Kamin na drva

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Dog_Father, Jan 10, 2014.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Do kraja mjeseca useljavam u novi stan, bez grijanja, pa trazim rjesenje. Stan nije moj, dakle nekakva opcija sa etaznim grijanjem ili neka druga opcija koja podrazumijeva i veliko ulaganje otpada. Treba mi kamin ili pec na drva, snage nekih 8-10kW, po mogucnosti sto manjih gabarita zbog ogranicenog prostora u stanu. Kakva su iskustva, imate li neki model za preporuciti? Cijena je svakako faktor, u obzir dolazi i koristeno.
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Ako stan nije pretjerano velik i ako je dobra izolacija onda ti je najbolje rjesenje konvertorski radijatori.
    Moj prijatelj ih ima i dodje mu maksimum 60-70KM struje i to kad je najveca zima a posto je ovih dana toplo dodje mu oko 30KM.
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    grijao stan u kuci bez fasade od 50m2 sa ovom peci http://asddizayn.com/susler/urun_detay.asp?sira=1024, zimi trosili oko 7-8 metara drva(polovina septembra-kraj aprila)
    nekad bilo kupiti u robotu, oko 370-400km je kostala
    lozili smo malo krupnije iscjepana drva, grijala ko luda
    inace ove susler (ako ti nisu ruzne) odlicno griju
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Koliki prostor grije? Meni to nevjerovatno zvuci.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ovaj stan je 66 kvadrata. I meni je ovo sumnjivo, u svakom slucaju moracu malo pojacati spavace sobe tako da nije iskljucena kupovina konvektora. Ova alfa sto je dino predlozio je prejaka. Ima je poznanik, grije dobro ali i oguli sa drvima. Ovaj poznanik trosi preko 20 metara.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Zaboravio sam napisati,alfa na sama drva je ubistvo,jeftinije je na loz ulje se grijat :D medjutim kombinacija krupno cijepanih drva i drvenog uglja(mramor,shikulje,stanari) je odlicna.Ja grijem 100 m2 sa 5 metara drva i 2 tone uglja.
     
  8. DarGar

    DarGar Aktivista

    potpisujem,

    grijem sa njim skoro 80kvadrata stana,

    naravno, zavisi kakav je raspored soba, ali odlicna investicija
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Gusane peci su najbolje.

    Treba paziti na slicnost sa teskim metalnim, bas su slicne.

    Da li razmatras konbinovane peci koje imaju ; kotao sa vodom, pecnicu za pitu i platu ?
    (postoje PVC fleksibilne cijevi 50-100 bara sa metalnom jezgrom...oko 1 KM / m).

    Postoje i peci sa dodatnim solenarima za vecu iskoristenost...
     
  10. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    !

    Pogledaj Jotul kamine,gusani,izuzetno kvalitetni,100% sagorijevanje,a ogromnu kvadraturu pokrivaju..
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima li ko iskustva s ovom najmanjom jotul peci (602)? Prostor mi je isto ogranicavajuci faktor, ne mogu bas kamin utrpati pune velicine.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i ja imam alfa kamin,grije kao lud ali da grije cijelu kucu,morao bi se staviti u centar iste (hodnik) pa da sve ugrije ili da grije 2 sobe,pomocu onog dodatnog sulnara,ja tako grijem ovu sobu gdje spavam i gdje je racunar

    kombinacija samih drva ne dolazi u obzir nikada,jer drva brzo izgore a i ne zagriju toliko,za zagrijavanje (prva vatra) je najbolji sitni ugalj,koji ostane od cijepanja krupnog ili koji ostane kada dodje ugalj,to nabije temperaturu za 15 minuta,da pobudalis

    ako imas prostor za ovo,ovo je najbolja investicija za grijanje ,best buy sto bi se reklo

    i jos da napomenem,da su ovi alfa kamini izuzetno kvalitetni,kod mene je preko 10 godina i nije nigdje progorio,pukao,ostetio se,s prednje strane izgleda kao nov
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nisam imao tu Jotul, ali se sjecam gusane peci koju su roditelji kupili u KPD Zenica.

    Prilicno prasine, jer je kotao mali i brzo trose drvo koje treba biti sitno i suho.

    Kada ima vatre, gije dosta, ali tokom hladnih noci brzo iscezne toplota zbog male zapremine peci,

    Ima Skafa neke metalne peci, mislim da su one visoke dobre, jer mozes koristiti dugo i krupno drvo, ovako nesto ;
    http://www.ugradbeni-aparati.com/slike/ ... 0601_1.jpg
    (odem ja da uslikam i vidim cijene, ako hoces zbog informacija da imas).
     
  14. Tensai

    Tensai Komšija


    Stan mu je od 45 kvadrata.
    Kupio je 2 radiatora i dovoljna su mu za cijeli stan.
    Ali i tu treba pazit jer ima loših,on je našao neke dobre za oko 250KM po komadu.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Eto mene naredne hefte u Sarajevo pa cu obici sve svakako. Tema je vise onako da vidim kakva su iskustva.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Dog ima malu bebu i nije isto termin "toplo" za mene i tebe, kao za malu bebu :wink:

    Tensai, bez ljutnje, ali malo taj trosi struje, stedi covjek...

    Edit. ako ces u Sarajevo, posjeti i Robot...gledao sam imaju neke solenare i peci, nisam gledao kakve imaju.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Meni kad bi duplo veci racun dolazio nego kod ovog sto Tensai spominje, ja bih odmah na struju isao. Sest mjeseci grijanja po 120-140KM, barem toliko se i drveta potrosi.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

  19. Tensai

    Tensai Komšija


    Pa ne pricam bezveze,sjedi i izračunaj.
    Radijatori radi 40% vremena kad je vanjska temperatura od 0 do -5.
    0.4*2Kw*2=1.6Kw/h

    1.6*24h=36kw

    Ako je cijena 1Kw=0.12KF to je oko 4KM dnevno ili 120KM mejsečno

    Znači to je maksimum koji će ti doći plus sa strane struje sto potrosis to je max 150KM

    Sa ovakvom "zimom" koju imamo sada radijatori ne bi trebali raditi ni 20% vremena tako da moreš taj trošak prepolovit.

    Jeste tačno je da moj prijatelj štedi,jer dok je na poslu on ih smanji na minimum tako da trose manje zato mu dolazi oko 50KM struje u prosjeku.

    Naravno , ovi radijatori nisu isplativi u svim kućanstvima ali u nekima itekako jesu.
     
  20. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Kakav Robot i te stvari,smijurija,treba ici na odredjenje samo firme,meni je slican ovome 602ici,mozda malo veci,dok nadjem papire javim ti i gdje je kupljeno i koje su mu dimenzije i koja mu je oznaka,cijena i koliku kvadraturu zagrijava.

    Stvarno su izvrsni,ogromnu kvadraturu zagrijavaju,100% sagorijevanje a i mislim da ovaj kod mene nije bio skup..