Kloniranje hdd na sdd

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by SpookyMoO, Nov 30, 2018.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Situacija sljedeca: zelim da stari hdd kloniram na novi sdd.Hdd ima veci kapacitet dakle 250gb a sdd 120gb.Ono sto ja zelim je samo kloniranje sistemske particije tj OS-a.Uspio sam prvo sa Mini partition wizardom,ali nakon boota,samo crn ekran.Ista stvar je i sa Easus todo backup alatom, a takodje sam uradio i backup pa recovery particije sa acronis true image alatom.Svaki put ili samo crn ekran ili krene boot sa win logom i opet nista.
    Laptop je poprilicno stari HP pavilion tx2500 sa AMD turion x2 procesorom i nekom odvojenom ATI grafom te 3gb RAM meme.Instaliran je win7 ultimate.Pokusao sam sinoc nanovo instalaciju win7 frisko ali dodje do zadnje stavke (installing system) i tu i ostane dalje ne mrda.
    SSD je onaj jeftini Kingstonac.
    Je li ovo do hardwareske podrske ili nesto drugo?Mozda sta trebam cackati u biosu?
    Medij za instalaciju je poprilicno star dvd pa mozda i to ime neke veze.
    Sugestije su dobrodosle.Hvala

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Napravi clone diska ali samo iskorišteni dio i onda taj image klonoraj na ssd. Uvijek je zajebancije kad kloniras veći disk na manji.
    Ja to inače radim sa clonezilla meni se pokazao kao najbolji tool.

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Je li moze to sa tom clonezillom da se odradi?Dakle clone particije u image format pa onda image na sdd?

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Probaj sa macrium reflect.
     
  5. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Imam i njega.On mi je poznat pa cu probati s njim danas nekada.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Probaj. Nekad davno i ja sam imao sličnih problema i sa ovim alatom kloniranje prošlo glatko.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Clonezilla sve to odradi isto, ali pro aj i drugo.

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  8. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Sta ja znam nisam je nikada koristio a ovaj jesam pa cu prvo s njim.Hvala vam.Javim kako prodje.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Macrium odlično radi kloniranje particija različitih veličina, pogotovo kad je drugi disk manjeg kapaciteta.
     
    SpookyMoO likes this.
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Acronis odlicno radi :D
     
    heroic likes this.
  11. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma i ja njega volim ali eto nije se pokazao uspjesno bar kod mene.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    ima onaj disk signature moras ukljuciti kad ides sa diska na disk
     
  13. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Uspio evo sa macriumom za cas posla.Hvala svima.Sa Macrium Reflect je bas pojednostavljeno i jako lako za odraditi:
    Oznacis disk koji kloniras,stavis kvakicu na particije sa tog diska koje hoces da kloniras(u mom slucaju system reseved od 100mb plus sistemska sa OS-om),ides na copy partitions,uradis resize po zelji i to je to.


    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
    Last edited: Nov 30, 2018
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Macrium Tito kažem ti ja. Castis pivom :D
     
    SpookyMoO likes this.
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    tema kao narucena za mene
    upravo ovo i meni treba...danas mi dosao SSD,pa bi da kloniram sistem na njega
    kolega,spookymoo,mozes li ukratko napisati postupak...kako si to odradio
    ne radi mi se friska instalacija,ako bas ne moram,jer podesavanje svega potraje koji dan...vise bih volio da to brze i jednostavnije i sto bezbolnije odradim
    hvala....moze i na PM,mada moze i ovdje,da i drugi vide,ako nekome zatreba
     
  16. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa napisao sam drug :) ukratko hehhee javi se na pm ako dje zapnes bezze je lagano pravo

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    imam problem
    nasao sam postupak na netu i dodjem do dijela kada trebam prenijeti particije sa HDDa na SSD i kada prenesem particije koje zelim,ostane mi 23 GB slobodno na SSDu...a particiju C sa HDDa ne mogu prosiriti

    zanima me,da li ce mi ovih 24 GB na SSDu ostati i gdje ce ostati i da li cu moci naknadno prosiriti C particiju,ako ne mogu sada prilikom postupka

    cak sam i pokusavao unaprijed povecati C particiju sa HDDa i da je onda prenesem na SSD takvu,ali ni to ne mogu,nema opcije u disk managmentu
    treba mi brzi odgovor
    https://photos.app.goo.gl/5kP2XLWqoBekD8SG8
    [​IMG]
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koristi program koji ti je on preporucio, u njemu imas tu opciju
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa taj program i koristim...nije problem ovo,samo ne znam sada sta ce mi biti sa ova 23 GB...ne bi da ih izgubim,jer je ssd 240 GB
    ako se moze naknadno prirodati sistemskoj particiji,onda nije problem...ali da vidim hoce li mi ko potvrditi,prije nego kliknem
    i jos jedno pitanje...obzirom da imam 3 diska sada spojena,je li dovoljno u biosu staviti da boota sa SSDa i da mi ne trazi odabiranje sa kojeg diska da dize sistem
     
  20. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Moze se dodati tj prosiriti ako ti ostane

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk