Isplativost slanja emaila umjesto sms-a sa mobitela.

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by dejson, May 12, 2009.

  1. dejson

    dejson Aktivista

    Zaista ne znam gdje da postavim ovaj topic. Pa cu ovdje kratko pitanje postaviti. Mozda i treba ovdje

    Naime NOKIA N73 ima odlican email klijent. Znam da se mogu jos neki skinuti da mogu vise accounta odjednom ali to cu poslije uraditi. Nego danas sam jednom momku trebao hitno poslati detaljne upute oko necega. Nisam ga htio zvati jer sam bio u tramvaju, pa vrucina pa guzva pa na kraju i novac. Jer bilo bi dodatnih pitanja vjerovatno a nisam djon da prekinem konverzaciju.
    Objasnio sam sve momku tako sto sam nakucao poduzi mail, mislim da bi stao u 5 poruka sto je 50 feninga odnosno jedno tri minute razgovora sto je opet 50 feninga. Ovako sam mu kada me nazvao rekao da cu mu poslati mail. I sa telefona sam poslao mail i umanjio mi se racun za jedva nekoliko feninga koliko sam mogao primjetiti.
    E sada sta vi mislite da li je ovaj vid konverzacije, naravno pod uslovom da obojica ucesnika u konverzaciji imaju telefone koji to podrzavaju zaista isplativiji od sms-a i to ne govorim o maloj razlici.
    Podrazumijevam emailove koji su tezine do 3 kb.

    Mozda sam pogresnog misljenja pa me ispravite ako grijesim.

    Naravno ne govorim o slanju attachmenta iako sam jucer primio jedan excel file i otvorio ga bez problema.
     
  2. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Sory sto pisem u tvoju temu, da ne otvaram posebno, moze li mi neko objasniti kako na mobitelu (N73) postaviti Hotmail account, da mogu citati/slati mailove??
     
  3. dejson

    dejson Aktivista

    Instaliraj windows live for symbian i dobijes all in one. Ja koliko znam nije moguca konfiguracija hotmail accounta preko bilo kojeg mail klijenta osim windows live mail-a ili kako se vec zove
     
  4. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Pa eto, naravno da je isplativiji u vecini situacija. Ni GMail klijent ne skida puno, pa nije problem ni slat preko njega.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Imas na sajtovima svih operatera cijene GPRS/EDGE usluga na osnovu cega mozes napraviti usporedbu u cijeni.
     
  6. dejson

    dejson Aktivista

    Naravno da imaju.

    Ali sam htio da onima kojima to nije palo na pamet kao meni predlozim jednostavnu alternativu. Npr i zena i ja imamo takve telefone pa cu ovo malo testirati sedam dana da vidim kako ide te cu najvjerovatnije ovdje postaviti rezultate.
     
  7. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    Evo i ja sam sad poceo to da koristim i Gmail client je vec na telefonu a i mene interesuje koliko skida i od cega zavisi koliko ce skinuti kredita s mobitela.
     
  8. dejson

    dejson Aktivista

    Ma ja sam stavio probnu verziju profimail-a. U njemu mozes da iskonfigurises i gmail i yahoo i poslovni mail sto sam ja i uradio. Jucer sam posalo mail tezine oko 2 kb i transfer je otprilike bio 5 kb u oba smjera. BH Telecom naplacuje 100KB 15 feninga ja mislim u peak saobracaju a upola od te cijene u offpeak peridou. Ali gledajmo peak period. Obracunska jedinica je ja mislim 10km, sto ce reci da svakih 10 kb ti odbijaju 1,5 feninga. Znaci za mail koji sam ja poslao a bio je dugacak oko 4 poruke odbijeno mi je mozda 2 ili 3 feninga i na duge staze to je ja mislim najisplativija investicija.

    Ako koristis profimail odmah vidis trenutni protok podataka i znas tacno koliko je generisano saobracaja.
    Ako koristis integrisani email sistem onda taj pregled ne vidim ali tu vidim koliko je teska odredjena poruka sto je opet bitno. Jedina mana je ta sto zna biti zamorno tipkati dugacke mailove. ALi ako ce mi to donijeti veliku ustedu onda ok, i to cu predeverati.
     
  9. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    Kod mene je inace LG VIEWTY i na njemu nije tako lahko pisati kao na telefonu sa tipkama.
    Ali je ok.
    I na njemu je dosao GMail client i njega koristim a nekako mi skida i od samog ulaska i upisivanja mail adresa i svega toga.
    Bas sam sad usao da vidim postu. I bila su tri mail-a i pregledao sam ih samo (tacnije samo sam ih otvorio jer me nisu interesovali) i poslao jedan mail.
    Sve to mi je uzelo 11 feninga.
    Ima li razlike u ovome mail clientu od drugih u potrosnji kredita?
     
  10. dejson

    dejson Aktivista

    Ne bih rekao samo obavezno provjeri da li ti je postavljeno na skidanje samo headera. Jer svaki header je oko 1KB ja mislim.
    Nekako mi je to puno za obicno provjeravanje poste. I vidi imas li opciju da pored samog maila odmah vidis koliko je tezak te da procijenis hoces li ga skidati ili ne. Mislim meni ovakav nacim emailanja sluzio bi samo za otvaranje txt mailova i ne mislim da ga upotrebljavam za attachmente jer onda bih zaista potrosio kredita dosta.