Kazne

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Jul 14, 2014.

  1. anel007

    anel007 Komšija

    sve je to ok da te hoce kaznit kad zaustave, a ne od 10 zaustavljanja jednom pisu kaznu a ostalih 9 je na kafu :evil:

    mene licno u zadnjih 2 godine kako redovno vozam nikad murijak zaustavio nije, uvijek regularan i nikad ne hajvanisem po cesti, u zivotu samo jednu kaznu dobio kad me slikala kamera u zenici a i to jer sam se nesto zapricao s rajom i prosao haman 12 preko ogranicenja i marke ne zalim sto sam platio jer sam i napravio prekrsaj :)
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa sad imamo kontra misljenja. jednim smeta sto je tu tronozac koji slika (i kojem ne mozes ostaviti 10KM na kafu), a drugima smeta sto pajkani uzimaju na kafu.... a ko je kriv sto oni hoce na kafu? reci mu daj pisi nalog i insistiraj na tome! i nema kafe ni kod kog....
     
  3. anel007

    anel007 Komšija

    ma ni tronozac mi ne smeta jer rijetko kad vozim preko ogranicenja, vecinom je to do 10 km/s preko ako i toliko, a i da me zaustavi i nadje mi stvarno da negdje nisam regularan ili da sam napravio prekrsaj nek pise kaznu istog trenutka :wink:
     
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    sto se tice kljuca tu imaju 3 radara, jedan na ulazu, jedan u gradu a drugi na izlazu grada
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kljuc i S. Most imaju po jedan radar, ali su postavljena po tri kucista, te se radar svako par mjeseci premjesti. Kad je radar unutar kucista, vidljivo je crveno svjetlo kroz donji otvor. Pretpostavljam neke LEDice.
     
  6. kAcA

    kAcA Aktivista

    Taj sudija onda pojma nema. Stacionarna kamera (koja slika kraj puta) mora biti obiljezena jer slika ne vrijedi kao dokaz na sudu ako nisi obavijesten da te neko snima/slika. Ovo je pravo na privatnost zagarantovano Ustavom. Jedini nacin obavjestenja za vozace jeste saobracajni znak - BIHamk stranica, radio stanice i ostalo je suplja.
    Dovoljno ti govori da su sve kamere bile u pocetku neobiljezene, sada u Sarajevu i na m17 sve imaju znak. Doci ce to gore i kod vas dok se jos para nakupe ili dok ih neko ne tuzi
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Takodje moraju biti "bazdarene" od strane Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine :D (na rucnim radarima ranije je bila zuta naljepnica, sada sam ispao iz fazona :smt005 ).

    http://www.met.gov.ba/Language.aspx
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a sto bi morao biti obavjesten???? obavjesten si znakom za ogranicenje brzine, pa kakva korist??? tu te je neko obavjestio i to strogo da trebas voziti toliko i toliko i to obavjestenje nisi postovao pa ne znam otkud ti pade na pamet da te neko ponovo treba obavjestavati da ti se kontrolise brzina? parkirao si se na pogresno mjesto, ili tamo gdje je to znakom zabranjeno. ti bi jos neko obavjestenje prije nego ti policija napise nalog? ili bi obavjestenje da ide policija pa da ti pobjegnes s mjesta prekrsaja? ne kontam
    kao sto sam vec jednom trazio, daj mi clan ZOOBS-a (ja mislim na ovaj zakon, a na koji ti mislis samo ti znas, jer nisi naveo tacan naziv zakona) kojim je propisano da radar mora biti obiljezen ;) da bi p rekrsajni nalog pao na sudu, ti se moras pozvati na taj clan i DOKAZATI da radar NIJE bio obiljezen, jer ce sudija uvijek prije povjerovati sluzebenom licu nego tebi.

    http://www.oslobodjenje.ba/index.php?id=20526

    http://www.automobilizam.net/i-gradani- ... prekrsaja/
     
  9. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Centar Tuzle, kamera kod merkatora nije obiljezena i mislim da nikad nece ni biti.
    U ostalim gradovima su gotov sve obiljezene, Brcko sve, Sarajevo - Zenica - Doboj, sve obiljezene itd itd.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    To sto su kamere obiljezene je njihova dobra volja (i time pokazuju da nije pod svaku cijenu cilj naplatiti kaznu, nego natjerati vozace da voze u skladu s ogranicenjem na toj dionici). Koliko ja vidim, cak ne postoji saobracajni znak propisan ZOOBS-om koji se odnosi na radarsku kontrolu ili kontrolu brzine

    http://bihamk.ba/dokumenti/zakoni/Pravi ... zacija.pdf
     
  11. kAcA

    kAcA Aktivista

    Kolinsb objasni mi zašto me smatraš za nekog ko krši Zakon? Jel ti znaš kako ja vozim i da prekoračujem brzinu ili parkiram na pogrešnom mjestu?
    Molim te da paziš prilikom takve komunikacije i ne optužuješ ljude za takve stvari.

    Očigledno nisi pročitao pažljivo moj post, gdje sam napisao da je pravo na privatnost zagarantovano Ustavom BiH koji je iznad ZOBS-a i svakog Zakona.
    Prekršajni nalog "pada" na Sudu, kada je jedini dokaz za isti samo SLIKA. Ukoliko kamera nije označena, slika ne može biti jedini dokazni materijal na Sudu. Znači ne pozivaš se na ZOBS, član Zakona ili bilo šta drugo već tvoje Pravo na privatnost zagarantovano Ustavom, jer te neko nedozvoljeno uslikao i to pokušava da iskoristi na Sudu.
    Nedozvoljena slika je svaka slika za koju nisi obaviješten da je nastala i ona je kao takva bezvrijedna na svakom Sudu itd.

    Iz tog razloga je na svakom supermarketu, banci, instituciji itd. stavljena tabla "OBJEKAT JE POD VIDEO NADZOROM" ili slično.
    Na isti način mora i svaka kamera za mjerenje brzine biti označena tako da to nije njihova dobra volja niti "pokazivanje da nije pod svaku cijenu cilj naplatiti kaznu, nego natjerati vozace da voze u skladu s ogranicenjem na toj dionici".

    Dzaba stavljas ZOBS i ostalo jer očigledno ne shvataš šta pričam... Ne govorim o radarskim kontrolama, ovlaštenim službenim licima ili bilo čemu drugom. Govorim samo o neoznačenim kamerama na cesti
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    O cemu ti? Molim i ja tebe da ti pazis sta ti pricas. Ja sam ovdje prenio ono sto mi je rekao sudija s kojim radim, a ti pametnjakovic dosao i kazes da taj isti nema pojma. Niko se tebi nije licno obratio, ali ti tvrdis i to kategoricno da radar mora biti propisno oznacen i pri tome spominjes NEKI ZAKON. Daj mi naziv tog zakona i clan kojim je propisano da to mora biti tako kako ti tvrdis. Ne radi mene samo, nego i radi drugih koji ovo citaju, pa zahvaljujuci tvojoj prici (koja je za sad neutemeljena jer nam nisi rekao kojim je zakonom to propisano sto tvrdis), napraviti sebi problem. To vezano za objekat pod video nadzorom je presmjesan primjer a jos smjesnije poredjenje. Imas isto toliko objekata koji su pod video nadzorom a nemaju takve table, a isto toliko imas objekata s tom tablom, ali su tu "lazne kamere" kakve se danas prodaju za 20KM (ima oblik prave kamere samo nema nikakve funkcije), a isto toliko imas dvorista s tablom "OPASAN PAS" a unutra pudlica :lol: Naravno, cilj je da se potencijalni lopov otjera. A neki nece da ga otjeraju, nego hoce da ga uhvate (zato i nisu stavili tablu), a to je njihov izbor :lol: :lol: nadalje, kamerom na radaru niko ne slika TEBE, niti se tvoj lik igdje objavljuje, nego je cilj uslikati tablice, a one su javna isprave te se mogu slikati koliko god se to tebi ne svidjalo. Jos jedan primjer da pricas nebuloze. Imas kamere na semaforima (nigdje nisu oznacene nikakvom tablom) i upravo slika s te kamere je dokaz da si ti prosao kroz crveno, i to na sudu prolazi. Probaj ako smijes :lol: znaci, cilj slikanja je samo utvrditi ko je vozio tako sto se slikaju tablice (i na vecini slika se faca vozaca i ne vidi).
     
  13. kAcA

    kAcA Aktivista

    Pa ja stvarno ne znam koliko puta moram isto napisati...
    Spominjem ti USTAV jedne države, kojim su ti zagarantovana prava i po kojem moraju biti usklađeni svi Zakoni.
    Znači konkretan odgovor na tvoje pitanje: Ovo što tvrdim je propisano USTAVOM i konkretno Pravom na privatnost.

    Slika ili video zapis načinjen bez znanja lica koje se snima NIJE prihvatljiv na Sudu. Ovo pitaj kojeg god sudiju, pravnika, advokata.. svi će ti potvrditi.
    Npr. imaš video nadzor u kući i neko te opljačka a nemaš tablu "Objekat je pod video nadzorom" snimak ti neće prihvatiti ni policija ni sud niti bilo ko. Znači banke, institucije, firme, supermarketi, kuće ne stavljaju tablu eto čisto 'nako da uplaše lopove nego što moraju inače im u slučaju pljačke taj snimak ne vrijedi - opet pitaj kojeg kod sudiju, pravnika itd. svi će ti potvrditi. Ne kažem da neki ne stavljaju i samo kako bi uplašili ali to nije tema ove diskusije...

    Vjerujem da sad shvataš šta hoću da kažem.
    Taj koji je uslikan jeste napravio prekršaj i sve to stoji, ali kako kao dokaz ima samo ta slika, na neoznačenoj kameri ona pada na Sudu odmah. Kako drugih dokaza osim te slike nema, automatski se odbacuje prekršaj "bez dokaza".
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    U Tuzli kamera slika auto "s ledja", tj. tablice, tako da vjerovatno zbog tog nije ni obiljezena. Jer sumnjam da kad bi neka bila "rupa" tog tipa sto ti spominjes da se dosad neko ne bih sjetio i iskoristavao to maksimalno.
     
  15. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Ipak bi rekao "DA STO VISE UZMU PARA"

    Brcko jedan od najuredeniji gradova, svaka raskrsnica je pod video-nadzoro i na svakoj ima obavjestenje + svaka kamera (a ima na svakom izlazu iz Brckog) je oznacena.
    Tako da kod njih prolazi snimak kamerom ako prodes kroz crveno, bas nedavno mi radni kolega fasovao.

    U Tuzli su odredene raskrsnice pod video-nadzorom i sve su oznacene, ali snimci sa raskrsnica se ne koriste kao dokazni materijal za prolazak kroz crveno/
    Jedino ta divna kamerica kod merkatora, koja nije oznacena a lupa po djepu dosta ljudi.
    I da, bas lijepo navece zasljepi kad kamera slika vozaca iz suprotnog pravca.
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    strancima ne dodje kazna je li tako?

    bas ovih dana gledam, dosta ih sa strane sto dodju ne znaju puteve, pravila i sl, jedan ispred mene vozi polako lik i ja za njim, kad on odjednom po gasu i to taman pred radar i uslika ga, i onda on uspori, ovo sam par puta vidjao i bas me nasmiju ljudi :D
     
  17. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Mislim da stizu, ustvari granicna sluzba dobija informaciju i pri izlasku iz drzave naplate odmah kaznu.

    Tako znam da se radi u Orasju, cim kamera slika pred Orasjem, automaski se slika i kazna salje na granicu.
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Granična policija ne može presrest ukradeno auto, a da ganja kazne.

    Ove godine kad sam prelazio granicu, naša carina il spava, ili maše da prođeš ili pravi gužvu.
    Prometna uradi 10x veću kontrolu od onih spodoba na Carini