1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    -45nm
    -410m trazistora za DC, 820 za QC
    -TDP 65W za DC i 90W za QC
    -najavljuju do 6MB L2 cachea
    -SSE4
    -High-k, Metal Gate Transistors

    [​IMG]

    Očekuju se u drugoj polovini godine.

    Komentari?
     
  2. TopniK

    TopniK Komšija

    Je li to greška pri pisanju naslova ili je novo ime Intelovog procesora ''Penryn''? Nisam upućen fakat.

    Mada bi se po navedenim specifikacijama moglo zaključiti da se radi o nečemu novom.

    Ovo 6 MB L2 Cache zaista obećava. Logično je da Intel, sada kada je ponovo ''dosegnuo'' vrh, ne želi dati ni najmanje šanse svom konkurentu.
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Logican napredak vidjen svaku generaciju shrinkanja procesora. Penryn ili kako se vec cita nije naziv novog procesora, vec naziv jezgre (Conroe, Northwood....). Arhitektura je u biti ista samo je povecan kes jer smanjenjem jezgre ima mjesta za dodavanjem kesa.
     
  4. Looney

    Looney Komšija

    Ma sve je to obechavajuche ali ja i dalje zheljno ischekujem nove stvari od AMD+ATI :roll:
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ne treba biti emotivan kad su procesori u pitanju ...
    ;)

    Mislim gotivim amd i sve to ali ruku na srce ako hoces jak proc u ovom momentu ...uzet ces intela i tako ce ostati bar jos godinu dvije ...
    Druga je naravno stvar sto ti netreba jak procesor u 99% slucajeva...
    al to nije tema danasnje emisije
     
  6. iskusni

    iskusni Komšija

    99% da neće biti kompatibilan sa socket-om 775 i da će trebati nadolazeće X38,P/G35
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Hoce fizicki, nema generacije procesora da Intel nije rekao ''treba revizija 1.1 jer aktuelna nema voltage regulaciju po nadolazecim specifikacijama'' :lol:
     
  8. extibo

    extibo Komšija

    Bas me zanima kako ce AMD, tj. ATI odgovoriti.
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Pa K8L Barcelona.
     
  10. maniac

    maniac Novi član

    Pa da, Barcelona je odgovor na Penryn. 150 % je sigurno da ce za Penryn izaci i novi socket, mozda se cak iz intela usude reci kako ce biti kompaktibilan sa trenutnim C2D i C2Q plocama ali ce to proci isto kao i prica sa svim prethodnim generacijama: Fizicki odgovara ali voltage regulation i jos koja stvarka NE!!.
    Bas kao sto sulu rece.
     
  11. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ma njima odgovara da naprave skroz novu liniju jer, ipak, valja da se i na pločama zaradi. Garant će to biti slučaj al možda i ne budem u pravu ... ostaje da se vidi
     
  12. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    90 W TDP... Ocekujem i tu jezgru da se ludo clocka kao i Kentsfield. MG tranzistori, novi cipset na novoj ploci sa DDR3 podrskom je izgleda Intel-ov plan.
    Ocekujem da Penryn, na osnovu tih specifikacija, presisa Kentsfield za ~20%.
    K8L Barcelona? Sve sto je objavljeno zvuci obecavajuce, Q2 mi je ipak malo sumnjiv, za nadati se je da se pojavi tada.
    Preliminarni utisak: Barca jaca, Intel igra na kontru 8)
     
  13. iskusni

    iskusni Komšija

    Intelova kontra je dobra overclockabilnost njihovih procesora, što nije slučaj kod AMD-a. Ako K8L bude bolji po performansama i dadne se više clockati onda amd ima sigurnog pobjednika :roll:
     
  14. maniac

    maniac Novi član

    Pa dobro, jest da se su se Conroe procesori pokazali jako dobri za clockanje ali zaboravljamo na jednu stvar a to je da clockeri i enthusiasti koji svoje sisteme guraju do samog maksimuma i nisu ciljana potrosacka skupina. Vise od 90 % kupaca koji se odlucne na kupovinu bilo Intel ili AMD procesora nece uopste ni gledati na overclockabilnost procesora vec samo na deafult performanse i naravno CIJENU. Tu stvari postaju prilicno izjednancene, svi znamo da su AMD procesori generalno uvjek bili jeftiniji, ploce za AMD procesore su bile jeftinije i postojao je veliki izbor proizvodjaca i tipova ploca bez obzira na koju se familiju procesora odnosile. Dok je Intel uvjek kasnio u tom pogledu i bio je skuplji.
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

    90%? lol. Barem 50% će clockati barem malo. Samo pogledaj neke forume tipa ma guru3d.com, tomshardware.com i sličnim i vidjet ćeš da većina korisnika koristi overclockovane procesore
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma jok, to su samo forumi. U pravu je maniac, vecina ljudi ne overclockira, nit znaju nit bi se to usudili uradit. Ovo drugo je zbog prvog :mrgreen:.
    Znam ljude koji su iskusni useri pa overclockanje smatraju djavoljim poslom. Kao da ce sve odmah krepat...
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Klokanje je jedna faza u pubertetu, meni se ogadilo klokanje.
     
  18. TopniK

    TopniK Komšija

    Pa dobro, ali ako znaš da tvoj proc. umjesto 2 Ghz može raditi na 2.6 ili više što iznosi 25-30% brže a da pri tome nema negativnih posljedica, zašto ne bi?

    Ista stvar i sa grafičkom karticom. Ja nisam mogao igrati GTA San Andreas na 1280x1024 High postavke dok nisam svoju staru GF4Ti4800SE sa 275/550 podigao na 330/650.
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    Nemoj meni pilaviti svega ti, znam sta je klokanje furalo se 03'04 jednostavno dosadi.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Losa iskustva? :roll:

    Nema smisla clockat ako nemas dobitaka, recimo moj A64 3000+ je veliku vecinu vremena radio kako i sad radi, na defaultu i 1.2V, jer mi jednostavni vise nije trebalo. I da ga dignem na 2,6GHz(to mu je bio max stabilno, E6-ica je to) opet nista ne dobijem. Kad proc nije usko grlo.

    A sto se tice clockanja grafe, uglavnom je neisplativo, drugo je bilo nekad kad su se otkljucavale 6800LE, 9500, itd...
    Radio GPU na 500 ili 600, isti vrag. Eto kod mene je mema 24/7 na 1,6GHz, ledena, doslovno. Ionako su 1.2ns chipovi koji bi trebali ic na bar 1,8GHz al im fali napona...