Jedan dobrotvorni projekat

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Aldiin, Nov 1, 2015.

  1. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pozdrav.
    Evo odlučio sam sa prijateljem da odradimo jedan dobrotvorni projekat pc računara. Želimo jednoj ustanovi sa mališanima da poklonimo računar međutim, ne želimo da to bude nešto bezveze. Kontali smo uložiti oko 400km, i sastaviti nešto fino. Sad vi dolazite tu na red, pa nam treba za tih 500km par komponenti. Na šta da idemo?

    Jel pametno da uzimamo lga775 quad neki ili da idemo na i7 stariji tipa 920 ili ? Pa da uzmemo neku 7770 ili tako nešto? Hvala.

    btw. napojnu, ram, hdd i kuciste imamo, tj dajemo od sebe.
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    Prije svega odlična ideja.
    :) :) :)
    Od softwera ja cu dat
    Windows 8.1 orginal licencu (od fakulteta dobio)
    Office 2010 isto od fakulteta
    Euro Truck Simulator 2 kljuc
    i jos neke igre sa steam accounta pod uslovom da ne instalirate nasilne igre djeci vec ovih 5 6 "normalnih"

    Od hardvera
    vam mogu dat( da prodate nekom servisu ako je moguce ... ) za 30KM glat posto ga je tesko nabavit 2x1GB pc2700s ram za laptop

    Mislim da bi najbolje bilo da se prijave ljudi koji su zainteresovani za akciju tako da mozemo odredit dal da idemo na nesto tipa
    - i7 920(100KM) + neka ploca + ta 7770 sto je oko 400 KM sve ukupno
    - ili da kupimo i3 4130 220 KM ploca oko 100 KM i grafa 200 KM sto je dosta bolja opcija jer posjeduje garanciju
    + nebi bilo lose da nadjemo kakav i monitor do 150 KM ako bude vise prijava
    + moze opcija i bez grafe a sa monitorom jer je to dosta vaznija komponenta
    + mozda i amd opcija sa integrisanom grafom nesto tipa A10 procesori ukoliko nemamo para - link

    Sto se tice para moze uplata na tvoj racun al tek kad vidim koliko ce bit prijava mislim da ako nas se prijavi oko 30 tak aktivnih moze se vala izdvojit od 10-20KM po osobi ili po mogucnosti (vise|manje) u zavisnosti od broja prijava
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Dosta vremena je ispred nas, pokušat ćemo što bolje realizovati projekat. Kad uhvatim malo više slobodno vremena zbog fakulteta postavit ću par pik linkova da vidimo šta nam je najbolje. Postavit ću i ja neke komponente što imam pa da što manje para se potroši a što bolji pc napravi.

    Molim prijedloge za periferiju tastatura, miš i zvučnici do 50km sve to. Mora biti novo, da se može zapakovati.
     
  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Kupljen logitech set za 47km. Ostale nam 3 markice da kafu popijemo :p

    Gledam sam malo procesore i našao polovnih i3 32xx, eh zanima me da li je bolje da idem na ivy ili da dodamo para pa uzmemo i3 41xx?
    Da li vrijedi 70km više dati za haswell cpu?
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    Kakve su ostale komponente koje vec imate?
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Trenutno imamo 4gb ddr3 rama, 320gb hdd, xfx 550 80+ napojnu i neko no brand kuciste, koje ce biti modifikovano do maksimuma. Samo cekamo malo ljepse vrijeme, da kuciste ofarbamo, odradimo par cable menagment rupa, tako da izgleda kao novo.
     
  7. wragg

    wragg Aktivista

    Mozda glupo pitanje, ali je li u ove svrhe bas morao ici novi racunar? Malisanima bas treba i3 procesor zadnje generacije i ultra modifikovano kuciste? Zar ne bi bilo bolje potruditi se da to bude sto kvalitetnije i trajnije?
    Ono sto zelim reci je, za te pare ste mogli recimo u RB Computer ili BNC uzeti odlican brand name racunar sa monitorom i godinu dana garancije.
    http://bnc.olx.ba/
    http://rbcomputer.olx.ba/

    Odmah da se ogradim da nemam nista ni sa jednom od ove dvije firme jer vidim da u zadnje vrijeme na forumu svako malo ispadne neka teorija zavjere od nicega. :D
     
  8. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Da jeste. Ako već pravimo nešto onda ćemo to uraditi kako spada i kako treba. Ne želimo da imaju nešto što se može pokvariti u svakom trenutku. Siguran sam da će taj računar imati mnoštvo igrica, pa zašto onda ne učini da ih može sve pokretati.. :/

    Iskreno ne želim da uopšte gledam ove stranice sa pika, ovi što preprodaju postavljaju nebesko visoke cijene.
     
  9. wragg

    wragg Aktivista

    Sve ok, vjeruj mi da sam imao najbolje namjere. Samo sam htio reci da je jedna brand name masina visestruko bolji i trajniji ulog od neke masine koju cete sami sastaviti, a ovo tvrdim iz svoga dugogodisnjeg iskustva covjeka koji odrzava te iste masine kao sys admin.
    Ali opet, kao sto rekoh, nemam nikakve lose namjere nego sam samo htio dati dobronamjeran savjet.
    Sretno :)
     
  10. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma nema problema druže, glavno je da se razumijemo. Hvala tebi na preporuci.
     
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Kupljen procesor i ploča. Ne mogu vjerovati da niko na portalu barem ne pomogne sa odgovorima ako ništa..
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    Sta ste kupili.
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa ne zna se ni kome se daje, koja ustanova, koliki malisani, ko skuplja pare
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma ne bi mi ni od koga ovdje uzimali pare, da ne bi sutra bilo da je neko od nas sebi uzeo. Jedino što bi moglo jeste da neko od članova HWB foruma proda nešto nama za ovaj projekat. Ulica gore mjedenica 31, iznad galije, zavod za obrazovanje i odgoj djece. Kupljena je h61 ploca i i3 3220. Bila je jedna ponuda haswella sa plocom, ali mislim da nema neke velike razlike, a usput ovako smo sacuvali više para za grafičku kartu. Sve je sastavljeno, pc formatiran i ugašen. Ostala nam je još samo grafička kartica. Evo sad pitanje za forumaše, koja grafička bi išla u ovaj PC da nije previše skupa (oko 150)?
     
  15. kio

    kio Komšija

    HD 7770 :)
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma mislio sam i ja to ali za te pare ima dosta jačih kartica, a ovaj i3 nije baš za pocjeniti toliko.
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    6970, 7850, 560 ti i sl.
     
  18. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Kupljena gtx750 za extra povoljnu cijenu. Hvala svima koji su barem malo ucestovali u ovom projektu. Grafička je ubaćena, driveri instalirani, i3 bez problema 100% iskorišava ovu grafičku.