Jolla Sailfish

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Qler, Nov 21, 2012.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ako bude kvalitetom, specifikacijama proporcionalnim N9 u odnosu na danasnje zahtjeve. N9 kada je izasao je bio odlican telefon. 1GHz procesor 1GB RAM. Neka izadje sada Jolla sa 1.2GHz quad, 2GB RAM, neka dobra kamera, na to sam mislio. Nisam mislio u klasi izdatih telefona bez podrske...

    A sto se tice cijene, pa neka izdaju dva tri razlicitih klasa, pa neka se vidi kako ide.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

  3. Vedo

    Vedo Moderator

    na tom linku pise cijena 399 Eura. ja bi radije isao na provjereno, SGS3 / iPhone

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Vidjet cemo kako ce se ponasati telefon. Sto ne uzeti novi OS koji vrti apk i qt..
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kontam što si do sad furo ove hipsterske OSove i mobitele, makar je bio neko pouzdan iza njih, al' sad ovo kupovati, pa ne znam baš, jedino ako baš hoćeš da se ističeš sa nečim što niko nema. Nema šanse da bih ovo kupio u prvih godinu dana.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni i dalje najvise odgovara symbian, pase svim mojim potrebama i zahtjevima. I vec duze vrijeme gledam i trazim alternative, nesto da ga zamijeni. Meego je bio odlican korak naprijed, ali znamo sta se desilo sa njim. Sada sailfish je korak poslije meego i mislim da ce mi odgovarati. Imao sam i android i wp, ios nisam imao ali sam ga koristio vise nego dovoljno da vidim odgovara li mi. I svi imaju neke mane i sitnice koje mi smetaju, svakom nesto fali sto me nervira. Cudan sam po pitanju osa, jebaji ga...
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Cijena je blago receno suluda. Stvarno mi nisu jasni postupci kompanija koje stavljaju slicne cijene na uredjaje ovog tipa i nadaju se dobroj prodaji.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    mislim da jeste suluda za nas. Ali kontam prvo prodaju samo u eu za pocetak, pa onda 399 eura za prosjecnog stanovnika eu i nije bas puno, pogotovo za skandidavske i balticke zemlje koje ce im vjerovatno biti glavno trziste, pa onda jos ako sklope kakav ugovor sa nekim operaterom i budu isli jeftino, moglo bi biti nesto od prodaje. A i sad je moderno biti drugciji, a to sailfish nudi, uz sve blagodeti android aplikacija...
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Za 100€ vise ide SGS4 koji je naucna fantastika za ovaj fon, a to zna i Skandinavija i Baltik.
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    ali je jolla njihova, a i 100 eura je jeftiniji :) kontam kad je na ugovor s4 tako jeftin kod njih, jolla ce ici za euro. Njima je sad bitno da stvore comunity, na foru nesto novo, open source, u principu na ono sta je android ucinilo velikim. Oni sad kazu ne samo da se moze cackati po os-u, nego to i preporucujemo, jos imate android aplikacije ako sta fali za qt-a... I sve to za 100 eura manje :)
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Da imaju priblizne specifikacije, pa bih mozda i razmislio, ali ovako se nemaju cemu nadati. N9 broj dva.
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Iza androida stoji veliki Google, ko stoji iza ovoga? Šaka ljudi.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    A belaj ce ti biti ovo i prodat kad bude vakat. Uzmi SGS3/4 i koliko-toliko je uvijek na cijeni.
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Trziste se velikim dijelom osvaja niskim cijenama, a ne sa 350€+ telefonima.
    Eto ti Windows Phone najbolji primjer, a ko stoji iza te platforme.
     
  15. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Izgleda odlicno, ali macak u vreci. Jos jedan minus je cijena sigurno.
     
  16. kvaju

    kvaju Komšija

    Ovi su valjda svjesni da nemogu konkurirati velikima po pitanju kvantiteta prodaje, iskreno jako mi je zao n9, i volio bih da zazivi neki slican 'projekt' ili kako ovi zovu ovo 'pokret', za entuzijaste, ne za svakoga, nesto drukcije, nadam se da ce im uspjeti u tome.

    Ali moraju ponuditi nesto sto ima potencijala, i sto radi, .apk zvuci dobro, treba to vidjeti i u praksi.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Iza wp-a stoji nokia i ms, pa ih nigdje, iza google plusa stoji google pa nista, iza dropboxa veze nemam ko stoji pa razvaljuje... Nije sve ni u ledjima... A valjda ce spasti cijena. Sto se tice snage tj hw-a, ako os radi bez problema, sto se mene tice moze biti i 300MHz i 128MB RAM. iOS i WP su dokazi sta moze dobro optimizovan os...
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    samo da kazem, znam ja da je ovo sve nategnuto, na dugom stapu, i da sam previse optimistican, ali pogledajte prve postove na android temi...
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Da je bio 200€ umjesto suludih 600€ pretekao bi i WP telefone po prodaji, a samim tim bi i platforma dobila ogroman "boost" i podrsku. Tako se ne promovise novi OS.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    n9 je prodana u vise primjeraka nego lumia 800 i 710 zajedno u prvoj godini. Jos se n9 nije prodavala skoro nigdje i nije se reklamirala nikako