Izborna nastava - Sta studirati??

Discussion in 'Generalna diskusija' started by AhmeT, Apr 12, 2007.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    o tome ti pricam TopniK nema toga kojeg ne mozes kupit ..

    Ode ovo u OFFTOPIC .. .

    nego, ganjaj ti imas u Austriji bruka nashih sto studiraju, raspitaj se, imas 1 god. jezik da savladas i onda picis.. al kad dobijesh diplomu barem znas da vrijedi.. :)
     
  2. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    da evo komsija mi isto u Becu elektrotehniku studira... kolko sam skonto ide mu dobro i ucio je jezik pola godine jer je ko znao nesto malo... nije ni to lose al sigurno nije ni dzaba :D jer evo rodica, amidzisna, mi skroz pametna i kad je zavrsila 4. polozila TOEFL u Zagrebu i posla se u Pariz upisat al nije mogla dovoljno para skupit... mislim da je bilo negdje oko 10k€... i onda je otisla na ekonomiju u Sa i evo zavrsava sljedece godine(il je ove, nisam siguran al znam da je sve redovno posto nijednu godinu nije izgubila)...

    a sto dog rece: "Ako nisi voljan uciti, fakultet zaboravi. Sta god da upises, uciti ces morati."
    a cuj... nekazem ja da nisam voljan uciti... ja ucim kad treba... al sad da mi je uzitak sjedit i tako sta citat nije... al kad se mora ja zagrijem stolicu...
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    da,a nakon zavrseng fakulteta mozes odmah polagati jedan ispit, kad njega polozis - magistar si! tako je magistrirala moja rodica ekonomiju u Becu (sada je top-manager u Reiffeisen leasing-u) i rodjak u Londonu (sada voza najnovijeg BMW 525) :lol: :lol:
     
  4. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ne mora značiti. Imao sam par prijatelja, otišli u Graz, Beč, Linz i s., izgubili po godinu - dvije i pobjegli nazad. Sada nastavljaju tamo gdje su stali, žali bože vremena.

    Moj prijedlog također tehnički faks, ako imaš imalo šlifa, ali obavezno izbjegni ako nisi dobar sa matematikom. I bježi od prava i ekonomije, biće nas ko g..ana za koju godinu, ako već nije.

    Kad se uspostavi normalna ponuda i tražnja za radnom snagom na tržištu, tek tada će raja shvatiti koliko je viška kadrova sa društvenim naukama.

    Jedan podatak, trenutno je na birou cca 18.000 kadrova sa VSS nezaposlenih, to je otprilike 3% od ukupnog broja nezaposlenih u BiH, ali što je najinteresantnije od tih 18000 ispod 500 je sa tehničkim faksovima. A i to samo iz razloga što nam je industrija povaljena i što je Biro za zapošljavanje teška nula u posredovanju i usmjeravanju.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne treba ti biti uzitak uciti. Vecini nije. Medjutim na fakultetu, ako hoces da nesto napravis, moras redovno raditi, a ne ko u srednjoj uciti na malom odmoru prije casa za kontrolni. Pogotovo sto ciljas na tehnicke fakultete.

    Ja sam na gradjevini u Sarajevu. Ljudi polazu matematiku po vise od godinu. Prolaznost je ispod 3%. Nista bolja situacija nije ni na etf-u, arhitekturi itd jer se vrti isti krug profesora. Pored ispita imas projekte i vjezbe koje moras redovno raditi. Po bolonji je sad jos malo ozbiljnija situacija jer ti se ocjenjuje i prisustvo, aktivnost i svasta nesto.

    Znaci nema uciti kad treba, zato jer uvijek treba.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Tir

    za ove sto su izgubili godinu, samo samo rekao josh jednu soluciju, a sad da li ces TI da ucis ili se ZAJEBAVAS okolo to je na tebi, u mene buraz 3 godine u mostaru bio cista zajebancija s rajom (cijela ekipa) ostali na I godini, i sad ga stari zaposlio nek' radi :)

    Uciti se mora.. ali ne moze :D
     
  7. zilo

    zilo Komšija

    Nema veze. Posla ce uvijek biti za pravnike.

    Ako se vec cilja na inostranstvo onda je bolje ici u Graz nego u Bec, jer je Graz dosta jeftiniji. Prvu godinu roditelji salju lovu, ali raja se brzo snadje te pocne raditi i sama sebe finansirati. Naravno da ima izuzetaka. Ne moze svako da uspije tamo, ali eto ... ko tamo zavrsi na konju je!

    Ja planiram da idem u Graz. Ucim njemacki jezik po DSD II programu i u decembru polazem za diplomu 100%, vec posjedujem diplomu 50%. Sa tom diplomom imam olaksice na studijima koji su na njemackom govornom podrucju, jer ne moram da polazem njemacki. :D

    Nije losa ni ona opcija da se ide u SAD kod porodica i paralelno se studira i cuvaju se njihova djeca. :D Oni sto se vracaju kazu, da se za godinu dana moze zaraditi i po 15-20k $. Ko voli nek' izvoli ... :D
     
  8. -NM 156-

    -NM 156- Guest

    Ti ljudi barem imaju predispopozicije da ne postanu krajnji mediokriteti koji ce se cijeli zivot zaliti na druge, kao pola ljudi na ovoj temi. Puna ti je istorija takvih "debila", Ajsnstajna, Tesli, Njutna... Da ne bi takvih debila vjerovatno ljudi i sad picli kamena s ramena.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    A znas li da je u BiH samo 6% stanovnistva visoko obrazovano?! Sto bi rekao prof.Tatic:"ljudi, otvorite oci, nije Bosna ova Ferhadija, gdje svi sjede u kaficima napucani, zadite malo po naseljima, malo van Sarajeva pa ce te shvatiti sta je Bosna.." ;)
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    @zilo nisam znao za to u americi :) ali ne vjerujem da je u njih skola Bog zna sta teska, oni mi sami po sebi djeluju loma retardosi..


    bash cu da se raspitam.. :D
     
  11. BoLa

    BoLa Aktivista

    Nemoj nista upisivat, nego se uclani u vodecu politicku partiju. Hamalaj tu dok jednog dana ne postanes poslanik. Nakon toga ces imat brdo para. Fax ce ti samo smetat 8)
     
  12. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Kakva Ferhadija prijatelju, pa to ti je ulica sa najvećim procentom nezaposlenih i "besposlenih" u državi. Nije mi jasno da neko od 25 god. pa na gore može u 12h sjediti i piti kahvu, a takvih je milion.

    Najgore je što ljudi neće ni da rade svašta, gospoda. Nedavno nađem posao momku koji za hljeba nema, i kaže lik ne može raditi preteško mu biti fizikaner. E pa hebote ko ga ne bi upucao ...

    Ne kažem da se svi trebaju baviti ni fizičkim poslom, ne završavaju ljudi džaba fakultete (mislim na ove prave faksove :D , a ne Gradiška itd...), ali...

    A za Tatića ne znam koliko će vam čovjek prenijeti pametnih, nama je 90% predavanja viceve pričao i događaje iz privatnog života. Iako je gledajući samo znanje beton, ko predavač i nije Bog zna šta.

    Ode ovo u OffT... vraćajmo se na temu, hehe
     
  13. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    eh dakle da rezimiramo prije nego neko zakljuca zbog off topica :D

    znaci vecinom predlazete te tehnicke fakultete... i sta god da upseim, bila to elektrotehnika, masinstvo, gradjevina, arhitektura, ekonomija, najbolje ce mi odgovarat da sad uzmem matematiku i fiziku... pa eto najvjerovatnije cu to... a kao treci cu engleski (ili ako nebude dovoljna grupa, a nevjerujem da nece bit jer je to u potraznji) onda mozda bosanski da se opismenim :D
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa uzmi ono u cemu si najbolji ili sto te vise zanima. Ako si dobar u tehnici ili slicno idi na tehnichu stranu, ako si dobar u drustvenim naukama onda to :)
     
  15. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    evo mada znam da ova ozivljavanja starih tema nisu bas "pozeljna" al reko ovo se uklapa u ovu pricu i da dzaba ne otvaram istu temu..

    znaci mada sam tamo reko da cu najvjerovatnije uzet mat i fiziku jer sam planiro nesto tako tehnicko poslije gimnazije uzet... al eno neki dan mi ovako malo "svijet" prica, kaze tetka: "pametan si, imas smisla za sve, otidji na medicinu i poslije na specijalizaciju za ocnog il predijatra. imaces ime, pare, znaces ljude, putovaces po svijetu preko seminara i toga"... i naravno to mene malo baci u razmisljanje... inace sam primijetio da je evo u mojoj generaciji velika "potraznja" za tim jer dosta djece sto pitah sta ce upisat poslije rekose medicinu il farmaciju.

    pa znaci jel ko ima kakva iskustva? kakvo je stanje sa tim medicinskim fakultetima? jel to toliko tesko kolko se prica? kolko se upisuje?

    i ako bi neko mogao napravit nekakvu objektivnu listu fakuleta i stavit njhove "tezine"... znaci onako okvirno, od 1 do 10... da znam kako se krecu stvari...

    jer evo stvarno ja neznam sta bi...
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    ma hebo ocnog ili pedijatra, upisi ti za ginekologa :mrgreen: :mrgreen:
    Nemoguce je napraviti tu listu, nekom lezi bubanje napamet pa zavrsi Pravni fakultet u roku dok bi on npr. na Ekonomiji zijanio par godina zbog ispita u kojima moras malo mucnut glavom i sl.
     
  17. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    pa zato sam napiso "objektivnu" listu :D a ja vise spadam u tu drugu kategoriju. sad u gimnaziji nikad ne bubam. ucim sa razumijevanjem :D npr sad mogu pricat lekcije iz prvog razreda :D
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne mozes bas objektivno sloziti listu. Koliko ce ti neki faks biti tezak ovisi od tvojih sklonosti ka drustvenim ili prirodnim naukama. Primjera radi i medicina i elektrotehnika su teski fakulteti. Meni bi recimo medicina bila puno teza, dok ce nekom drugom elektrotehnika biti puno teza.

    Okvirno:

    - Medicina, elektrotehnika, gradjevina i sl 10
    - Arhitektura, masinstvo, matematika 8
    - Ekonomija, fizika, pravo,veterina 6
    - politicke nauke, DIF, biologija, geografija 4
    - kriminalistika, visa medicinska 2
     
  19. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ja cu ti reci jednu cinjenicu: na 4. godini Elektrotehnike dok sam bio, dobio sam 4 ili 5 ponuda za posao, na 5. godini 90% ljudi je dobilo posao i to je biralo koju ce firmu. 10% ljudi koji nemaju posao(kao ja) to je ucinilo samo da bi na miru zavrsili fax. Poenta: Ako zelis da nemas nikakvih briga oko buduceg zaposlenja razmotri upisivanje ETF-a.(PS: racunari i informatika smjer jer je za njim najveca potraznja. )

    Fala na paznji
     
  20. rama

    rama Aktivista

    ako ne znas sta ces upisivati,onda ti je bolje i da ne upisujes i tako ostavi mjesta nekome koji zeli nesto upisati :D
    i ne postoje teski i laki fakulteti,ako ides na nesto sto te zanima onda ti nece biti tesko uciti nikad ako ne onda ces biti vjecni student :wink: