Ilegalna infastruktura operatera

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by black, Sep 5, 2014.

  1. black

    black Komšija

    http://teve.ba/article/18876/biznis-kab ... si-u-zraku

    Evo opet ista tema koja se vec godinama povlaci.Meni licno je uzas vidjeti zice kablovskih operatera koji su razvlacili zice gdje su stigli i kako su stigli.Vecina kablova je suvise blizu elektricnih vodova tj. ne postuje se sigurnosni standard.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ništa se po tom pitanju neće uraditi.

    Živimo u BiH. Ovaj zakon koliko ja znam u KS poštuje samo BH Telecom i djelimično Telekom Srpske ( Logosoft) i djelimično nove instalacija Telemacha, ostalo je sve na divljaka. Još se tema ne dotiče uopšte noname wifi providera i sl.

    Evo npr Telecom uvodi optiku kod mene u naselje, iako prestavnik stanara i svi u zgradi žele imati optički kabl u stanu uključujući i mene isti se ne može instalirati bez aminovanja Sarajevo stana.
    A oni za ovaj posao koji bi BHT džaba uradio (jer postoji "kablovska kanalizacija" u zgradi) traže 7000km.
    Naravno uvijek ima opcija da pošalješ dva nn uposlenika sa ugovorom o djelu da iskabliraju zgradu "na crno" al izgleda da je BHT jedini operater koji to ne radi.

    Mislim da je to i razlog zašto imamo divlje kabliranje. Zakon o održavanju zgrada ne dozvoljava trećim licima ( operaterima) da postavljaju na svoju ruku kablove u zgradi a firme koje rade "održavanje" zgrada lupaju basnoslovne cifre za tu uslugu.
     
  3. black

    black Komšija

    Nije ni telekom bas cist , preko mojeg imanja ide vod od 100m , bila je usmena nagodba sa fizikanerima sto su kopali ali nije niko iz telekoma dosao i trazio odobrenje ili dta da potpisem.Nek' me neko ispravi ali mislim da i to nije legalno.

    Najgore mi je kad vidim kako od zgrade do zgrade vise oni silni kablovi i kad vidim kuda su ih jos uvlacili u zgrade.
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Da vam je vidjeti šta je MH Company tj. HS napravio u SBK... Konkretno kod mene u Turbetu nije im elektra dozvolila da postave na svoje stubove pa su oni postavili svoje drvene stubove pored njihovih betonskih a postavljali ih totalni amateri. Stubovi sad stoje nakrivili se jer konji nisu napravili posao kako treba a kablove na pojedinim mjestima visoki čovjek može rukama dohvatiti sa zemlje. Kasnije im je neko iz elektre dao zeleno svjetlo pa su jedan dio preko njihovih stubova postavili ali ono ruglo je ostalo i kad se ovako malo gleda sa strane ko Bangladeš sve nam visi u zraku.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni je najveća šega bila kad ti kvazi operateri postavljaju svoje "legalne" kablove bez D od dozvole i onda presjeku 100-200 telefona.

    Nit je ko kriv, nit se možeš kome žaliti.

    Ima situacija gdje određena osoba x "od ranije poznata policiji" uhapšena po x-ti put za krađu kablova, privedena policiji i puštena za 24h.
     
  6. black

    black Komšija

    Re: Odg: Ilegalna infastruktura operatera

    Bas je tako i kod mene , prvo pojacalo poslije fiber node-a je na nekakvog stubu koji samo sto se nije pao.

    Najveca steta kad izrezu optiku jer misle da je bakar :D
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    Meni su se neki.tigrovi penjali na.kuću da postave kablovsku ahaha da je.ovo usa skinuo.bi ga Expressno po mogućnosti.sa scarom... Jos se na kraju prave ludi...
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Prica se prica po ko zna koji put. Imamo, nazalost, i mnogo ozbiljnijih problema na koje se zmiri tako da ne vjerujem da ce se nesto poduzeti i po pitanju kablova.

    Kad bi drzava uredila tu oblast i bila dosljedna u provodjenju zakona operateri bi pronasli nacina da to urade kako treba. Medjutim, sve dok neko (citaj velika vecina) uzima na "kafu" i zmiri pred nepravilnostima nema nama napretka.