IP Centrex usluga BHTelecoma

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kolinsb, Apr 6, 2015.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Nadam se, da ce se naci neko ko koristi ovu uslugu BHTelecoma, da mi pojasni kako ovo tacno funkcionise (a i Stihoklepac je tu :)). Naime, na poslu imam 2 centrale na 2 lokacije tj. 2 grada (jedna je digitalna instalirana 2013. godine a druga je analogna Panasonic). U Zavidovicima je digitalna centrala, i na njoj imamo 2 vanjska broja i 30tak lokala i svi su analogni (ukljucujuci i 2 sistemska telefona) a pored ta 2 vanjska broja na centrali imamo jos jedan za fax koji je posebno tj. nema veze sa centralom. U Maglaju je analogna centrala, tu imamo 1 vanski broj i 15tak lokala na centrali i 2 posebna vanjska broja koja nemaju veze sa centralom. Zanima me kako ovo sve objediniti u IP Centrex uslugu? Kako ce funkcionisati ovi vanjski brojevi dalje (da li mogu zadrzati postojecu numeraciju jer je ziva zezancija kad promjenis brojeve telefona)? Kako ce funkcionisati lokali? Trenutna pretplata nam je 6x16,4KM+PDV (Pretplata za fixnu telefoniju za 6 brojeva). Zelim da zadrzim ove brojeve (mozda cak i jedan u maglaju da ukinemo). Tnx na svakoj pomoci :)
     
  2. wragg

    wragg Aktivista

    Zasto ne dignes na nekoj masini Asterisk i sve to fino objednis kroz IP? Izdvojene lokacije gurni u VPN povezi to sve. Sve se moze dosta jeftino srediti i bez velikih hardverskih troskova, samo uzmi i citaj dokumentaciju Asteriska. Naravno, mozes nekoga sa iskustvom uzeti da ti to odradi, ali to kosta.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Kako to da uradim sa lokalnim analognim telefonima ba? Nemam pristup ni centrali, niti sam to ikad radio. U pitanju je sud, i nema prostora za eksperimentisanje....
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    IP Centrex kada uzimaš dobiješ adsl modem, voip adapter i imas fiksnu numeraciju ( ali se mjenjaju brojevi).
    Ako imaš mrežnu infrastrukturu i potrebu za više lokala onda se to može objediniti preko jednog adsl modema i/ili ako uslovi dozvoljavaju optikom.

    Imaš sad i opciju da samo zakupiš brojeve a sam da radis upravljanje ( preko asterix-a ili nečeg).

    Ako je u pitanju sud onda je najbolje to dogovoriti sa mvk ili prodajnim osobljem za vip korisnike.