IE7 vs Firefox 2 vs Opera 9

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Dog_Father, Jul 22, 2006.

  1. Esh

    Esh HWB

    pa ja ga koristim vec 3-4 godine; stvar je jednostavna, ie engine nadopunjen svim korisnim funkcijama :mrgreen:
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    IE - koristim za windows update :)

    glavni browser mi je FF i meni je najbolji.. jeste malo spor al' hebi ga... ima one extenzije koje mi mnogo stvari olaksavaju, gmail, ogame, ma 100 stvari

    Opera 9 - dobar browser, brz pravo, lijep na oko, al' me svaki put iznervira jer mi se uvijek potrefi da mi tonu stranica ne otvori kako treba... al' bas mi se to cesto desava... i sa 9 i sa 8 verzijom mi je isto. ne znam sta je ali me to bas nervira..

    edit: sad sam se sjetio :) kod opere me isto nervira sto nemogu iz bookmarksa da otvorim stranicu u novom tabu nego moram otvoriti novi tab pa onda stranicu. kod FF-a samo srednje klik na link i otvara novi tab...
     
  3. Sword

    Sword Novi član

    pa kod Opere da otvoriš stranicu iz bookmarks u novom tabu samo drži shift i pritisni na link i to je to
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    zar nije jednostavnije srednji klik :)
     
  5. [tota]

    [tota] Aktivista

    Koristim Operu 9, koristio isto dok je bila u beti, istina da ima problema sa nekim siteovima i sa Javom.
    @Qler
    Koristim Operu 9 Final i kad bookmark otvaram u novom tabu srednjim klikom.
    (Bookmark je na personal baru) ;)
     
  6. Nihad

    Nihad Aktivista

    Prije nego sto sam presao na Operu (7.54) procitao sam brdo njene dokumentacije.

    Oni su sami naveli da Opera ne prikazuje "ispravno" neke sajtove, ali oni kazu da je u SVIM slucajevima problem u sajtovima.

    Naime, oni kazu da Internet Explorer ne postuje nikakve standarde web jezika, ili bolje reci izmislio je neke svoje varijacije. Posto vecina koristi IE, neki sajtovi ( najvise oni I :smt049 M$) su napisani po tom cejfu.

    Eh sada kazu ovi iz Opere da je Opera napravljena sve "po knjizi", tj. striktno prema standardnima i kako treba. I oni nece da se prilagodjavaju IEovim greskama (jer oni to smatraju greskama u stanardu, ima tehnicko objasnjenje).
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Imas Acid2 test na netu, samo Opera i Safari prolaze taj test.
     
  8. Esh

    Esh HWB

  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    To je tačno. Opera je sasvim ispravan i po pravilu napisan browser, najveći problem je do webmastera. Naravno da je tu MS upleten, i naravno da im je u interesu da ne mijenjaju svoje propise i standarde. Velik je MS da bi popustio radi Opere.
     
  10. emir.dzs

    emir.dzs Novi član

    Koristim i Firefox i Opera.

    Samo jedno pitanje. Zasto ne mogu da izbrisem History kod Opera, jednostavno nece, odem Tools/Preferences.../Advanced/History i odem na Clear ali sve stranice su jos uvjek tu :?
     
  11. jeretik

    jeretik Komšija

    Erm, de ti idi vodje:

    [​IMG]

    Pa onda odaberi vodje (sta hoces, ovo je samo slucajno cekirano):

    [​IMG]

    Ako nece, hehe, onda reinstaliraj (jesam koristan - opet - u pm)
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    koristio sam nekad myie2 (maxthone) od kako sam na firefoxu neam problema ...jedino mi se zna komp zakucati na jedno pola minuta kad otvaram veci pdf
     
  13. PSYCHONAUTS

    PSYCHONAUTS Novi član

    Kod Firefoxa mi se nesvida sto neke stranice za serijale i crackove neotvara. Dobro je kod nje sto download mozes prekinuti i nastaviti kasnije.To je super za one koji koriste dialup ako je download prevelik pa to traje dugo, onda to fino nastavis suta.Posto sam se kotarisala dialupa to mi vise nije vazno. U sustini nisam je dugo koristila nervirala me je sporost otvaranja stranica. Sada imam IE 7 beta 3 i on pici ko lud , dobar je sa opcijama ima i nekih novih, jedino sto je jos uvijek beta i ima dosta bugova. Sve u svemu munja je.
     
  14. shift

    shift Aktivista

    Kako na Operi u Bookmarksu da izbrisem nepotrebne stranice
     
  15. Nihad

    Nihad Aktivista

    Meni Bookmarks -> Manage Bookmarks

    Onda mozes praviti cuda klikovima misa i tipkama sa tastature (del, up, down, shitf itd)
     
  16. shift

    shift Aktivista

    Hvala Nihade.