Izborna nastava - Sta studirati??

Discussion in 'Generalna diskusija' started by AhmeT, Apr 12, 2007.

  1. zilo

    zilo Komšija

    Granica izmedju genijalnosti i ludila je vrlo tanka. ;)
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kao i granica izmedju ljubavi i mrznje. :D

    The Thin Line Between Love And Hate, Baha ce znat sta je ovo. :mrgreen:
     
  3. [tota]

    [tota] Aktivista

    /offtopic
    Čelična djeva? :mrgreen:
    /ontopic
     
  4. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    pa ja isto eto gore napisah da mi to ide al necu zivce da trosim dzaba na ta takmicenja i da dzaba vrijeme gubim... nije to to...

    i dajte nemojte spammat vise... evo tema vec je bila jednom zakljucana (mada je sulu malo preimpulsivno reagirao po meni :D)... znaci imate sta rec recite... a ne spammat... hvala :D

    i eov malo se raspitah sa djecom sta ce oni... izgleda da ima samo deseta sto hoce mat i fiz jer nasa generacija ima i smjerove tako da imaju samo dva razreda (a i b) od kojih ce se formirat te izborne grupe...
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    mozes ti za dvije god. promjeniti misljenje vise puta, pa se nemoj trenutno previse brinuti oko toga...
     
  6. TopniK

    TopniK Komšija

    Neko je spominjao pravo ovdje. Da upozorim, pravo je fakultet koji od studenta traži mnogo vremena. Znači ako nisi voljan odvojiti oko 4-5 sati dnevno (redovno), nemoj upisivati.

    Ja sam inače osoba koja teško da će sjesti toliko vremena i učiti. Ponovio sam jednom prvu i jednom drugu godinu i sada sam blizu da dam uslov za treću i to je odlično s obzirom da sam učio svega 2-3 sata dnevno i to ne redovno (inteligentan momak :lol: ), ali u trećoj godini mi dolaze predmeti čije je gradivo obimno po dvije knjige od 400-500 str. i da nisam došao do ovdje već bih odustao.:( Doduše to je više problem do mene jer sam ekstremno lijena ličnost.

    Ali za pravo također moraš donekle i biti rođen tj. imati šlifa jer su ti od presudnog značaja pismenost i govorne sposobnosti. Neke sam ispite znao polagati a da sam pročitao samo par rečenica iz određene lekcije ali sam profesoru tih par rečenica pričao oko 30 minuta, ali svaki put na drugi način (to ti je poznato kao ''pričaš pola sata a ništa ne kažeš).

    Ako upisuješ tek tako što misliš da je to dobar fakultet, a mimo svoje volje, bolje je odustani jer se radi o jednom neinteresantnom fakultetu tako da će ti, opet kažem, ako si upisao tek onako, prije ili kasnije ohladiti da će ti biti patnja učiti.
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    ma i ja tako nisam bas voljan ucit :D

    @bahamut
    znam da se misljenje moze promijenit al opet ako ce me neko vec dvije godine poducavat nesto dodatno da to iskoristim... lakse ce bit...
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako nisi voljan uciti, fakultet zaboravi. Sta god da upises, uciti ces morati.
     
  9. TopniK

    TopniK Komšija

    U Tz je lako završiti menadžment uz neko minimalno učenje. Znači, učiti se ipak mora, ali ni blizu kao na ostalim fakultetima.
     
  10. dHM

    dHM Aktivista

    najbolja dosad :wink:
     
  11. zilo

    zilo Komšija

    Zaboravio si bitan faktor, bogatog babu. ;)
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    ALI, ima profesora koje nema sanse da podmitis / potkupis. Znam dosta prica, npr. likovi trazili stelu i htjeli da plate a ovaj prof se naljutio, uvrijedio i evo vec 2 god pokusavaju poloziti taj ispit al bezuspjesno :D
    Dakle, iako je babo dzoha, moze ti kupiti 80% - 90% ispita, ali onih 10% - 20% valja nabubat ;) A po pehu obicno su najgadniji ispiti ne kupljivi, a tamo neko gova*ce od ispita mozes kupiti sad pa sad :D
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    @vedolino sigurno se nije naljutio sto su ga pokusali platit, neg' se naljutio sto su mu malo nudili, pa je on to shvatio kao da je on covjek malih vrijednosti i povrijedilo ga to, u dubini dushe.

    A sad o fakultetima, eo ja upisao FIT. Uzeo DL nacin studiranja (DistanceLearning) i mogu reci da je fakultet bezobrazno tezak. . . i moras poznavat ekonomiju da zavrsis prvu godinu.. jer je dekan prof. ekonomije i nabrijava se na predmet :)


    (arhitetkuru da upishes treba ti vishe od stele)
     
  14. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    @Topnik

    Ja sam spominjao pravo, malo sam po ljen ali kad sjedem da ucim onda bas ucim:D:D. A imam raje koja studiraju pravo i pricaju da je lagano, kome vjerovati :)?


    @Vedolino

    Upravu si, ne slazem se sa donjapom, znam lika kojem je stari na arhitekturi bio u stanju sve isplite platini, platio mu je vecinu, ali par ispita nije mogao i zato je pao na godinu.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajde da i ja dam svoj stav o ovoj temi :) . Posto sam ocito najiskusniji (najstariji) ovdje :). Znaci diplomiro sam masinstvo u Tuzli 2002 i mogu reci da nije nimalo dobra situacija za masince (u Tuzli, vjerovatno je u Sa bolje), dok u firmi u kojoj trenutno radim imam kolege gradjevince i athitekte koji se satrase od posla privatno pored ovog u firmi, naravno satrase se i od para :). Ja bih ipak preporucio arhitekturu ili gradjevinu ispred masinstva ili elektrotehnike, jednostavno je trenutno veca potraznja i puno vise posla!
     
  16. TopniK

    TopniK Komšija

    Ma to što se profesor naljutio zbog toga što su mu htjeli platiti ispit, nije iz razloga što je malo ponuđeno, nego iz razloga što su oni, vjerovatno direktno htjeli platiti njemu a nijedan profesor tako ne bi smio primiti novac. Inače takve stvari se rade posredno, preko nekog profesorovog bližeš saradnika ili prijatelja.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma


    Ma čujjjj, ko bi reko.......
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    heheh, pa sve je islo preko covjeka (tetak od tog momka) koji je odrastao sa tim profesorom, znaci zajedno prva cigara, prve koke, belaji itd. itd. Ali lik nece to, valjda spada medu onih 0,000000000001% profesora kojima je bitniji obraz od love :mrgreen:
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Za arhitekturu trebaš naučiti slobodno crtanje, ako imaš volje, odeš kod nekog na časove i savladaš, onda imaš na prijemnom i nacrtnu geometriju, i to je crtanje, i tu ti trebaju časovi također. Onda imaš i matematiku na prijemnom, to ti ne bi trebao biti problem, onda test opšteg znanja, i na kraju imaš test zapažanja, npr. moraš navesti šta si sve vidio kada si ulazio u fax i tako te stvari. I moraš se pomiriti s tim da nećeš moći spavati kako treba, jer se mora puno crtati, nekad ćeš ostati cijelu noć da crtaš da bi završio do sutra. Uglavnom, to je lijep posao, i može se od toga fino živjeti. A ako se tu pokažeš dobar na početku, drugi će ti tražiti da im crtaš vježbe, i tu možeš dosta zaraditi, ali onda nećeš moći sebi stići nacrtati....sve u svemu tu se treba truditi...ali je i cijenjen posao...gospodski :)
     
  20. TopniK

    TopniK Komšija

    Hm...Pa jebiga, ima i karaktera...Malo skupljih... :lol: