Kakve su vaše postavke monitora?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Pionir, Sep 7, 2014.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ok drustvo, imam jedan mali problem, nikako da podesim postavke monitora.

    U igrama se snalazim, vjerovatno zbog veceg omjera boja, ali imam problema npr ovdje na HWB forumu ili stranice sa bijelom/svijetlom pozadinom i crna slova ili crna pozadina i svijetla slova.

    Bljestavilo mi "ostaje" kada zatvorim oci, kao kada pogledam nocu u farove automobila koji ide u susret.

    Na ovaj nacin smanjim mutnu-ostru* sliku i bljestavilo, ali slova su i dalje mutna :
    Brightness 35
    Contrast 50
    Boja : Color Temperature (Crvena 95, Plava 95, Zelena 100)
    Gamma 1.8
    Nacin rada : Image Viewing najbolje podnosim ili Office Work
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne znaci ti nista kako je kod drugog. Zavisno od modela, panela itd. Ja koristim:

    Noć/dan:

    Br 55/100
    Cont 75/88

    Sve tri boje na 50%.

    I tako godinama. Nemama zamora. Samo bijela slova na crnoj podlozi stvaraju zamor bez obzira koja podesavanja koristio.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da zavisi od modela monitora, mogli bi pricati na kojoj svjetlini kome godi raditi ali nemamo svi ili nema niko hardverski kalibrator :). Recimo svi preporucuju nastimati na 120cd/m2, ali meni ne godi nista preko 85, tako da mi je brightness na 22-24 a kontrast 65-67 a u konacnici je to nekih 80-85cd/m2. A ta gama od 1,8 je puno probaj na 2,2.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hej :) puno bolje sada...nisam razmisljao toliko smanjiti boje :)

    Boje 50/100, Br-35/100,Cont 60/100...

    Kada promjenim gama slova su bolja na 2.5 (od 1.8 do 2.6)... :)

    Treba pitati ;)
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    standardna vrijednost game je 2.2, pa ostavi na njoj. A sta to kao u postavkama monitora imas da stimas gammu? :D A nastimaj gammu da ti na ovoj slici bude je kako je opisano http://www.lagom.nl/lcd-test/gamma_calibration.php Mada na tn monitoru i nema toliko smisla jer se gamma mijenja sa malom promjenom ugla tj. pomjeranjem glave :)
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima podesavanje gamma, Philips je cudo, jeftin sa brdo opcija...ako bude opet cu neki Philips kupiti :)

    Vjeruj drug drasticna razlika od 1.8 je vise svijetlo, 2.6 je tamno (slova budu tamnija, crna pozadina na filmu bude tamnija...), samo nisam nikada ranije isao dalje od 2.2.

    Hvala na linku, moram ovo jos malo korigovati, jos pozadina izbija-bljesti.

    Edit. joj gledaj ovo BenQ EW2440L Eye-Care :D :
    https://www.youtube.com/watch?v=cwiNIShxft0
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Lenovo L220x sa S-PVA panelom
    Brightness 17
    Contrast 77
    Custom
    Red 55
    Green 49
    Blue 60
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Spominjao sam problem mracnih i tamnih podrucja u igrama (BF3) i pokusao sam razne rezime rada uz Windows OS kalibraciju, ali konacno sam napravio odredjen rezultat da tamne sobe, hodnici i uglovi budu vidljivi sa :

    - rezim rada economy (brightness bude na 50), nisam siguran zasto ovaj rezim ima bolje rezultate od npr office,
    - brightness povecam sa 50 na 100%,
    - gamma (2.2 je default) podesim na 1.8 za jako svijetlo (2.6 je jako tamno),
    - color-color temperature od 5000K Warm/toplo do 11500K Cool/hladno, podesim na 7500K.

    Rezim nije pogodan za rad na racunaru zbog svjetlosti, ali je odlican za igre :D
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa imas u svakoj igri podesavanje game ili osvjetljenja.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, kod mene je to "bogate boje", ali nema neke razlike kada je problem vidljivosti tamnih podrucja u pitanju.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    A o kojem se monitoru radi?
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    cudi me jer tn monitori mijenjaju gamu po vertikali, znaci samo malo nagnes naprijed i sve vidis :D
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    vidim ja iz svih uglova, ali kada je ugao taman-tada je mracan :D :smt005
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nagni malo naprijed :). Ocito su zeznuli sa tim silnim profilima.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    BF3/4 su u "HDR" stilu tako da su crne povrsine dosta mračne. U BF3 sam koristio 80 ili 100% brightness a u četvorci drzim na 80% ili nešto sitno niže.