Kako podijeliti protok na ruteru na 2 računara?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Feb 18, 2014.

  1. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Imam 10 mbita konekciju. Moze li mi ko objasniti kako da podesim po 5 mbita na 2 kompa u LAN mrezi.

    Kad na jednom surfam, na drugom je nemoguce igrati jer ping leti u nebo. Ili kad skidam torrent na jednom, vozi 10mbita na njemu, a na drugom ne mogu otvoriti ništa.
     
  2. igor.g

    igor.g Komšija

    netlimiter 3
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ne radi na win8.
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Koji je router u pitanju?
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koji racunar je u pitanju ?

    viewtopic.php?f=42&t=30728&p=401863&hilit=accelerator#p401863

    CFOS je program koji koristi RTL8111E kontroler, nisam siguran za OS.

    Sa navednim programom imas razne opcije kofiguracije, od torrenta (postavis limit) do npr streaming gdje je oko 10 sekundi brzi za 3 minute testiranja 18:45 min. duzina videa.

    Ima Skype, torrent, streaming...
    [​IMG]
    uTorrent max;
    [​IMG]
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Dok ne nadjes rijesenje da to u ruteru nastimas kako valja za pocetak u samom torent klijentu ogranici download speed limit na 500-600 kbps
     
  8. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Torrent mi je manji problem, problem je kad surfam i gledam YT na laptopu na desktopu je nemoguće igrati.
     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa mislim da taj uredjaj ima QoS.Nadji postavke mislim da su u advance sekciji i tamo aktiviraj QoS.Mislim da mozes sve nastimati po IP adresi,MAC adresi.Port range za svaki komp stavi 80-80.
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ima QoS, ali ne znam nastimati.

    [​IMG]
     
  11. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Jbg mislio sam da ima i onaj klasicni filter za download/upload kao kod nekih wireless routera.
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa sto u uputstvu modema pise da moze? Mozda ne znamo nastimato, i kod mene je taj model.
     
  14. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa pise ovo u uputstvu, samo kako nastimati

     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  17. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Da ali prioriterizacija saobracaja i ogranicavanje istog nije ista stvar.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Onda kupis switch koji ima tu mogucnost. Inace ja sam primjetio da je podjela izmedju 2 racunara bolja (ravnomjernija) i kada ides preko swicha koji i nema tu mogucnost, recimo preko wifi router-a.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    To su dvije potpuno razlicite stvari. Npr. ti mozes dati TCP saobracaju veci prioritet, nego npr. UDP saobracaju. Ili npr. u okviru TCP saobracaja po portu 80 (http ili web) mozes dati veci prioritet, nego npr. saobracaju po ostalim portovima. Ili ako igras neku igricu, onda saobracaju po tom portu das veci prioritet, nego saobracaju po drugim portovima, kako ti npr. skidanje torrenta ne bi ugrozilo ping u igri. Ogranicavanje saobracaja se moze takodjer izvesti po raznim kriterijima, a vecina routera danas nudi ogranicenje saobracaja po IP i MAC adresi. Npr. ta i ta IP/MAC imaju toliku i toliku brizinu u downoadu i toliku i toliku brzinu u uploadu. Jeftin Mikrotik router ti moze obaviti kompletan posao (kosta 80tak KM), jer vecina ovih ostalih hardverskih routera ne omogucava odredjivanje prioriteta, niti PCQ podjelu saobracaja. Npr. ako ti imas 10 Mbps, i na routeru kazes da nekoj IP/MAC ogranicavas brzinu down na 6Mbps, ta brzina ce biti ogranicena i ako si ti sam na mrezi, sto je suludo :D Mikrotik OS omogucava "dinamicko" ogranicavanje brzine. Npr. jednom PC-u ogranicis down na 7Mbps, drugom na 3Mbps, kad je jedan PC na mrezi, vuci ce maximalnu brzinu, dok kad su oba, ovaj prvi ce mocu uvijek postici svojih 7Mbps, kao i drugi svojih 3Mbps. Nece se desiti da prvi vuce 8Mbps, a drugom ostanu samo 2 Mbps, dok kod mreza gdje nemas nikakav QoS upravo tako funcionise. (npr. par PC-ova spojenih na obican switch i dijele isti net). Ko prvi curi, cura njegova, ostali gledaju otkle je vedro :D