Intel HD 4600 overclock

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by jessus, Aug 20, 2014.

  1. jessus

    jessus Aktivista

    Pozz ljudi, imam sljedecu konfiguraciju:

    i5 4690 3.5GHz
    Intel HD 4600 graficka
    8GB RAM
    Asus Z97-K model maticna

    Sta mislite, da li bih mogao , i koliko overclockovati ovu graficku? Trenutna frekvencija jezgra joj je 600MHz.

    Ovo zelim da uradim samo privremeno dok ne nabavim novu dedicated grafiku.

    :smt006
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nema potreba da radis OC.

    Prvo povezi grafiku (maticnu plocu) sa monitorom, restart, provjeri Windows update-obavezno osvjezi drajvere.
    Drugo, prebaci power OS opcije u high performance.
    Trece, udji u bios i podesi GT opcije na max ili kako se vec zove na tvojoj ploci kako bi grafika radila na 1200MHz, ostani jos u biosu podesi da iGPU koristi maksimum DDR3 memorije od 1 do 1.7 GB.
    Ono sto trebas je OC DDR3, nize latencije i veca brzina za maksimalnu efikasnost.
    Treba da znas kako neces dobiti posebnu razliku u broju fps u igrama, npr sa 20 dobit ces 22 ili 25 (lupam primjer), ali imat ces odlicnu tecnost u igrama.
    Pogledaj i ovaj video, ali jos malo istrazi ili pitaj :

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Freq tog grafickog procesora je 1200MHz a ne 600MHz http://ark.intel.com/products/80810/Intel-Core-i5-4690-Processor-6M-Cache-up-to-3_90-GHz

    I moze se i dalje klokati, trebas podesiti GPU voltazu i Load Line Calibration za GPU na max, prvo digni LLC na max pa probaj klokati iGPU.

    Sjecam se da sam na 2500K klokao iGPU na 1450MHz sa stock 850MHz veoma lako sa podesavanjem LLC na max setting i dizanjem GPU freqvencije kroz Asus Turbo V program u Eindowsu i testirajuci stabilnost sa Crysis-om.

    Veoma lako samo treba instalirati prvo drivere za HD4600 iGPU, i instalirati Asus Turbo V program, u biosu dignes LLC za GPU (ne za CPU) i testiras.

    I da, brzina RAM-a je veoma vazna za iGPU jer on koristi sistemsku memoriju posto nema dedicated memoriju kao diskretne grafike.

    Kod mene RAM radi na 2133MHz.

    Evo sa TechPowerUp:

    http://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i7_4770K_Haswell_GPU/21.html

    Znaci i ti mozes ocekivati overclock na oko 1.7GHz.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ono sto je vazno da ja nisam instalirao nikakve boostere, programe koji bi nesto mijenjali ili nesto sto bi podiglo performance, sve sto sam radio bilo je na prilagodjavanju windowsa ili grafickih postavki kroz opcije drajvera ili bios-a ; https://www.youtube.com/watch?v=n38Q5KrFj4M

    Kod mene, FPS razlika izmedju 2133 i 1866 MHz za DDR3 je bila minimalna, a razlog je sto sam morao na svojoj ploci da drzim visoke latencije npr 11-12-11-35 za 2133 u odnosu na mnogo stabilniju postavku 1866 MHz i 9-10-9-29 (koliko se sjecam).
     
  5. jessus

    jessus Aktivista

    Kod mene je frekvencija RAM-a na 1333MHz, na koliko bih ga trebao podici ?
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa mozes ga probati dici jer nece svaki RAM da se OC, probaj na 1600MHz to bi trebalo biti dovoljno za iGPU.
     
  7. jessus

    jessus Aktivista

    Jel postoji nacin da dodam ovoj grafickoj vise od 2GB VRAM-a ? Ubacujem jos jednu plocicu od 8GB RAM-a, pa reko postoji li nacin da joj dodjelim jos vise VRAM-a?
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ne, ali zato mozes smanjiti neke opcije kvaliteta u igri tako da koristi manje memorije-eksperimentisi kombinacije sa istom rezolucijom.
     
  9. jessus

    jessus Aktivista

    Druze mozes li mi malo detaljnije pojasniti kako da ovo obavim? Ako ima kakav video gdje je detaljno objasnjeno, ili kako vec. Bio bih jako zahvalan.


    P.S. Ja sam pokusao sa Intel extreme tuning tool-om da dignem na 1.6GHz, bez da mijenjam voltazu i sl., medjutim sistem se odmah gasi kada podignem na tu frekvenciju.

    Svaki tutorial kako da ovo obavim je dobrodosao. Hvala lijepa svima! :D

    P.S. 2 -> Kod mene stock cooler hladi iGPU i procesor. ( Ako ova informacija sta znaci)
     
  10. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Veoma lako samo treba instalirati prvo drivere za HD4600 iGPU, i instalirati Asus Turbo V program, u biosu dignes LLC za GPU (ne za CPU) i testiras.
     
  11. jessus

    jessus Aktivista

    Drajvere sam instalirao, LLC za GPU dizem na max?
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

  13. jessus

    jessus Aktivista

    Imam vec dosta problema u startu:

    - Pronasao sam CPU LLC , ali ne i GPU, toga nigdje nema ni na vidiku, prelistao sam cijeli bios uzduz i poprijeko...
    - Asus Turbo V nece da se instalira (javlja TurboV EVO does not supports this model)

    Ne kontam kako nece podrzavati model, maticna izasla tek ove godine u maju :roll:

    P.S. Verzija biosa je 0332 ( ako to sta znaci )
    P.S. 2 -> CPU LLC sam pronasao pod AI Tweaker opcijom u biosu...
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    iGPU kao i memorijski kontroler su integrisani u procesoru, dakle samo je jedan LLC.

    Predlazem da se malo vise edukujes kako nebi ostetio komponente, a posebno prati kakve komponenete imas ti naspram onih koje citas po netu (dakle, ne mozes ti imati iste rezultate kao neko sa boljim PC).

    Bolje hladjenje je pozeljno, ali pogledaj sada kolike su temperature.

    Drugo, ASUS (kao i drugi) proizvodi ploce koje se razlikuju u kvaliteti izrade-integracije-ugradnje komponenti i podrsci programa koji prate te bolje komponente.

    Dakle, ti nemas te "bolje" dodatke na ploci i ne mozes koristiti taj program.
     
  15. jessus

    jessus Aktivista

    Pa onda da ne diram ovaj LLC jer je zajednicki? Sad sam jos vise zbunjen :roll:

    Da jednostavno probam podici takt iGPU-a, bez podizanja LLC-a, pa dokle bude moglo, to je to...?
     
  16. jessus

    jessus Aktivista

    Probao sam podici na 1.5 GHz ali dobivam artefakte, na 1.4GHz temperatura procesora ide na 70 stepeni, jel ovo oke?

    EDIT: 1.4GHz je max sto ovako mogu postici... Procitao sam na internetu da pratim temperaturu procesora ,i da je to temperatura GPU-a otprilike?
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako su to temperature jezgri (core temperatures) onda je to sasvim OK.

    Ako nemas opcije dizanja voltaze za iGPU i LLC opcije za iGPU onda to je to sto mozes dici grafiku na stock voltazi i toj ploci.
     
  18. jessus

    jessus Aktivista

    Nece evo ni na 1.4GHz, izdrzi 2-3 min stressinga i nakon toga temperatura ode i preko 85 * c. Nema mi druge nego da kupim dedicated grafiku...

    Nisam trebao vise ni ocekivati od stock coolera....