Izbor nove graficke i neki mini problemi :)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by aeRo, Jan 27, 2012.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Dodje i mojoj grafickoj kraj. Danas mi se PC par puta iz cista mira restartova, i bio nekih 5 min u "sleep" modu, nisam ga mogao ni ugasiti a nije se ni sistem dizao. I ja kontam sta je u pitanju, kad sam usao u MW3 sve mi je bilo jasno. Zelene i ljubicaste linije preko monitora, a na drugom pokusaju crna slika skroz sa pokojom tackicom. Nije se ni zvuk cuo ali sam 99% siguran da je graficka pri kraju. Malo me samo buni kako sve ostalo normalno radi. :/
    Al eto i muzem je non stop vala vec 4 god. :mrgreen:
    Eh sad me interesuje sta bi joj bila zamjena, naravno nisam rekao da je u pitanju Nvidia 8800GT 512 MB.
    Ostale komponente su:
    Gigabyte G31M-ES2L
    Core 2 Duo E4600 @ 3.0 GHz clocked
    3GB Kingmax DDR II RAM

    Dakle, neka zvjerka ne ide u ovu vec zastarjelu konfu. Sad me zanima da li mi se isplati uzeti nesto tipa GT430 ili da se ipak oslonim da nesto u ovom rangu da ciljam na 9800GT 1GB ? Sta mi vi preporucujete ?
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    GT430 je dosta slabija od 8800GT, a za novce nove GT430 mozes uzeti polovnu 9800GTX/GTS 250 ili se protegni za GTX 260.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Kakvo je bilo hladjenje na toj karti ? Za nju je "normalno" da se vrti na 100C sto ne garantuje dugi vijek trajanja. Al' dobro.. durala je 4 godine i to je to.

    Ja svoju dao za 70KM sa S1 hladjenjem. Ne kazem da mozes opet tako povoljno proci ali pogledaj, mozda je neko daje isto jeftino. GTX260 je nesto jaca... ima vise vrama ali je sitno jaca. Ja sam svoju 8800GT klokao, fino se ponasala i dobro me služila (a tada bi se moglo donekle reci, da je u rangu sa GTX260). No, prvo navedi koji ti je budjet.

    A 9800GT je ista kao i 8800GT http://img96.imageshack.us/img96/4474/31099594.jpg ..osim jel, ako uzmas model sa 1GB. Neki ozbiljan skok bi bio na recimo moju kartu sa kojom igram uredno BF3 a mislim da bi i ti mogao jer ljudi igraju sa X2 procesorima i ako se cudim kakko. Mozda jos nasuti malo rama.
     
  4. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    I ja sam prvo mislio 9800GT ali skontam, to je isti cip kao i kod moje, pa reko valjda se moze naci i nesto bolje za ne previse kesa.. Nisam mislio da izletim vise od 150 KM, ovo je star PC i ne isplati se specijalno ulagati u njega, tako da bi ova graficka bila privremeno rijesenje. Nekih 150 KM. Nasao sam par stvari na piku pa da vidim s vama vrijedi li sta od ovoga ?

    http://pik.ba/artikal/2271349/hd-6670/
    http://pik.ba/artikal/2524235/nova-graficka-karta-leadtek-nvidia-gt440-1-gb-ddr3-128-bitna/
    http://pik.ba/artikal/2522878/nvidia-geforce-gt430-zone-edition-gamer-1godina-garancije/

    S tim da su za ovu posljednju specifikacije ocito netacne, bar za GPU speed.

    Btw sto se tice moje 8800, hladjenje je tanko kao i kod svake. Standardna temperatura joj je bila 60c a isla je i do 80. Ja sve sredit cu, sredit cu i eto da nije pocela izbacivati artefakte ne bi je ni sad pogledao. Uglavnom sinoc sam je rastvorio izbacio prasine i stavio novu pastu, stan mi crn sav, ali sad je temperatura 40c. Pokusat cu je danas ispeci jer druge nema ocito. :mrgreen:
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Da dodam.Što se tiče pečenja. Ako je uspijes napraviti sa time. Radit ce ti maksimalno 15 do mjesec dana. I opet isto ce biti.
    Kad si se vec odlucio na to, nemoj sprziti kondezatore. Jer ako to s*ebes, onda je mozes i odma u kantu baciti.
     
  7. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ja sam citao iskustva po netu, i gpu zna raditi i po 6 mjeseci nakon pecenja.. Uostalom, meni i treba nesto samo sto ce je drzati dok ne uzmem novu, ne gledam ja na pecenje kao na stalno rijesenje.
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ja ti pricam iz licnog iskustva od 3 karte, nijedna nije radila duze od mjesec dana i zavrsile su u kanti na kraju.
    Da bi se ta karta napravila kako treba, treba joj rebalovati čip tj potpuno ga odlemiti i zalemiti.
    Ali ti nista time ne gubis svakako, pa eksperimentisi. Ako imas nekog elektroničara bolje neka ti on čitav čip pređe običnom duvaljkom.
    to tzv klasično pečenje nebi preporučio nikome.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Pogledaj ove 4870 i 260gs a 80C nije bilo puno. Bilo bi fino da je nize ali je problem bio nesto drugo. Ocito godište.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ta G9x serija ima problem, zbog ogromnog die size čipa i viseg TDP-a i jos nekih drugih faktora dodje do ovoga.
    Ali nema sumnje da kada se kartica čuva u dobrim uslovima da moze dugo vremena da radi.
    Ja sam mu i preporucio te kartice ali ne znam kakvo napajanje ima.
     
  11. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Napajanje nije brand name, dakle Mercury 500w.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Eto ti razloga sto ti je grafika otisla.
    nemoj ni razmisljati onda o 4870 i 260
     
  13. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ja bi prije rekao da je ona odsluzila svoj zivotni vijek, radila za 4 godine ko necije dvije. Ali moze biti svasta.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ja znam i starije cipove sa većim TDP-om koji rade duzi vremenski period.
    Asus 8800 GTS placena 800 KM u ingelu, imam čak i račun od nje, radi ko sat na fortronu PNF 400 i normalno provjetrenom kucistu. Starija je od te tvoje po stažu.
    Loše napajanje = veće pregrijavanje naponskih faza i samog čipa = kraći vijek trajanja.
    Ja ti ne bih preporučio nikakvu grafičku uz to kinesko smeće od napojne.
    Meni suze krenu kada vidim da likovi na nekakvim frontier i slicnim derivatima starim po par godina, trpaju kartice, tipa 4870 i dalje, pa se pitaju nakon nekog vremena kako im se nešto pokvarilo u računaru.
    Ja imam 3 godine staru brand napojnu FSP Blue Storm II i vec razmisljam o zamjeni. Iako mi nikada nije pravila probleme osim jedne zamjene ventilatora.
    Čisto, kod toga ne treba štediti i mora se uzeti u obzir da PSU gubi dosta toga s vremenom i uvijek treba da ima u rezervi snage mislim na wattage tj da ne radi u full opterećenju stalno.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Neko je prodavao fortron 400W za malo para na forumu. Prelistaj. Takodjer kako Tale rece, uganjaj nesto normalnije napajanje.
     
  16. nVidia

    nVidia Aktivista

  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Fsp i serija PNF je dokazano kvalitetan brand iz iskustava na ovome forumu ja se ne sjecam da se neko zalio na napojnu. I sam sam imao 400pnf u prošlim konfiguracijama.
     
  18. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Onda da uzmem ovu napojnu ili Chieftec 450w, ako pritekne kakvog kesa onda bi ganjao Thermaltake 500w. Dakle da napravim zakljucak, da li mi je bolje uzeti novu 6670 ili polovnu 4870 ?
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Trebas nekak izmislit koju kintu pa kupiti 6770 i onda si napravio posao,snagaista kao 4870 a potrosnja i zagrijavanje upola.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Graficka na kraju zivota :)

    Ja bih uradio kao Dino.
    Eto je 180KM
    http://www.pik.ba/artikal/2528625/grafi ... -1gb-ddr5/
    4870 i 260 vec matore kartice kao i ta tvoja 8800 GT