Izbor matične ploče

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Hellscream, Jul 30, 2013.

  1. Hellscream

    Hellscream Novi član

    Pozdrav! Došlo je vrijeme da napokon malo popravim "radnu mašinu", pa imam trojnu dilemu oko matične ploče. Sve tri ploče su B75 bazirane, a razlika u cijeni tu i tamo - dakle u pitanju su slijedeći modeli:

    ASUS P8B75-M = 160KM
    Asrock B75M-DGS = 110KM
    MSI B75A-G41 = 155KM

    Ostatak konfiguracije bi bio otprilike i3 3220, 8GB DDR3 1600MHz Kingston, VTX3D HD7850 X-Edition. ASUS i MSI su u ponudi u UniExpertu, gdje sam kontao uzeti ostale dijelove, dok je Asrock sa ekupi.ba, pa bi se oko nje trebalo peglati i naručivati je odvojeno.

    Dakle, koji bi bio najbolji izbor od ove tri. Budžet mi je već nategnut, tako da neke skuplje alternative ne dolaze u obzir. Prijedlozi o eventualno jeftinijoj ploči, naravno, dolaze u obzir :D
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Asrock nemoj zato sto ima samo dva slota za ram, a ova asus je mATX i ima samo jedan PCI-e slot. Po meni MSI je najbolja opcija, najbolje opremljena, ima ATX FF i bolju naponsku sekciju za CPU, 8pin, znaci mogao bi i solidan OC na njoj.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema overclocka na tim plocama, niti se i3 moze overclockati.
     
  4. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Ja bih MSI uzeo na tvom mjestu. Solidna ploča za te pare.
    LP
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moze klokati ram i K seriju procesora bez problema, e jedino neznam da li moze baseclock podici preko 100mhz. Nisam procitao da planira i3 na tu plocu. Sama ploca podrzava MSI Gene OC 2.
     
  6. Hellscream

    Hellscream Novi član

    Sad za sad, klokanje mi nije ni najmanje bitno, tako da oko toga nema problema:D

    EDIT: U budžet se uklapa još i Gigabytica GA-B75-D3V (rev. 1.1) = 170KM. Eventualna razlika izmedju nje i MSI ploče je oko audio dijela i još neke sitnice oko broja konektora (valjda).
     
  7. brulu71

    brulu71 Novi član

    Pozdrav svima
    Dobio sam CPU AMD LLANO A6-3650 HD6530D Boxed za koji je potrebna matična ploča sa FM1 utorom
    Trenutno imam matičnu ploču ASUS M3N-HD/HDMI koja ne može nositi ovaj CPU
    Interesira me koja je matična ploča pogodna za ovaj CPU imajući u vidu da ću imati grafičku NVINDIA GeForce GTX 560Ti
     
  8. Tensai

    Tensai Komšija

    FM1 ploču ćeš nabaviti po sistemu "daj šta daš" jer ih je jako malo i teške su za naći pa i nećeš imati veliki izbor.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Da ne kreiram novu temu, jer je pitanje skoro pa identicno ovom u ovoj vec kreiranoj temi :) Planirao sam se malo ponoviti (nakon 3 godine). Trenutno imam to sto je u sig-u i mislio sam uzeti jednu Gigabyte GA-Z97X-SLI (ili mozda SRock Fatal1ty Z97 KILLER) + i7 4790K. Nisam neki hard clocker, clockam CPU koliko moze bez dizanja voltaza i sl. Znaci nish posebno. Da li je ovo po vama OK kombinacija, da li je pravo vrijeme za kupovinu...? Ovo dvoje na piku kosta ~900KM...
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja iskreno ne bih uzimao nove komponente dok se Broadwell ne pojavi u prodaji. Zapravo možeš uzeti dobru Z97 ploču i neki slabašni Haswell CPU, pa kasnije uzeti novi i7.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kao npr. onaj otkljucani Pentium. :)
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije ni to loše ali ne znam kako mu se kreće cijena.
     
  13. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    da ne otvaram novu temu

    imam namjeru kupovati novi pc ali ni sam ne znam kada. mislio sam nesto ovako:

    i5-4690k
    gtx 970 gigabyte g1 (koja je cijena ove grafe u bih?)
    z97 mark II


    maticna mi je najveci upitnik. sta biste vi izabrali za maticnu i zasto?
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Maximus VII Gene ili Z97 Gryphon za matičnu.
     
  15. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    kakve su ove low end Z97, recimo MSI Z97 PC Mate ima po 200 na piku. znam da nema neko ludog overclocka ali jesul barem pouzdane?
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bolje je ići na ASRock za jeftinije modele.
     
  17. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    Ima ASROCK Z97 Anniversary što je zanimljivo skuplja za 20 KM a siromašnija nema CF itd.. Sta zaključiti iz toga :|
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nemas frke ba. I ova MSI ce ti moci dozvoliti neki blagi overclock ako i mislis radit.
     
  19. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Treba mi pomoc oko izbora maticne, posto je moja havarisana (valjda je stvarno maticna ovaj put).
    Posto je gotovo nemoguce naci finu maticnu sa 1155 socketom, da li je mozda pametnije promijeniti i procesor (iako sam ga nedavno uzeo i to fino platio :D)?
    Ima li nekih savjeta? Pomalo mi je hitno ovo...
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako ba nemoguce nac 1155 plocu? Vidi ima li ova moja jos u genelecu.