Isopropyl alcohol

Discussion in 'Generalna diskusija' started by anel007, Sep 4, 2014.

  1. anel007

    anel007 Komšija

    valjda nisam fulao podforum

    zanima me gdje se kod nas ovo ima kupiti, u apotekama, prodavnicama poput penny-a mozda, i sta da trazim kad se budem raspitivao?

    je li uopce legalno ovakve stvari prodavati kod nas
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima ga u apotekama. Fazon je sto ces tesko naci nesto visoke koncentracije, ovo po apotekama je uglavnom 70%. Eh sad pitanje je koliko ti treba, jer su po apotekama male bocice tipa 50ml. Doduse moras naglasiti sta trazis, jer se najcesce prodaje etil. Mozda ti je lakse zbaviti to od nekog studenta medicine ili hemije, oni imaju u laboratorijama.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To nije isopropil, to je etanol. Etil/etanol je uglavnom otrovan, a koristi se za dezinfekciju i kao rastvarac (za ciscenje). Ovaj isopropil se koristi kad hoces izvuci ulje iz biljke, naprimjer ulje iz kanabisa :D, i moze se i konzumirati. Sad ne znam za sta njemu treba, mozda mu i ovaj etanol odgovara.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako je za ciscenje dobar je ko i ovaj za drogu :D
     
  6. anel007

    anel007 Komšija

    treba mi za standardno ciscenje elektronike, ajd vidjet cu sutra da pogledam po lokalnim apotekama a ako ne nadjem idem dalje sa trazenjem :)
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja sam elektroniku čistio sa. Bosnalijek-ovim sredstvom za dezinfekciju radnih površina. Osnovni sastojak je 95% alkohol, a ostatak je voda i miris limuna. Nakon sušenja je sve radilo kako treba. Ima u apotekama za 14KM.
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Vlazne maramice, mnoge vrste, sto skuplje-to bolje, ciste ; elektroniku, termalnu pastu Noctua :) , auto, cipele, patike, monitore, lcd, radne povrsine, ulje iz auto motora, radne povrsine ... da ne povjerujes.
     
  9. anel007

    anel007 Komšija

    evo update mali, danas obisao nekoliko lokalnih apotake i u apoteke sarajevo nadjem 98% alkohol (pretpostavljam jer je uposlanica rekla da ni ona tacno ne zna, ali da je haman pa 100%, koji i oni koriste pri spravljanju lijekova) ali mu je cijena ~40 KM litar sto mi je malo puno dati, a pakovanja od manje nema

    kad sam joj fino objasnio za sta mi treba kaze aaaa to koriste i ovi sto nama odrzavaju racunare, kaze skupo ti je to ovdje ali probaj naci u srbiji pa kupiti, tamo je 6-7 KM litar i izaci ce te jeftinije da sve platis nego da ovdje kupujes, pa et ostaje da potrazim to preko grane ako hocu da ustedim koji dinar :)
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    ja sam platio cini mi se 10KM pola litra 96% u apoteci, ali nema u svakoj, naso u samo jednoj. Haman rekose da to nabavljaju za pcelare, koliko se sjecam :D
     
  11. anel007

    anel007 Komšija

    ovdje gdje sam ja gledao ima jos samo 70%, ali kako su mi objaznili to je ovaj 98% koji se mijesa sa obicnom vodom pa mi to nebi odgovaralo, pogledat cu jos po sarajevu i sigurno cu naci jer sam ovo samo nabrzinu obisao nekoliko lokalnih apoteka
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

  13. anel007

    anel007 Komšija