Izbor UPS-a

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Benq, Aug 11, 2015.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Planiram uskoro uzeti neki UPS , pa me zanima vase misljenje koji bi bio dovoljan za moju konfu ? Dovoljno je da drzi struju 2-3 minute ako nestane struje da stignem pogasit sve kako treba.

    MBO: MSI P67S-C43 (B3)
    CPU: i5 2320 (cooler thermaltake jing)
    RAM: 8GB DDR3
    VGA: MSI GTX760 2GB DDR5 256bit OC
    PSU: Raidmax 600AF
    dvd/ssd/hdd

    To bih uzeo vjerovatno u winwin-u , ali ako imate neku preporuku za ups iz druge radnje slobodno linkajte :)
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    I mene ovo zanima s tim da meni treba za TV, ps3,ps4 i receiver.

    Koliko kesa moram izdvojiti.
     
  3. igor.g

    igor.g Komšija

    Nema dalje od APC, e sad koliko para toliko muzike. Znam da Ingel nabavlja neke UPSove mislim da su Fortron.

    Trebao bi biti dovoljan neki sa 700-800VA UPS
     
  4. black

    black Komšija

    Ima dobrih modela od APC-a na piku. Nedavno je lik prodavao rack varijantu od 5000VA sa baterijama .
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    Moze li npr ovaj ? http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 31385.html

    Samo kod ovih pise da su 480W , zar ne bi trebalo to biti malo vise jer mi je napojna 600W ? Jbg ispao sam iz fazona sto se ups-a tice , zadnji sam koristio prije 6 godina , a ne bih da dajem sad neke velike pare, do 150-160KM max...
     
  6. black

    black Komšija

    Nije neka sreca marka Mustek , ako kupujes uzmi APC. Pored UPS -a uzmi i produzetak sa prenaponskom zastitom.
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    Kakva mi je onda uloga UPS-a ako cu pored njega morat imat i produzni sa OVP-om ? Imao sam Intex UPS prije 6 godina , sluzio me dobro dok mi elektricar nije nesto cackao po zgradi , napravio kratki spoj i sprzio ga ko cevap, sreca racunar netaknut... Inace , kad god se desio prenapon ili pad napona (to se desi u sekundi) , on je davao zvucni signal i stvarno super odradjivao posao.

    Vidim u winwin-u APC od 500VA je 138KM a od 900VA 587KM , ne pada mi na pamet davati tolike pare :)

    EDIT: Evo npr ovaj je ok , moglo bi se navuci na 230KM , Fortron 1000VA/600W http://www.plus.ba/proizvod/ups_fortron_fsp_1000va600w_2xschuko_usb_rj11_rs232_2_iec ,
    eh sad , sta mislite , ako kupim ovaj ups , hoce li drzati struju ako nestane struje ili ce se odma ugasit posto mi je i napojna 600W ...
     
  8. black

    black Komšija

    Produzetci imaju bolju prenaponsku zastastitu od UPS-a. Kakva ti je konfa trebalo bi ti i 500VA biti dovoljno jer VA=W znaci to je 500W.
    Kod mene PC kad je idle trosi oko 30W a kad igram oko 150W.
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    Hmm ako je to tako , onda bi bilo idealno jer ima jeftinih rjesenja... meni mozda jednom u dva mjeseca nestane struje na 5-10 sekundi i to u ponoc kad nesto prebacuju u centrali , ali jako cesto bude trenutnih padova napona , dnevno sigurno 10ak , a ako je nevrijeme onda bukvalno svakih pola sata.

    Mene samo buni to sto mi je napojna 600W a ups npr 500W , hoce li prekinut struju cim nestane struje u stanu ako se igram i komp pod opterecenjem ?
     
  10. black

    black Komšija

    Imam ja mjerac potrosnje potrosnje druze i znam koliko trosi moja konfa a tu smo negdje. Kod mene jaci procesor koji vise trosi ali grafa nam je ista. Ne bi trebao vise od 150-180 W vuci ni kad igras.
     
  11. Benq

    Benq Komšija

    Ta me informacija raduje :) , znaci da bih mogao bez problema ici na 500VA...
     
  12. black

    black Komšija

    Imas tablicu na njihovoj stranici za svaki model koliko dugo moze pod odredjenim opterecenje da traje.
    EDIT
    http://www.apc.com/products/resource/in ... ku=BX500CI

    Ipak je 300W ali opet dovoljno za tu konfu jer kad ima struje UPS samo prespoji te na strujnu mrezu , kad nestane u djelicu sekunde presalta na inverter i bateriju.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne mogu da odolim da se ubacim u diskusiju samo radi VA=W i da vam kazem da to nije istina,znaci VA x cosinus Fi =W sto znaci Napon puta struja minus grijanje trenje ili bilo koje vrste gubitak jednako je snaga.

    Znaci ako vec ganjate ups prema napojnoj treba gledati i kakva je
    efikasnost napojne,nekim napojnim treba 600w iz uticnice da bi isporucile 500w kompu a ups je 600VA a ustvari moze dati 450-500w tako da otprilike trebas 600VA ups za napojnu 400w pa da budes rahat.
     
  14. black

    black Komšija

    Imam i ja napojnu od 620W pa pc maksimalno 180W trosi a idle 30W. Zar nije UPS 300W dovoljno ?
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Imam i ja napojnu od 1.2kW ali PC trosi 400W iz zida sto je oko 360W iz same napojne ako se uzme efikasnost od preko 92% za ovaj model napojne.

    Znaci ne treba snagu UPS-a uskladiti sa snagom napojne jedinice vec sa stvarnim potrebama racunara.
    To bi za moj racunar bio UPS od nekih 400W.
     
  16. black

    black Komšija

    Svakako UPS ima najvise smisla ako koristis PC za nekog ozbiljnog posla a tad dosta manje trosi.
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A sta ako ti je posao rendering?
     
  18. Benq

    Benq Komšija

    Ovako raja , kod mene nije slucaj renderinga ili bilo sta slicno , ne silujem racunar , uglavnom su u pitanju igre, net i filmovi, ali ne bih da stavljam napojnu na kocku da je sta sprzi ili ne daj Boze da povuce i plocu ili nesto vise.. zato trazim ups.

    Ako sam dobro shvatio , na osnovu onoga sto je KingT rekao , bit ce sasvim dovoljno da uzmem 800VA/480W ?
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja i rekoh ako se uskladjuje sa napojnom a svakako kako god uskladjujes treba imati na umu da ako komp trosi 400w da napojna trosi npr 500w(nema svako gold napojnu) a isto tako ako UPS daje 600VA to je ustvari 500W i to je to na sta treba paziti.
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni se par puta desio problem sa fortron i chieftek napojnom sa mustek offline ups-ovima, tipa pisti napojna ko luda kad je na ups-u i nece nekad da upali,

    Na APC-u radi normalno i sl