IGZO panel vs IPS panel vs TN panel

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by jakuza, Mar 28, 2014.

  1. jakuza

    jakuza Aktivista

    molim sve članove foruma koji se razumiju u panele i sam način na koji rade paneli na vašim monitorima da malo upoznamo ljude,na koji način rade
    monitori, pozadinska osvjetljenja ,matrice ,input lag,odziv,refresh rate,gamut,osvjetljenje itd......
    a usput da nađemo odgovor koji je panel najbolji u kojim uslovima rada i šta se može očekivati od kojeg panela i uloženog novca

    [​IMG][​IMG]
    [​IMG]
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nisu ove tri iz naslova jedine matrice u upotrebi, pa je stoga bolje staviti drugi naslov.
     
  3. jakuza

    jakuza Aktivista

    poštovani neo ,molim vas da mi objasnite ako vam nije problem u čemu sam pogriješio :)
    možda želite da kažete da ima još mnogo vrsta panela/matrica :
    IGZO,IPS,VA,TN,PVA,PLS,MVA, i naravno njihove dodatne oznake kao h ili high speed, s super itd.....
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne mozes reci: IPS panel je bolji od TN panela kada jeftini IPS panel daje lošije rezultate od dobrog TN panela. Nisma u toku dovoljno sa panelima da tabirim ali nije sve to tako crno-bijelo.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koji TN daje bolju sliku od kojeg ips?
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Sta je sa 6bit IPS panelima i bojama ? IPS je sporiji za gejming, ima problema sa lagomi, kontrastom dok je to valjda sredjeno sa novim IPS panelima... sips ili kako se vec zovu.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da e-IPS je 6 bit, al opet bolje od tna. Za hardcore gamere tn je uvijek bolji izbor ali kada se prica o kvaliteti slike onda IPS pobjedjuje svaki TN.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima vrlo dobrih TN panela, u rangu sa losijim eIPS, da. Odziv IPS-a je svakako samo teoretski losiji, veci problem moze biti input lag kojeg jos uvijek ima na monitorima.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koji su to, bas me zanima, moguce da se nesto novo pojavilo? Koliko ja vidim prica se o pojavi 8bit tna ali niko nista sigurno ne zna niti su radjena poredjenja, al uvijek ostaje problem slabih uglova kod tna.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne mislim samo na doslovno kvalitet slike, nego ima opcenito dobrih TN monitora. Stvarno se ne sjecam konkretnih modela ali znam da su jos u Bug-u pojedini TN-ovi dobijali 'nagrade'.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ja pricam za kvalitet slike, recimo za rad sa fotografijama nijedan tn ne moze biti bolji od ipsa.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo neke prednosti IPS panela i vrste IPSa

    Hard-test - Monitori s IPS matricom
    Posljednji pozdrav TN-u

    autor Davor Šuštić
    sri 31.10.2012
    00:05

    IPS monitori zapravo su s nama dugi niz godina, ali kako se tradicionalno radilo o modelima najviše klase, namijenjenim profesionalnoj grafičkoj obradi i najzahtjevnijim (najbogatijim) kućnim korisnicima, malo je tko uopće razmišljao o nabavci jednog takvog uređaja.

    Upravo u tome leži važnost onoga što se tijekom tekuće godine dogodilo na ovom tržištu: IPS matrice nisu se samo cijenom spustile na razinu na kojoj su prihvatljive sasvim prosječnim korisnicima, već ubrzano postaje jasno da za TN-ove u jednom trenutku više jednostavno neće biti mjesta.



    Prebacivanje u ravnini

    Da bismo potpuno shvatili što sve izrečeno zapravo znači, pozabavimo se na trenutak osnovnim karakteristikama IPS matrice. IPS je skraćenica od In-Plane Switching, što je naziv tehnologije koju je 1996. godine razvio Hitachi, s ciljem da stane na kraj temeljnim problemima TN matrica: lošoj reprodukciji boja i očajnim kutovima gledanja. Mada su TN matrice u novije doba svakako napredovale u pogledu interpretacije boja (iako još uvijek nedovoljno da bi se koristile u iole ozbiljnije svrhe), problem s kutovima gledanja nikad nije uspješno riješen. Kao što je većini zasigurno poznato, dotični se manifestira u zatamnjenju na rubovima ekrana kad ga gledamo bilo iz kojeg položaja osim idealnog. Ova anomalija posebno je iritantna kod prijenosnika, gdje najmanja promjena nagiba poklopca može posve promijeniti doživljaj slike na ekranu, ili u situacijama kad monitor gleda više ljudi – samo će onaj tko sjedi na sredini uživati u kvalitetnoj slici.

    Bilo kako bilo, tehologija IPS je zbog načina na koji tekući kristali reagiraju na napon (ostaju u ravnini s panelom – otuda “in-plane” u nazivu) uspješno riješila opisane probleme s kutovima gledanja. Zapravo, zbog ove je karakteristike IPS matricu lako prepoznati iz daljine: boje će ostati raskošne i slika posve vidljiva čak i kad je gledamo pod oštrim kutom. Deklarirani horizontalni i vertikalni kutovi gledanja svih IPS panela iznose 178°.



    Svaka ima svoj faktor

    Glavnu riječ u razvoju IPS-a od 2007. godine vodi LG. Tvrtka je razvila nekoliko podvrsta matrica zasnovanih na tehnologiji IPS. Tako, primjerice, H-IPS (Horizontal IPS) paneli imaju poboljšan kontrastni omjer i kvalitetniji prikaz bijele boje, a E-IPS (Enhanced IPS) matrice dadu se upariti s energetski štedljivijim LED pozadinskim osvjetljenjem te ih krase bolji kutovi gledanja i brže vrijeme odziva, što ih čini boljim izborom za igranje. Najkvalitetnije IPS matrice nose oznake P-IPS (Professional IPS – 30-bitna dubina boja) i AH-IPS (Advanced High Performance IPS – još veća preciznost boja i gustoća piksela). Među IPS monitorima koji su u novije doba preplavili tržište najrašireniji su E-IPS paneli.

    Spomenuli smo igranje. Jedna do boljki starijih IPS panela bila je spora tranzicija piksela, zbog čega je u mračnijim scenama bilo uočljivo razmazivanje – ghosting. Podjednako se problematičnim smatrao (i još se uvijek smatra) input lag. Riječ je o kašnjenju koje se javlja prilikom slanja signala s grafičke kartice do monitora, tj. do trenutka kad elektronika monitora odradi svoj dio posla i prikaže sliku na ekranu. U stvarnom životu input lag nije nešto o čemu razmišlja itko osim igrača, no nije im za zamjeriti: visok input lag znači da će između trenutka kad pomaknemo miš po podlozi do trenutka kad se naša akcija prenese na ekran proteći toliko vremena da ćemo imati osjećaj da nam nišan ili pokazivač pliva. To se vrijeme mjeri u milisekundama i generalno ga je teško osjetiti za vrijednosti od 20 ms ili manje, ali ako ste zagriženi gejmer i igrate se na višoj razini – sudjelujete u mrežnim makljažama – monitori s visokim input lagom bit će vam apsolutno neprihvatljivi. Srećom, tehnologija je napredovala toliko da je ghosting praktički iskorijenjen, a input lag osjetan je tek kod pojedinih modela primarno namijenjenih profesionalnoj grafičkoj obradi.
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    IPS ima zivlje i prirodnije boje u odnosu na TN,ima vece uglove gledanja i genralno je bolji
    lag do 8 ms se u praksi i ne primjeti a svi IPS su sa max 8 ms lagom ,prosjek je 5 ms

    igzo paneli su noviji i ugradjuju se u skupe monitore (4K rezolucije),da ne googlam karakteristike,moze svako googlati
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne moze biti zivlje i prirodnije kad su to suprotnosti u display terminologiji, al hajd vjerovatno posljedica marketinga :) Zivlje boje imaju wide gamut monitori.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nije marketing,nego sam ja pomijesao TN sa TFT terminom :D
    gledao sam sada na YT i skuzio gresku :D
     
  16. jakuza

    jakuza Aktivista

    mislim da smo previše brzo i bez ikakvog objašnjenja o bilo kojem panelu dajemo predrasude bazirane na svojim iskustvima a ne na tehničkim mogučnostima uređaja
    možda ne bih bilo loše da ljudima prvo objasnimo koje dijagonale postoje ovih panela ,koji formati slike ,koji načini konekcije prije nego što,i koje rezolucije postoje do danas
    na lcd-ovima,pa cemo onda da govorimo o svakom posebno i samim time če se vidjeti da npr ne postoji tn panel koji može da parira bilo kojem ips-u u prikazu boja, kutu gledanja,samim detaljima
    a isto tako ne postoji ips panel da se može približiti tn panelu u input lagu,odzivu ,refresh rateu,kontrastu,ja govorim o krajnim mogučnostima ali o tome čemo kasnije
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hajde sve ostalo, ali kontrast? Na osnovu čega daješ tu tvrdnju?
     
  18. jakuza

    jakuza Aktivista

    ok možda sam i ja isto to rekao iz vlastitog iskustva, ali koliko sam do sada primjetio na ips-u a imao sam ih od prvih koji su bili kod nas dostupni
    uvijek mi je na ips-u bilo manje osvjetljenja nego na lcd-ovima.Nikada na ips-u crna nije bila niti priblizno crna kao na lcd-u ,ja govorim iste klase monitora
    sa kojima sam se ja susretao,to sam želio da kažem,a i usput da pitam vas neo koje ste vi vrste panela koristili,imate li nekog iskustva sa nekim drugim panelima.
    Volio bi da se ljudi uključe i slobodno da ostave svoje dojmove,iskustva,mišljenja,jer se slabo tko razumije i opčenito govori o po meni najbitnijoj stavci sto se tiče elektronike.
    Jer možete i sami zamisliti neka posjedujete najbolje av recivere,bluray playere,najkvalitetnije izvore slike,videa,foto opreme,high edn racunala,kabele,na kraju se sve svodu u šta
    gledate i za šta ste to sve kombinirali,sklapali,spajali, ako najbitniji rezultat ispada loš
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    sta ga persiras? :)
     
  20. jakuza

    jakuza Aktivista