Internacionalni Univerzitet Sarajevo

Discussion in 'Generalna diskusija' started by EL NINO CFC, May 25, 2014.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa prije ce biti da ti generalizujes jer uzimas sebe za primjer koji su u sektoru koji je jedini trazen. I ja sam u tom sektoru pa nemam problema, ali oko mene ima ljudi gdje sa medicinom ne mogu da nadju staziranje, love gdje ce u kojem gradu izletiti specijalizacija pa da traze stelu... Nema mjesta vise, stotine novih diplomanata pristize svake godine, a sta je sa brojem radnih mjesta?
    ili recimo magistar prava, 9.8 prosjek, jedva kod notara se zaposli za 400KM
     
  2. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Potpisujem, elektrtotehnika u tuzli je beton fakultet, definitivno najbolji u bosni, oni su arijel u ovom crnilu. Ljudi pokusavaju na sve nacine da uvedu nesto novo, sta ja znam od izdavanja potvrda do nekih internih stvari, pokusavaju da iskoriste resurse koliko je to moguce. Slazem se da ih jos uvijek koci politika (ne njihova) i politika univerziteta, da ima tu nekih faktora tipa otpusti profesora i promjeni ime predmeta da djeca upisu magistarski ali kao sto vec reko oni sve rade sto je u njihovoj moci da se studenti osjecaju bolje tu gdje jesu.

    Sto se tice aubiha, meni je beton bilo, tada sam imao pro skill profesore i svako mi je predavanje bilo zanimljivo i podsticalo me da jos ucim (za ove moje, sjecate se apstrakcije kod lombardija), da je bilo mogucnosti proci na guzove, jeste, ali ti sto su tako prolazili njima uni diploma nije ni bila potrebna jer su se svakako ubacili na neke "druge"nacine.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Pa bas to u mom slucaju nije generalizacija. Znam da ima nezaposlenih ljudi sa medicinskim fakultetom, magistara prava itd, ali kakve to veze ima sa stanjem pojedinih fakulteta i njihovim radom? To uopste nije tema. Nece Univerzitet pravit radna mjesta za svoje studente.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ima takve veze jer je informatika jedina grana koja se aktivno siri i ne moze se uzeti kao sredina jer je extrem.
    Da nije tako, bez obzira sto je dobar rad nekog unija, rezultati bi izostali jer ljudi nemaju gdje da rade.
     
  5. Ninja

    Ninja Komšija

    To što se neko trudi za svoju dušu ili što ste čuli za dva dobra profesora ne popravlja situaciju o kojoj raspravljamo. Univerzitet treba da se bavi naučnoistraživačkim radom, a to kod nas ne postoji. Jeste li ikad vidjeli teme kojekakvih doktorata kod nas?

    U BiH, Srbiji, Hrvatskoj, Bugarskoj i još nekim intelektualno srodnim zemljama postoje naučni časopisi čija je svrha uzajamno objavljivanje kvazinaučnih radova i plagijata da bi se ispunili uslovi za zvanja na univerzitetima.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Profesori/doktoranti/magistranti/asistenti se trebaju baviti naucno-istrazivackim radom, a ne Univerzitet. Sve je do pojedinaca. Naravno vise ima onih sto bi radije iskopirali nesto nego unaprijedili svoje znanje, ali nije sve tako crno kao sto govorite.
     
  7. Ninja

    Ninja Komšija

    Univerzitet stvara uslove za to. Treba da posjeduje naučne institute i saradnju s preduzećima koja se time bave.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa upravo si nesvjesno potvrdio ono o cemu pricam, uni je kod nas nebitan.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    To je bio odgovor Ninji za naucno-istrazivacki rad, samo kazem da se time ne bavi Univerzitet, ali kao sto on rece Univerzitet treba stvorit uslove, sto opet nista ne znaci ako pojedinci nisu zainteresovani za to kako rekoh gore u prethodnom postu.

    Mada Univerzitet jest manje-vise nebitan, jer mislim da treba da se vecina stvari prebaci na nivo fakulteta. Kod nas u Tuzli definitivno treba decentralizovati Univerzitet pa da barem napreduju oni fakulteti koji mogu i zele, a ne ovako tuse jedni druge, a da ne spominjem to da svaki projekat, svako istrazivanje, svaka sitnica mora ici preko Univerziteta. Dzaba se otezava onima sto rade.
     
  10. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Posto i mene spomenuse, da se oglasim :)

    U jednoj recenici, ja sam zadovljan naucenim i ukupnim dojmom na AUBiHu. Studirao sam od 2009 do 2013, a za godine poslije nisam toliko upoznat kakva je situacija i kakav kadar predaje. I u tom periodu dok sam studirao pred kraj se pocelo malo stediti na nekim stvarima, tako da se to na kraju odrazilo prije svega na kadar, jer znam da je dosta dobrih profesora otislo poslije i tad na tom nekom prelomu. Svakako fakultet koji se placa ima i dobrih i losih stvari, to je mahom poznato i kao sto neko spomenu, ne bi trebalo generalizovati stvari, ni radi vrste fakulteta, niti radi samog fakulteta. Dosta kolege iz moje generacije i generacija prije je otislo studirati vani, od Austrije, Njemacke, Madjarske :D, SAD-a, a isto tako dosta ih se zaposlilo vani, stoga ako ti je to neki cilj poslije, svakako je ovo jedan veliki plus.

    Sto se same ove industrije tice, Selvin evo rece da je dosta njegovih kolega poslije dobilo posao, i generalno u ITu je situacija dobra sto se te potraznje tice, ponude jos nema previse tako da se sa malo relevantnog znanja moze naci posao. FE u Tuzli u ETF u Sarajevu se razlikuju od ovog IT-a na AUBiHu (ne znam kao je na ostalim fakultetima, tipa FIT, SSST, Burch, IUS) jer po meni imaju bolju podlogu, krenuvsi od same matematike i fizike pa dalje do tih nekih IT stvari koje se kasnije mogu lakse nadograditi na neke konkretnije vjestine koje se zapravo koriste u IT svijetu.

    Tako da, sad ne znam, ja da ponovo upisujem sta, prvo bih dobro razmilio, obisao sve sto se nudi, vidio planove i programe, zvanje, kadar koji predaje pa onda donio odluku. Igrom slucaja sam eto studirao tu, imao i neku praksu, i uz ovo znam dosta osoba koje studiraju ili su zavrsile FE/ETF, a i nekoliko osoba koje su radile na nekoliko ovih fakulteta, pa imam relativno dobru sliku sto se tice ponude. Tako da, sigurno bih ganjao nesto vani, a ako to ne bi uspio, onda ETF u Sarajevu, cisto radi lokacije i, po meni, u skorije vrjeme nesto veceg "okupljalista" firmi koje nude posao u ovoj struci, tog networkinga i slicno. Preporuke, poznanstva i ta neka fizicka blizina cesto moze donijeti veliku prednost poslije pri trazenju posla. Sa IT-jem je tesko pogrijesiti kod upisa, na kraju to opet zavisi od osobe i njenog kapaciteta, neko moze zavrsiti i ETF i bilo koji IT ali nemati smisla za, npr, programiranje, dok neko mozda u toku srednje skole krenuti praviti super stvari i sebi zaraditi lijepu platu mjesecno.

    Dodiplomski studij bi ti trebao dati podlogu za dalje, i kao sto jedan dragi profesor rece davno, ako od ove 4 godine izadjete sa jednom stvari, a to je sa saznate sta volite/u cemu ste dobri/cemu se zelite posvetiti, onda to smatrajte uspjehom. Sad stvarno ima more resursa, od EDX/Coursere/Udacitija pa do bezbroj resursa poput Githuba, Stack Overflowa i slicno i pristup najbolijm predavacima, najnovijim tehnologijama i globalnom trzistu je skoro pa besplataan, i stvarno ko ima volje i kapaciteta moze jako fino proci i daleko dogurati ako je vrijedan.

    Mislim da kod nas velika vecina diplomanata nakon diplomiranja nije uopste spremna za rad u struci, ali sama diploma otvara dosta vrata.
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam evo nadomak magistriranju na Burch-u i jedino sto definitivno mogu reci je da ni ETF ni Burch diploma (bachelor i master), tj znanje koje steknes (ili barem bi trebao steci) daju samo neke osnove za rad u IT sektoru, sto bi po mom misljenju trebalo da se radi dosta ranije (srednja skola, pa barem samo u informatickim smjerovima). Ja i u firmi u kojoj radim i firmi koju sam osnovao radim sa stvarima koje jednostavno ne dotaknes na fakultetu ili se to prodje kroz neke povrsne teorijske primjere pa vecini studenata je to neka nuklearna fizika. Totalno su van dodira sa realnim potrebama u sektoru.

    Sto se tice istrazivackog rada, mene su na Burch-u odbili da za master tezu radim Smart Cloud (nesto kao menadzment tool za data centar za kompanije, a oslanja se na proizvod koji sam vec implementirao i na kojem zaradjujem novac), i sad radim neku glupost oko Smart House i voice recognition, nametnuta tema od strane profesora. I na ETF-u sam vidio da ljudi rade teme o kojima bukvalno nemaju pojma ni sta je, a da ne kazem da ih ne zanima ni da to mogu uopste staviti u CV osim kao zezanciju.

    I bachelor sam zavrsio na Burch-u, ne mogu reci da sam zadovoljan i jedinu prednost koju ima u odnosu na ETF npr je to sto nema izivljavanja profesora, a predmeti i znanje su tu negdje, ovisi od predmeta i profesora (osim matematika koja je na ETF definitivno dosta teza i zahtjevnija).

    P.S. Sa ETF-om imam direktno iskustva kroz iskustvo prijatelja/kolega...radio sam zadace/projekte ljudima sa ETF-a, ucio s njima ispite...itd
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Treba napomenuti da je ETF dosta opušteniji faks od puštanja Bolonje, i to da ETF nikada nije stvarao gotove inženjere nego teoretičare koji se lako asimiliraju u velike sisteme.

    Danas je malo drugačije i sam sistem obrazovanja daje opcije i računa na to da ćeš na masteru već negdje raduckati i šililjiti specijalizaciju.
    Imao sam dosta kontakta sa IT-ovcima s vana i princip je isti, kroz obrazovanje se usmjeriš na nešto i to kasnije usavršavaš.

    Nauči osnovno, nauči da ćeš naletiti na problem, nauči zaobilaziti probleme i ako si dovoljno pametan gledaj big picture ako se to od tebe traži.

    Ono što vam mogu reći da ETF ako ništa otvara veće mogućnosti, stečeno znanje je individualno i ovisi od osobe hoće li ili neće nešto naučiti.
    ETF diploma je samo "potvrda" da nećeš odustati na prvi znak belaja
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Ma ne kazem ja da ETF ne valja, on je mozda ponajbolji kad je IT u pitanju, uz PMF, ali generalno IT smjerovi/fakulteti u Bosni su prilicno bezvezni. Ja sam za Java certifikaciju naucio vise stvari nego svih 5 godina na faxu.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Onaj ko ide u skolu da nauci programirati se dobro zajebao - kratko i jasno. Te godine mozes iskoristiti da postanes Senior programer negdje, ovdje vecinom gledaju iskustvo (Swe), nista skola, to te niko ne pita ako hoces biti developer.

    To sto vecina studenata zavoli programiranje (ili se uhljebi s njim) tokom skolovanja, pa nastavi tim putem, je druga prica.

    U skolu se ide da ne budes developer (valjda).
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    Pa koja je svrha onda IT fakulteta? Ja osim programiranja i srodnih tema ne znam da se jos ista uci na IT smjerovima (kod nas), osim eto sto se malo dotakne 3D modeliranje i grafika.
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Na svakom je tako, mozes svaki nauciti dovoljno da prodjes, a da na kraju ne znas nista raditi. Moras uporedo vjezbati ono sto planiras nekad raditi.
     
  17. heroic

    heroic Komšija

    Zato i kazem da je malo bezvezan sistem, utrosis dosta novca i vremena uzalud u godinama kad najvise ucis.
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Problem je vremena, nemamo smjerove adekvatne, razvuku nas na sve strane, na kraju znas niceg po malo :)

    Svrha fakulteta bi uistinu bila da naucis nesto, ali da znas st ahoces da naucis i da se orijentiras u tom smjeru, ali..
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    U srce me diras :D Sad ispade da je developer zanatsko zanimanje :D

    Naravno da niko ne ide na fakultet da nauci programirati, nije to ni cilj fakulteta. Medjutim kao sto neko vec spomenu tu je fakultet da te nauci osnove, da shvatis koncepte, kako stvari funkcionisu, kako trebas rjesavati probleme. Sa fakultetom je X puta lakse steci novo znanje, lakse razumijes stvari, lakse rjesavas probleme itd.

    Nije problem ni nauciti programirati bez fakulteta, tj. da budes samouk. Ali nije programiranje samo eto napravi mi sajt neki ili aplikaciju za telefon. Da mi je vidjeti nekog samoukog programera koji se bavi sistemskim programiranjem ili da je programer koji postavlja arhitekturu veceg sistema, a da se isti nije ispatio i propisao krv. Znanja sa fakulteta ti pomazu da to lakse radis nego neko sto je naucio programirat sam, a pola stvari koje koristi nema pojma ni kako rade ni zasto rade.

    Kao i sve drugo, mozes ti sam naucit sve, ali niko ko sam uci nece krenuti od pukih osnova od kojih te fakultet tjera da krenes i na koje ces kad tad doci ako hoces da budes ekspert u onom sto radis, a valjda je to svakome cilj. Uostalom, prodjes kroz desetine predmeta koji nisu vezani za programiranje i slicno, ali ti daju generalnu sliku i znanja o sistemima koje ces koristiti u programiranju.

    Generalno za cijelu temu, i komentari kako fakultet ne nauci nas nista konkretno, evo jedan primjer: Posto radim i na fakultetu dobijem pitanje cesto sto se ne uvede predmet "Razvoj mobilnih aplikacija", kao da budu studenti spremni da rade nesto konkretno kad izadju s fakulteta. Ne uvodi se taj predmet jer to nije cilj fakulteta, student koji zavrsi ETF ili FE, kako ih vec zovete, moze za 15 dana da bude spreman da razvija mobilne aplikacije, dok nekome ko je samouk i krece iz nule treba jedno pola godine - godinu da dodje na isti nivo. Ovo sam imao 4-5 primjera sa bivsim kolegama u staroj firmi. Nije to taj nivo ni blizu kad je u pitanju brzina ucenja i rad na kompleksnijim stvarima. Neke klasicne gluposti moze nauciti svako, ali nije nikome cilj da radi gluposti cijeli zivot.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ja sve sto sam naucio na FIT-u je da necu da budem programer kao Selvin!

    Vjerujem da svako prica svoju pricu, nekome odgovara to, nekome ne, tesko je reci i predlagati nekom drugom. Najbolje je da taj pojedinac koji zeli upisati sam procjeni da li bi mu to odgovaralo, uostalom neka proba pa vidi kojim ga putem zivot navede, to je poenta svega.

    Gud lak.