K: Noctua NH-D14

Discussion in 'Računari i komponente' started by rijads, Jul 24, 2013.

  1. rijads

    rijads Aktivista

  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest, ali to je ipak sverc-komerc i samo je pitanje kad ce propasti takva vrsta prodaje.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

  4. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ja bih upravo rekao obrnuto. Jer da se ovaj poslovni model ne(nije) isplati(o), ovi šverceri, bi već do sad propali. Mi vidimo obrnuto, tj. da polahko propadaju ove "radnje".
    A vala nije ni čudo. Sve dok ovi šverceri daju garanciju na robu uz niže cijene od radnji, raja će od njih kupovati umjesto od radnji (bio bi lud da radiš suprotno).
    Kakav je trend, ja ne mislim da će se ovo uskoro promijeniti.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisi me razumio. To sto sverceri na piku rade je ilegalno. Zato je pitanje vremena kada ce to biti zaustavljeno.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Hahaha :smt005
     
  7. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Tačno, ali možda je stevie mislio na vanjske faktore, neke regulative i slično (edit: evo prestiže me čojk dok pišem). Subjektivno, kao kupcima naravno da nam odgovara ovaj model, pa jbt imamo firme koji su eto "ofišl" distributeri ali nemaju aktuelnu ponudu proizvoda...

    Ali previše trujemo temu kolegi, on-topic rekao bih da je puno novca za taj Frio Extreme, iako je dobar kuler. Prošvrljaj rijade još po recenzijama, usporedi kulere pa se skontaj, jer ko što King veli, ne želiš de-lidat pa ne moraš uzimati totalni high-end. Pitaj Bahamuta može l' još kakav Thermalright nabaviti :smt005 :smt006
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne razumijem sta je tu smijesno. Zalosno je to sto takve stvari prolaze.

    Da je drzava kako treba, tu bi isla kazna i piku i svercerima.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U pravu je Stevie, jeste ilegalno zato sto neplacas PDV Bosni nego susjednoj drzavi. A apsurd je da Srbija ima u prodavnicama ove cijene koje su kod nas na pik-u, a nasi IT sopovi su dosta skuplji. Zato sto komsije nabavljaju direktno od proizvodjaca, ili od dilera koji prodaju po fabrickim cjenama, a ovi nasi kupuju od preprodavaca. Prakticno cijena u nasem IT shopu je cijena sa pika + PDV i jos koji procenat kao zarada.
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sve dok dobijem RS/HR garanciju "crno na bijelo" za mene je to kao kupca bolja opcija. Ne samo sto su cijene astronomske, nego u protekle dvije godine nisam nasao nista sto mi je trebalo u lokalnim radnjama.
     
  11. rijads

    rijads Aktivista

    Nista prije polovine sljedeceg mjeseca od narudzbi noctua-ine opreme u Genelec-u.
    Ako mi ovi sa pika nista ne jave za dan, dva, najvjerovatnije cu tt ili cm altrnativu neku :/
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja imam Mugen2 i odlican je cooler,nije kao noctua 14ka al je zato isti ili mrvicu bolji od nocte 12ke pogotovo kad mu nabacis jos jedan vent a gledam Mugen3 dolazi orginal sa 2 venta tako da vjerujem da ne bi omanuo ni sa njim.
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    To je tako brzo da neces ni osjetiti.

    Odi drug na bazen koji put i okupaj se :D

    Moze ti bilo koji hladnjak pomoci dok ne dodje zvijer 8)

    A doci ce sa svom pratecom opremom za 1150.
     
  14. rijads

    rijads Aktivista

    Izdrzati cu nekako :), kada zapnem za nesto, mora to biti, i nista drugo...
    Javiti cu ovdje kad ga nabavim, kako sam i od koga, i uspjesni OC naravno, do tada, da se nebi gomilao thread, postavite odgovor samo ako budete imali kakvih novosti za NH-D14.
    Zahvaljujem svima na odvojenom vremenu i podjeljenim informacijama.
     
  15. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Da je država kako treba, ne bi ti naplaćivala porez na uvoz ovakve robe. Zna se za šta se koristi porez na uvoz. Na borbu protiv stranih proizvoda koji će se takmičiti sa domaćim proizvodima. S obzirom da se u Bosni ne proizvode nikakvi proizvodi od ovih kompjuterskih komponenti, država ne bi trebala na to da uzima porez. Jedino što bi trebala, jeste da nakon povraćenog poreza (u kojoj je državi prvobitno kupljen proizvod), da se plati PDV Bosni. Mada kada malo razmislim, čak ni to nema smisla, jer tu Bosna nije ama baš ništa uradila, niti ima ikakve veze i sa čim. Ovako kako jest, graničnici i carinici jedva čekaju da uzmu pare naplatom poreza. Lahko je njima prikazati u izvještajima da su manje naplatili nego što zapravo jesu (time uzimajući razliku novca sebi, pritom čineći kriminal).

    Tako da, budemo li se držali moralnosti i ispravnosti, i to što "država" radi je jednako ilegalno kao ovo što rade šverceri sa pika.
    Naravno, da švercaju stolice ili namještaj, i za to ne plaćaju porez, to je ilegalno, međutim ne plaćaju porez za kompjuterske komponente, jer bi tako nazivno i trebalo da bude, a to što "država" hoće drugačije, ko nas (narod) jebe. Ja sam lično ZA ove švercere u ovom slučaju.
     
  16. rijads

    rijads Aktivista

    Ipak sam se odlucio za PHANTEKS PH-TC14PE, trebao bi stici za ~3 dana, pa javim kakav oc postignem i temparature.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ovo sto Tale prica ja sam spominjao par puta, pogotovo kad sam platio 160KM poreza pri uvozu i7 2600K (koji se NE proizvodi u BiH). Svrha carine u normalim zemljama je zastita domace proizvodnje, a u retardiranoj BiH carina je tu da puni drzavnu kasu. Cak stavise, naplacen mi je i PDV NA CARINU, i pri tome ispade da je CARINA nekakva ROBA ili USLUGA, jer je PDV po definiciji porez na robe i usluge. I pored toga, naplacen je i porez na uslugu dostave, a nemoguce je izvrsiti takvu uslugu u BiH da bi se zastitili domaci prevoznici, jer nacin i kompaniju za dostavu bira trgovac od kojeg kupujem u inostranstvu. Evo sad imas situaciju, da Ze-Do kanton doguje malim trgovcima milione maraka, i ne placa im racune mjesecima, dok istovremeno ti mali trgovci moraju platiti svaki mjesec poreze drzavi. Gdje to ima? Drzavi prodas 20 tonera, fakturne cijene 1200KM, i to ti bude placeno nakon 4-7 mjeseci (a usto mora nazvati jedno 20 puta, i dosadjivati i "urigirati" da plate fakturu), a ti drzavi svaki mjesec moras platiti porez, doprinose..., i nema nacina da se uradi nekakva kompenzacija! ispade da jedan mali trgovac koji se sjeba da prezivi, u ovom slucaju KREDITIRA drzavu. ovo treba zapaliti! neka ljudi rade na piku, tako i treba. bolje, nego kreditirati drzavu. odosmo s teme :D :D btw sretno s hladnjakom. mozda ti malo i jaja ohladi na ovom paklu :) hehehehe
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Davno sam ja rekao da smo mi svi kolektivno lopovi. Svi vazda kukaju na drzavu, a svi gledaju kako ce u svakom trenutku tu istu drzavu zajebati na bilo koji nacin.

    OnTopic: eno na njemackom ebayu na prodaju iz radnje nov hladnjak sa malim ostecenjem za 45 eura. Nema slika, ali navodno je ispao i samo se iskrivio lim.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Potpis, od 7 ventova koji su mi trebali za vodeno, niti jedan nisam mogao naci kod nas, trololololo veliki.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne mogu rizikovat shopovi zato sto je trziste premaleno. Ja sam sagledavao mogucnosti za cisti webshop ala komplett.se

    S obzirom na poreze za uvoz, pa dok rasplatis kojekakve dadzbine i shupke na vlasti, i s obzirom da je privatna dostava jedina opcija malte ne, sav profit je pojeden.

    Zato uzimas samo ono sto ces sigurno prodati.