Igre zbog kojih ste nadogradili PC

Discussion in 'Igre i konzole' started by Esh, Jul 16, 2018.

  1. efo

    efo Komšija

    Kod mene je bila prvo neka Matrox ili Radeon 2 MB grafa, sjecam se Quake 3 guro na njoj, malo Championship Manager neki... Onda je bila neka od 16 MB, dal je opet Matrox ili Radeon, ne mogu se sjetit', znam da je vukla Unreal Tournament 3 i to sam tad' najvise puc'o. Onda je bila Radeon 9550, jaka grafa za taj vakt :) Tad' se igrao Underground 2 i sl. Bila je tu negdje i mx 440 jedno vrijeme, pa isto tako x800SE (bio mi password za mail), pa Radeonka x1600 ili tako nesto, s pasivnim hladjenjem...

    Onda sam sastavio komp sa 3850-tkom, malo nakon sto je izasla, dobro se sjecam platio komp oko 800 KM, a grafa bila 380, skoro pola cijene :D Uzeo tada e2160 i nakloko ga sa 1.8 na 3.4, bio proc. ubica u to doba :)

    Onda je tu bila jedno vrijeme i 8800 gtx, od jarana uzeo felericnu, u rerni je przio i proradila, pa je koristio par mjeseci dok opet nije crkla :D Bila je i 8800 GT jedno vrijeme, pa poslije nekad sam uzeo 6850, koja je isto nakon nekog vremena crkla pa sam je przio pa proradila i nedugo nakon toga sam je prodao ovdje na forumu (i rekao sam da je przena bila).

    Poslije je bila konfa sa i7 2600k i grafa gtx 770, dijelove u Americi uzeo, tu sam konfu bas fino slozio (slika, konfa) pa je poslije prodao za milju jaranu. Na ovoj konfi sam isprobao par igara poput FC3, Crysis, novije NFS itd.

    Sad sam na ovoj iz potpisa, batalio igrice vec neko vrijeme, iako mi se priigra Dota ponekad, pa sam prije par mjeseci kupio gtx 750ti, ubacio i igrao sedmicu dana i opet batalio i prodao grafu :)
     
    Last edited: Feb 15, 2019
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Neke kartice za kojih se sjecam, redoslijed nece imat veze sa pravim:
    HD3850 256MB, HD4870 512MB, 8800GTS 512MB, 9550 sa 128MB al neka posebna verzija jaka kao 9600Pro, 6800LE, 7600GT 256MB Leadtek - za ovu se sjecam da sam jos kao student izvalio neku opaku lovu, oko 450KM, 7900GS, X1950GT - ova je bila ekstra za svoje vrijeme, X300SE, neka Nvidia 6200SE, X550, MX440, GTX460 768MB, HD7850 2GB, R9 290 Sapphire Trix koja je i dan danas u racunaru. I neke sam sigurno zaboravio.

    E da, bila je jedna bijesna 7300 GT sa 128 MB GDDR3, ta je bila gotovo pa kao 7600GT.
     
    Esh likes this.
  3. Esh

    Esh HWB

    Respect, ovo se zove precizna lista :D
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovdje niko ne spominje igre zbog kojih je nadogradjen PC :)

    Kako god, kod mene je prva GPU bila integrisana, ne sjecam se koja, ali se sjecam da je u ploci bio Celleron 633mhz i 64mb rama, od kojeg je dio koristila kartica :)
    Kasnije je dosao P4 i Asus GF 6200 turbocashe 64MB bila je PCie sa pasivnim hladjenjem. Ovu karticu sam prodao nekome sa foruma :)
    https://www.amazon.com/EN6200TC-TOP-TD-128M-GeForce/dp/B017O2IUCQ#
    [​IMG]
    Tada se igralo Sims i NFS na 15" CRT.
    Kasnije sam je nadogradio sa Asusovom GF 8500GT isto pasivna, sjecam se da sam se jednom oprzio kada sam dotaknuo hladnjak.
    [​IMG]
    Tu se negdje nasao i Asus Silent Square pro hladnjak, narandzasti
    [​IMG]
    Poslije toga ide Intel E8200 cpu, bio je odlican primjerak i mogao se fino kloknuti, hladio ga Asus V60
    [​IMG]
    Maticna bila Biostar tpower i45, ludilo od maticne koja nazalost nikada nije dobila bios koji zasluzuje. Tada je legla BFG GF 9800GT. Ovu karticu jos uvijek imam negdje u ladici, ali je pokvarena. BFG je bankrotirao poslije par godina.
    https://m.hexus.net/tech/features/graphics/14656-bfg-nvidia-geforce-9800-gt-what039s-name/?page=3
    [​IMG]
    Kada je otisla u vjecna lovista uzeo sam EVGA GTX 460 1GB, sjecam se da sam je platio oko 600-700KM u Genelecu. Onda je dosao i i7 2600k kupljen od Broza sa pika, na parkingu dao 550KM za polovan, evo ga jos radi. Bio se tek zaposlio, ni zene ni dijeta pa je plata mogla zadovoljiti svakakve gluposti :)
    Nakon nekoliko godina GTX 460 prodao za 150KM nekom djetetu, koji ju je uspio s*ebati za dan :)
    Onda sam majmunisao da valja, uzeo pokvarenu EVGA GTX 770 2GB od Wahe i napravio se budala, poslao je u Njemacku na RMA, iako nisam imao racuna. XD
    https://www.evga.com/articles/00748/
    [​IMG]

    Budalasao na razne nacine i dobijem refurbished GTX 770 SC, morao platiti poreze itd, izasla me oko 300KM. Radila savrseno ali nisam imao odgovarajucu napojnu za nju pa je zamjenim za Gigabyte GTX 960 WF 2GB koja mi je i danas u racunaru. Nisam imao karticu sa boljim hladjenjem, necujna i ne prelazi 65 stepeni u igrama.
    https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N960WF2OC-2GD#ov
    [​IMG]
     
    forzamilan likes this.
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja necu nabrajati hardware jer bi post bio kilometarski. :D
    A igre zbog kojih sam nadogradjivao, quake 1,2,3, carmagedon, unreal tournament, crysis... Nakon toga sam imao preduhitrenu svaku igru haha
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kod mene otprilike:
    Riva tnt2
    Kyro II
    Radeon 9500 modan u pro
    nvidia gt 6600
    radeon 1950pro
    nvidia 8800gts 320MB
    ati 4870
    6950 modana u 6970
    280x
    gtx 1070

    Ova zadnja ko nijedana do sad traje 2-3 godine sve na ultra, cak je i reza porasla na 1440p. Obicno su zavrsavale karijeru nakon godinu dana a poslije se rezali detalji :D
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moja R9 290 vec usla u petu godinu sluzbe. Istina u te 4 godine pokrenula 4 igre. :D
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    to je do tebe a ovo do grafe i do stanja igara, konzola ili cega vec :D
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Te grafike i treba da izlaze svako pet godina kao i konzole :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kad čitam naviru sjećanj :)
     
    heroic likes this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jedna stvar koja nije toliko napredovala godinama je clock za procesor. Od P4 koji je radio na 3+Ghz do danas, napredovali su po pitanju jezgri i IPC. Ali sam clock procesora tek je u zadnju godinu krenuo gore, mislim na fabricki, ne na OC.
    I to ne bi bilo da se AMD nije digao iz pepela pa natjerao Intel da nesto uradi. Tu se vidi koliko je Intel zapravo nazadovao tehnologiju zbog monopola. Da je AMD bio konkurentan, davno bi bili na 7nm i 5+Ghz procesorima.