Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovdje treba posebna tema o vodenom hladjenju. :)
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    I ja mislim.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Hlađenje HDD-a vodom. :smt046
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ima freakova. Vjeruj mi
     
  5. k0ST

    k0ST Aktivista

    Jasta nego ima freakova :lol:
    Vjerovali ili ne, za ranije navedene WC stvari, drug Sena je vecinom u pravu. CPU se solidno moze hladiti jednim 120 mm radijatorom, a za svaki GPU je takodje i vise nego dovoljan jedan 120 mm radijator. Uz kvalitetne radijatore (ekw, coolgate, swiftech, XSPC i slicne) i naravno odgovarajuce ventilatore buka nije uopste prevelika. Vecina novih blokova je dizajnirana da pruza minimalan otpor protoku vode (uz max. performanse), tako da je jedna pumpa (eventualno sa aftermarket topom) vise nego dovoljna. Voda je puno bolji rashladni medij od zraka + veca disipacijska povrsina radijatora + jedan loop = sve fino funkcionise. Problem je sto svi zele jos bolje performanse, a to onda povuce cijenu vodenog hladjenja nebu pod oblake.

    Da se vratimo na H100 i hladjenje i2500/2600 procesora. Daleko od toga da je H100 cooler sjajan: Alu hladnjak je dosta star i nije dizajniran za tisinu, ventilatori preglasni, pumpa je slabasna, a crijeva su premalog promjera. U sustini, ovo i nije "pravo" vodeno hladjenje i poderace ga bilo koje pravo hladjenje u svakom pogledu. Ali generalno kao koncept je dobra ideja, a i nudi nudi alternativu standardnim heat-pipe tower hladnjacima. Vjerovatno je (kao i vecina high-end hladnjaka) overkill za vecinu ovih nasih konfiguracija.
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    E to ja pokusavam reci cijelo vrijeme. Za neku pristojnu cijenu se da napraviti single loop system koji ce 90% ljudi zadovoljit.E sad ostaje ono 10% kojima je uvijek malo perfomansi i oni grade te multi loop systeme i hlade hdd vodom i kao sto je drug kost rekao cijena ide nebo pod oblake.
    Edit: Ipak u prvom WC systemu koji sam naveo koliko me sjecanje sluzi bile dvije gtx 480 i onda kad je kupio trecu napravio je drugi loop. Ovo se po sjecanju po sto sam ovo davno gledao.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Danas sam uzeo 2600k, sutra ide ploca, sada razmisljam o hladnjaku. Sta mi preporucujete, Noctua NH-U12P, C14P, Scythe Mugen2 ili Yasya? Obzirom da cu plocu uzimati u genelecu mislio sam tamo uzeti i neki od noctua hladnjaka zbog popusta na gotovinsko placanje, ali ako su ovi Scythe bolji moze i jedan od njih?
     
  8. Juka

    Juka Komšija

    Vedo i Kolins ti koriste Noctua NH-U12P, pa ti je najbolje iz prve ruke njih da pitas kako se ponasaju na ocanim 2600K, jer oboje imaju i isti proc!
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    NH-U12P je pretih,lako se montira, a mocno i izgleda (malo retro rad onih bezh ventova).

    Sto se tice hladjenja, sa njim nemas fule, u idlu drzi jezgre hladnijim neg sto je sama maticna :p pri 770 rpm, u loadu takodjer super tih (jedva da se cuje ubrzanje ventova). Ako imas lovu - navali
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja opet imam mugena i samo rijeci hvale,em sto je tih em sto hladi ko lud,jos ako mu nabacis jos jedan vent u PnP setup zaledi ti procesor.Drugi vent se osjeti samo kod zestokog loada u idleu i normalnom opterecenju nema razlike izmedju jednog i dva venta.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Uzet cu onda U12P, inace neplaniram neki zestoki OC tako da ce biti i vise nego dovoljan, a imat cu i taj popust na gotovinu.
     
  12. black

    black Komšija

  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Najbolje bi bilo odmah ici na D14. :)
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    D14 mrcina.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Znam da je bilo davno, ali tek sad vidjeh ovo, ovo ne moze biti tacno, ima brdo testova na netu gdje je NH-D14 jedan od najbolji hladnjaka na svijetu, jedina dva hladnjaka koja su mu jednaka su Thermalright Silver Arrow i Archon koji je bolji od D14 za nekih 2-3 C.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Tako je Sena.

    Evo, ja bas nesto gledam CPU hladnjake, pa sam istrazivao radi poredjenja...

    Bakar, pa aluminijum...ravna povrsina i finalna obrada prvo aluminijum pa bakar, ali bakar + nikl najbolje...

    Intel je novim S.B. procesorima napravio uslugu pojedinim, kao npr Coolermaster-u, moje misljenje.

    TX serija :
    -prva (Intel) bakrena baza, ali samo za 775 sc,
    -potom TX 3 ima DCHP, 2800 RPM i AF od 54,8 cfm,
    -dok novi TX3-EVO (pazi, EU verzija) DCHP ima (manje) 2200 rpm i (manje) 43,1 cfm - vjerovatno jeftiniji ventilator.

    212 serija :
    -212 bakrena baza, pritisak 2,94 mm H2O, 69,69 cfm,
    -212+ DCHP, 2000 rpm, 76,8 CFM i 3,90 mm H2O,
    -212 EVO ima novu CONTINUOUS DCHP, 1600 RM, 66,3 CFM, 1,7 mm H2O, (77 KM).

    S druge strane Noctua i Scythe Mugen 2 (83 KM) :
    The base and heatpipes are made of copper that has been nickel plated for a uniform look.
    Jos da dodam, sto bi strucno rekao kolega Stevie_Rey, veca "disipacijska povrsina".
     
  17. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Vendettu imam cca 3god.,skoro pa se necuje,sjajan CPU vent. i daje samo 1-3 stepena topliji CPU od Noctue NH -U12P,kao sto mozete i vidjeti na ovom linku,mislim da mu je cijena dosta niza od Nocute,a izvrstan je cooler:
    https://hardwarebase.net/recenzije/3578/ocz-vendetta-2
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    To je vise do tvog procesora koji nije clockan, ai pored clockanja slabo se grije, međutim NH-U12P se tek pokaze na nekom i5 ili i7 gdje bi bila vise od 10C hladnija.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  19. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Moj Hyper 212+ sa dva ventilatora je samo 4 stepena topliji od Noctue i to overklokovan Phenom II 4,3 GHz. Tako da tolka cijena nije opravdana.
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Phenom je sala u usporedbi sa i7 procesorima prve generacije i SB-E procesorima. Moj V6GT nije mogao da odrzi temp ispod 90C na i7 970 na 4.2 GHz, Noctua to radi bez po frke.