Izborna nastava - Sta studirati??

Discussion in 'Generalna diskusija' started by AhmeT, Apr 12, 2007.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Nema vise ni tih vjecnih. Po Bolonji imas pravo samo jednom zijaniti godinu, drugi put gubis pravo studiranja na tom fakultetu :evil:
     
  2. monK

    monK Komšija

    Još samo kad bi profesori znali raditi po Bolonji...

    Nigdje veze, taj bolonjski sistem je pokop čisti!
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    a jel taj bolonjski sistem prisutan na svim faksovima il samo na nekim? i hocel to mene "zahvatit" za dvije godine?

    @BoLa
    a kakvi su to poslovi? jer eno spomenuo sam da kod nas ovdje ima ljudi da su dip. ing. informatike i popravljaju kompjutere za 300km mjesecno...
     
  4. Raptor

    Raptor Aktivista

    auu, da ti je znati...:roll:

    Ma uglavnom ce te zahvatiti, mozda se sta promjeni u poz. smislu. Ali kako je krenulo, vlada opca konfuzija... zato i jeste "proces"
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Hoce, neces moci upisati po "starom" sistemu. Npr. na Pravnom fakultetu nastava nema veze sa Bolonjom, ali na Ekonomiji su to vec pravo uveli mamu li im. Sada ako iz obadvije parcijale dobijes desetke - nisi polozio ispit, jer svaka parcijala nosi max. 20% ocjene, sto znaci da moras imati jos hejbet bodova iz seminarskih, zadaca, prisustva, mini-kvizova i ostalih budalastina, dok je po starom sistemu ako dobijes iz obadvije parcijale max bodova - pise ti se u indeks desetka.
     
  6. BoLa

    BoLa Aktivista

    Jah, zaboravio sam da je sad bolonja. Sto se poslova tice radi se uglavnom o programiranju(development, debugging i sl) a plate variraju od 800km do nekih 1500km zavisno od firme. Naravno, ovo govorim za ljude koji su se zaposlili i rade te poslove. Kasnije napredujes zavisi koliko si dobar.

    Nazalost, kao sto rekose iznad mene, Bolonja je sve ovo pomutila. Cak i sami profesori priznaju da ce se diplome po "bolonji" mnogo manje cjeniti nego ove nase trenutne. Tako da sam pogrjesio sto se tice preporuke za etf tj. ne mogu ti reci kakvi su uslovi na bolonji te kakvo je stanje sto se tice poslova.

    Sorry
     
  7. rama

    rama Aktivista

    ti dipl.ing.-ovi koji rade za 300 KM su upravo oni koji nisu znali sta ce studirati,nego im je bila politika "da je meni da ja zavrsim nesto,pa sta bilo"
    nekoga koga zanima informatika sigurno ce biti malo aktivniji u tom podrucju pa ce i naci dobar posao
    moj savjet studiraj ono sto te zanima :wink:
     
  8. zilo

    zilo Komšija

    Pusti te ljubavi. Od ljubavi nema hljeba. Studiraj ono od cega ces imati hajra u zivotu, a mislim da si jos puter da se bakces tim stvarima. Prvo ti zavrsi srednju, pa onda o fax-u misli ... uzivaj dok mozes. Za 2 godine ce se mnoge stvari promijeniti, tako da ce ove informacije koje sad dobijas postati bajate.
     
  9. monK

    monK Komšija

    Ne znam za ETF, ali čujem da je na Filozofiji stanje totalnog raspada sistema.

    Nivoi kvaliteta nastave i same zahtjevnosti na ispitima su zarad procesa prilagođavanja novom sistemu totalno pali, što znači da će se osobe s tom diplomom ozbiljno morati pozabaviti tematikom i nakon fakulteta ako ikada nađu posao u struci!

    Sa starim sistemom stvari su bile, da prostite, mnogo jednostavnije i okrutnije. Iskusio na vlastitoj koži!

    Nama se nikada nije desila odredba da "svi mogu upisati narednu godinu", kakva se sad dešava dolje! Meni to ni danas, godinu dana nakon što sam to čuo, izgleda nepojmljivo!

    Bili dolje, prosuli živce, al' naučili stvari kako treba i kvalitetno popizdili!!!:D:D:D:D
     
  10. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo ja doso iz skole pa da opet sta napisem. Znaci zamolio bih vas da procitate sve i date misljenje jer ovo je jedna od vaznijih (dosad) odluka koje moram napravit pa eto. Odvojite par minuta :D

    Prvo bih se osvrnuo na ovo:
    Cini mi se ko da nisi procito onaj moj prvi post. Znaci i ja sam reko da se dosta stvari moze promijenit jer duge su dvije godine al opet recimo, zasto da (npr) bacim 210 casova matematike (posto po tri sedmicno imamo)? Jer ako sad razmisljam o elektrotehnici ili masinstvu bilo bi glupo da uzmem filozofiju i sociologiju. Znaci nisam "puter" da se bakcem tim stvarima.

    Danas nam je direktor bio na casu i dao nam nekakve listice i sutra mu trebamo to dat. Uglavnom treba izabrat dva para predmeta, ovaj drugi u slucaju da nebude grupa za prvi par. I isto trba izabrat dva predmeta kao "treca". Imamo i opciju da izaberemo profesore koji ce nam predavat. Uglavnom lijepo je sve smisljeno.

    I kad sam vec poceo pisat, a i buduci da se do sutra valja "odlucit", da napisem jos par stvari. Sto se tice mene, znaci mojih sklonosti... Ja eto ove kompjutere i to "volim" :D Nije sad da toliko znam ko vecina vas na forumu al opet dosta citam ove IT vijesti, provodim dosta i na internetu, malo se i igram :D, i tako. Uglavnom moze se rec da mi se svidja to. Al zilo isto rece "pusti te ljubavi, od ljubavi nema hljeba".. I ovo treba imat na umu. Ovo je i jedan od razloga sto sam otvorio temu, da vidim "od cega ima hljeba". Od medicine sigurno ima, a evo kolko sam dosad skonto sa osnovu vasih postova, ima i od ovih tehnickih nauka. Ujedno je ovo dvoje ono izmedju cega se dvoumim, znaci medicina i neki tehnicki fakultet. Na ovo prvo me vise vuku "pare", znaci prilicno siguran i dobro placen poso, a na ovo drugo malo vise i ta "ljubav".

    Sto se tice ove moje generacije, ja sam danas sproveo jednu "anketicu" i popiso ko sve sta hoce izabrat. Desetak ce uzet Bosanski i prvi strani jezik (mada ovih nijemaca nece bit dovoljno da bi se formirala grupa jer ih ima samo 5), zatim malo manje ima ovih sto ce uzeti matematiku i fiziku (jedno 7-8 ),prilicno isti broj ce uzet biologiju i hemiju,5 uzima geografiju i historiju, dvoje filozofiju i sociologiju i par nezna sta ce. Po mojoj procjeni nece se formirat ova grupa za fiziologiju i sociologiju te za bosanski i njemacki (mozda ce oni prec na "engleski") te ce ti mrat uzeti nesto od ovih "sigurnijih grupa". Ovo je sto se tice mog razreda, a sto se tice drugog razreda (posto samo dva razreda spadaju u ove sto ce birat izbornu jer su ostala tri smjerovi poput jezicke i pedagoske) tamo neznam bas detaljno stanje al znam da podosta, mozda cirka kao kod nas ili vise, ide na biologiju i hemije te troje na matematiku i fiziku. Znaci najvjerovatnije da cu moc uzet sto budem htio, tj matematiku i fiziku ili hemiju ili biologiju.

    Eh sad ovaj treci predmet isto nije za bacit. jer on se moze uzet kao "back up". Jer danas ja pitah direktora sta ako se neko dvoumi izmedju medicine i elektrotehnike (npr) on rece pa nek uzme matematiku i fiziku i kao treci hemiju ili biologiju. I ova opcija nije losa al skroz je slab interes za biologiju i hemiju kao treci predmet. Matematike kao treci ima u par slucajeva ali je i to zanemarivo. Fiziku naravno niko nece :D Vecinom je to engleski ili bosanski. Znaci da to sto direktor predlozi najvjerovatnije otpada.

    Ja sam malo i konto sta bi bilo kad bi uzeo jedno od tog dvoga a izabrao da studiram suprotno, recimo da sad uzmem biologiju i hemiju a da se odlucim na, recimo, elektrotehniku. I obrnuto. U prvom slucaju bi mi mislim bilo dosta teze, jer tesko da mogu kod kuce sam izvjezbat matematiku kolko bi mogo za onih 210 casova po planu i progamu sto bi imo kod izborne. A kod te obrnute situacije, znaci kad bih uzeo matematiku i fiizku te onda kasnije studiro medicinu, "prilagodjavanje" bi bilo (relativno) lakse. Mada nisam upoznat bas sta se uci i kako al biologia je predmet (dosad) koji se moze naucit metodom "sjedi i uci". Tih par knjiga sto bi obradio na te dvije godine izborne bi sigurno mogo naucit za jedan rasput (cak i mozda za par sedmica). Sa hemijom je malo drugacije, znaci teze, a tu isto ima zadataka, sa cim nemam problema, i te teorije, sa kojom isto nemam problema jer brzo mogu ucit i pamtit stvari. Rezime ovog pasusa bi bio da ako sad "pogrijesim", vecu gresku bi napravio ako izaberem biologiju i hemiju. (Naravno, ispravite me ako grijesim.)

    Eto znaci pocinjem se gubit sad pa da skratim. Uglavnom me sad matematika fizika malo vise vuku. Pa eto vidcu js veceras i sutra do podne vasa misljenja pa da zakljucim.

    Hvala na paznji.
     
  11. rama

    rama Aktivista

    ma drug moj ako tebi nista nije tesko i ako ti sve ide ti se i ako si toliko pametan ti sta god da izaberes ne mozes se zaebat :mrgreen:
    ako izaberes medicinu radit ces za drzavu,ako izaberes tehnicki faq ides kod privatnika :D
    idi na ono sto ti vise lezi i sto te vise zanima,jer dzaba ti svo znanje iz informatike ako je tebi mrsko sjediti pored racunara ili sta vec planiras :wink:
     
  12. zilo

    zilo Komšija

    Zanimljiv taj nacin biranja predmeta. Medjutim, ne mora znaciti da ces bolje savladati matematiku ako imas vise casova. Dosta bitna je i sposobnost profesora. Znas onu, ''nije znanje znanje znati, vec je znanje znanje dati.'' ;)

    Npr. U Drugoj gimnaziji u Sarajevu (koja je inace najjaca po pitanju matematike i informatike u drzavi), teza je matematika na drustvenom nego na matematickom smjeru. Znaci, nekad ti smjerovi ne moraju igrati neku vaznu ulogu.

    Ako vec hoces na matematiku i fiziku, onda dobro prostudiraj profesore i ko ce ti predavati. Dzaba ti i ucenje i grijanje stolice ako te zapadne neki neizivljen i los profesor. :)

    Sretno. :D
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Samo da podsjetim za tu medicinu, zdravstveni radnici federacije su trenutno u generalnom strajku. A s obzirom da su zdravstveni radnici svih kantona (osim sarajevskog), pa i RS-a strajkovali zadnjih par godina vise puta, ne bi bilo lose da malo bolje promislis.

    A i sto se tice IT struke, to sto citas vijesti, provodis vrijeme na internetu i igras, ne znaci da imas sklonosti ka struci i da ce ti se posao svidjeti.
    Sta god radio, bilo to programiranje (bilo cega), administracija mreza, web design ili bilo sta drugo iz struke, posao definitivno nije zanimljiv kao surfanje internetom i igranje igara. Razmisli i o tome. Pored toga sto je bitno da bude posla, i da budu dobre plate, itekako je bitno da ti se barem malo svidja posao, jer ako mrzis nesto raditi onda nema ni uspjeha, ni napredka.
     
  14. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Ja idem u Drugu gimnaziju u Sarajevu i nije bas tako da je mat. na drustvenom teza nego na mat, ja sam na prirodnom smjeru(radi raje) gdje dominiraju biologija fizika i hemija(radi raje) i fkt na prirodnom, drustvenom, matematickom i jezickom ista je matematika, samo sto na mat. smjeru postoji predmet koji se zove odabrane oblasti matematike.
     
  15. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Moj rodjak zavrsio masinsttvo sada ima oko 26 godina, i radio u coca coli 3 godine imao na raspolaganju novof fokusa od 0-24 sata i platu 3000 km ako ne i vise, obisao haman cijelu evropu, i sada posto je bio uspjesan poceo raditi za neku zagrebacku firmu, plata vjerovali ili ne 10 000km, prvih 6 mjeseci golf 5, a onda kad postane sef novi passat. Lik kupio stan veliki, sredio ga nije kredita digao.:D
    Jedina mana je sto je radio od 8 do 9 navece, al' ko ne bi radio za 3000 km :D:D, a u ovoj zagrebackoj firmi od 8 do 4 ;)
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Rekao bih izuzetak. Za masince ima nesto posla, ali plate uglavnom nisu bajne.
     
  17. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Pa eto kola je cudo, daju ti skoro sve ali traze da se radi puno.
    Meni tata govori da studiram elektrotehniku(bljak) al ja ne gotivim matematiku i hocu pravo. On kaze da nema bas perspektive sa pravom otvaraju se filijale po palama srebrenici, skoro svuda. Sta vi mislite?
     
  18. monK

    monK Komšija

    Niko ne spominje Ekonomski fakultet (ne 2 godine verzija, već 4)! Usudio bih se reći nešto lakši fax od pojedinih odsjeka na Filozofiji, a isplativ...
    Mislim, znam masu ljudi, rade solidne poslove, solidno plaćeni!

    Plus najbolje koke, zagarantovano! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  19. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Sto se tice profesora... Matematiku predaje super profesorica, stvarno sila zena.... Ima i godina i iskustva i zna zena... Najbolja je profesorica u skoli... Fizika... Tu je malo slabije, mada je profesor magistar (novokomonovani) i zna dobro, al opet nekako nema ga cesto (valja sad jer je to magistriro i to) i zna ovako zivce izgubit... Al inace dobro objasnjava... Biologija je isto solidna profesorica, komsinica :D Hemija... Tu imamo isto prilicno dobru profesoricu al ide sljedece godine u penziju (mozda nam nece vise predavat) l imamo jos dva profesora tako da mislim da sto se tice profesora inace u skoli da je stanje zadovoljavajuce.

    A sto se tice moje "ljubavi" prema struci... A sad... Nevolim ja samo ba surfat i igrat se nego inace gajim osjecanja :)D) prema tome... Volim i komp otvarat i svasta nesto...

    A sto se ekonomije tice... Nebi ni to lose bilo... Mada kolko cujem sad se to masovno upisuje...

    I da kazem za masinstvo i to zaposljavanje... Kod nas ovdje ima par firmi, CIMOS, TMD (mozda je to sad spojeno), KULA i tako to... Uglavnom u jednoj je direktor mom ocu amidzic a u drugoj je blizi rodjak. Obojica su komsije. U CIMOSU radi 40ak inzinjera masinstva a samo par je odavde tako da su mi i to rekli. Znaci eto i to se moze uzet u obzir "ako zagusti" sa poslom, mada dosad nisam tome pribjegavo i nadam se da i necu...
     
  20. zilo

    zilo Komšija

    Nisi upucen, ali necemo o tome ovdje. ;)