, to valjda vec znas.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Znam za to.

    Pa kada i ako :D vidim kako ram radi (mislim na latencije i sl.) mozda dodam 3 plocicu..

    Nije ovaj ram skup i ima ga kupit kod nas.

    Mene i jest malo QPI-RAM odnos brinuo i slicno...ipak si ti ovo uzduz i popreko presao :D
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da taj odnos je vazan, bilo je onih koji ga nisu ozbiljno shvatali, pa je cak na jednom forumi bio thread o tome nakon koliko dana rikne IMC ako se ne pridrzavas odnosa.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Vjerujem da je tako, zato se i javljam na ovoj temi.

    Hvala ti puno.

    Nadam se, ako bude nafake, da ces mi pomoci ako gdje zapnem do ovih 4 GHz :?: :D
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ok, kada kupis, sve sto ti ne bude jasno samo pitaj.