Internacionalni Univerzitet Sarajevo

Discussion in 'Generalna diskusija' started by EL NINO CFC, May 25, 2014.

  1. rama

    rama Aktivista

    Hmmm, nisam siguran. Ja sam na stranici našao te cijene.
    http://aubih.edu.ba/en/admissions/tuition&fees.php

    Moguće je i da je pojeftinilo. U svakom slučaju ja bih poslušao savjet kolege iznad koji preporučuje Austriju, s tim što bih ja dodao i Njemačku tu. U Njemačkoj je studiranje besplatno, a i sam život je dosta jeftiniji nego ovdje (i daleko kvalitetniji). Jes da ti treba nekog početnog kapitala za sve to, ali je svakako bolja investicija nego studirati ovdje. Pa čak i kredit podić, pa otić vani. Plus usput naučiš jezik i imaš daleko veće tržište gdje možeš pronaći posao i gdje će se cijeniti tvoj rad. ;)
    Meni je krivo što ja nisam tako uradio i otišao kad sam imao 19-20 godina. :D

    Što se tiče samog faksa, znam da su studirale dvije cure tamo i obje su otišle u Beč poslije toga (nastavak školovanja valjda). Iz priča kažu da nije teško, pisanje seminarskih i slične stvari.

    http://www.webometrics.info/en/Europe/B ... erzegovina
    Eto ti kod nas fakulteta, rangiranih po relevantnim faktorima. UNSA 1970. mjesto, AU 15384. mjesto. :D
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A koji su to relevantni faktori?
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ako vec upisujes te fakultete gdje je prolaz maltene zagarantovan, onda moras sam kod kuce da se trudis da naucis sto vise, jer s onim sto je njima dovoljno za prolaz neces puno postici.
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    evo irhad je zavrsio dva fakulteta usporedo etf tuzla i aubih pa nek kaze dje je vise naucio :)
    hehe

    edit ovo je gotov savrseno receno by pelikan
    svejedno kakav god fax da zavrsis moras max ucit sam
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Da imam koga od rodbine išao bih možda vani..

    Ono što si ti postavio je ako se ne varam ukupno školovanje do završetka(do master studija), a ono moje, godišnja članarina, tako da bi trebalo to biti to, da se poklapa na neki način..

    I sam sam mislio kada(ako) završim ovo čudo, upisati master u Beč..

    I, koji su to relevantni faktori? Ja iskreno gledam neki fax koji ima studij informacionih tehnologija, dakle IT, da nije baš previše skup, da nije npr preteško, da nije veći problem upasti na fax i da sa njim mogu imati nekakvu budućnost..
     
  6. Mujka

    Mujka Komšija

    ako neces sam ucit nemoj dzaba upisivat
    pogledaj i ove ostale privatne fak po sarajevu
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ne kontam ovu zezanciju, to mu cura ide na FE Tuzla? :mrgreen:

    @Anatomic, na sajtu pise po semestru 5500E, a u toj vijesti to sto je navedeno mozda je bila neka akcija :D Ali imam osjecaj da ovo "nudi mogucnost" je mozda prvih 5 na prijemnom i slicno. Mogu ti to Irhad, Mujka i Ahmet potvrditi sto se tice cijene.
     
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    aha :mrgreen:
    smanjili su cijene prije jest bilo 5.5k al su bile americke profe pro skill (vecina)
    sad je vise recimo 1.5k al su vecina nasi prof koji su doktorirali vani
     
  9. rama

    rama Aktivista

    Neće ti bit ništa lakše otić vani što si stariji, imao rodbine ili ne. ;)
    Ako imaš finansijskih mogućnosti, ganjaj vani. Tamo ti je prednost što odmah možeš raditi kao student i zaraditi dovoljno da se možeš sam finansirati. Tako da ti u konačnici budućnost najviše ovisi od tebe i tvog zalaganja. Što kažu gore kolege, niko te nigdje neće tjerati da učiš.

    Jedino je sad pitanje koliko si ti zreo za svega toga. Ja definitivno nisam bio spreman sa svojih 19-20...

    Evo ti metodologije po kojoj su radili...
    http://www.webometrics.info/en/Methodology
    Možda su fulili koje mjesto gore dole, mada je suština tu. Mada ako pogledaš i neka druga rangiranja, vidjećeš da su manje više slični rezultati.
    http://www.webometrics.info/en/Europe
    http://www.timeshighereducation.co.uk/w ... ion/europe
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A sto ti nisi pogledao tu metodologiju? Rangiranje je izvrseno ne osnovu prisutnosti na web-u...
    At the end a reliable rank is only possible if the web presence is a trustworthy mirror of the university.
     
  11. Ninja

    Ninja Komšija

    S obzirom da kod nas ne postoji nešto što bi ijedan ozbiljan univerzitet nazvao naučnoistraživački rad, čak smo i precijenjeni na tim rangl istama.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa upravo, ove liste su bile i po klixu jer niko ne procita o cemu se radi, a u ovom slucaju je totalno nebitno za nase univerzitete.
     
  13. rama

    rama Aktivista

    Kao što sam rekao, možda nije sve najpreciznije, ali daje dobar pregled stanja univerziteta. Činjenica je da su naši univerziteti loši (na većini rang lista ih i nema) i to što se neki plaćaju desetine hiljada maraka ih ne čini kvalitetnim. Jedino što vjerujem da se tamo malo ljubaznije ponašaju prema studentima.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne daje apsolutno nista kada su u pitanju nasi univerziteti.
     
  15. rama

    rama Aktivista

    Dobro, hajde eto, ne daje. De nam ti onda rangiraj po kvalitetu univerzitete kod nas, pošto se ti bolje razumiješ od njih.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Samo ti fino prevedi sta oni pisu u metodologiji i sve ce ti biti jasno.
     
  17. Ninja

    Ninja Komšija

    Ko god je studirao kod nas i vidio kako funkcioniše neki univerzitet u normalnoj državi svjestan je da ovi naši ne zaslužuju ni da se zovu univerzitetima.
     
  18. rama

    rama Aktivista

    Pa preveo sam. Piše da koriste veb prisustvo i vidljivost kao indikator ukupnog stanja na univerzitetu. Ali prema tebi to nije dobra metodološka postavka i nudiš nam nešto efikasnije i bolje.
    Tako da tvoje rangiranje univerziteta u BiH po x, y, z kriterijumima glasi...?
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A po tebi je to ok metoda za BiH? Rang lista moze da vrijedi za uni-je koji se trude da njihovi clanovi postizu nesto, otkrivaju, istrazuju itd.
    Kod nas ne postoji nacin da odredis bilo kakvu listu jer zavisi od nerazumnih faktora, tipa imas kvalitetnog profesora, ali je nesto nervozan pa te obara 2 godine, pa onda s druge strane kupis magistarski za janje i zavisi od puta pojedinca sta je upisao i sta ce postici. Oni ze bore za te pojedince, koji ce sutra biti uspjesni, a nase boli k. Tako da, vrlo jednostavno, kod nas je sve u 5 deka. Od bilo kojeg fakulteta nemas nista posebno, sve zavisi s kim se potrefis, koga upoznas, i koliko si spreman sam da radis. Osim ako nisi bas dobar u necemu (za to ti svakako ne treba faks - cast izuzecima) nema ti posla bez stele ili bez da sam nesto pocnes. Nas sistem ti nista ne osigurava, ergo, nemas ga radi cega rangirati.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Nije bas to sve tako crno kao sto pricate. Generalno jest takvo stanje, ali postoje pojedinci koji rade upravo ono sto vi pricate da ljudi rade vani. Ne znam koliko ste upuceni u rad fakulteta i rad profesora niti na kojim ste fakultetima studirali, ali ne moze se bas sve tako generalizirati i popljuvati samo iz razloga jer je to nase. Pogotovo reci da nemas nista od fakulteta i da posao se moze dobiti jedino stelom. Meni je fakultet bio "stela", meni i jos 100+ ljudi poslije mene u zadnjih 3-4 godine.

    Sto se tice gornje metodologije, pise dole u indikatorima da se u obzir uzima broj research radova kroz Google Scholar te 10% najbolje citiranih radova da se smanji broj nekih random radova koji nista ne znace. To su vise nego relevantni indikatori, s tim da se nazalost uzimaju manje u obzir nego "postojanost na webu", tj. broj backlinks-a i ukupan broj hostanih page-ova na glavnoj domeni.