Koja grafička?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Inzinjer, Aug 7, 2005.

  1. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Pozdrav!

    Ljudi. slučajem okolnosti ostao sam bez svoje FX5900XT kartice.

    Već neko vrijeme koristim od prijatelja Radeon 9200 i mogu vam reći da je to ružan osjećaj. :(


    Sada sam pred prodajom cijelog računara pa bih prvo htio da vidim vezano za grafičku dokle ići i šta uzeti...

    Ovako, pošto sam radio u Internet klubu i plata je bila 300 KM (plus mojih 200 što zavrnem :) ) više mi se i ne troše velike pare na računar ( vidio mali kako je zaraditi).

    Ja sam se već ograničio na dvije kartice. Uzeti neku Ati Radeon 9800 SE koja se može modovati u 9800 Pro ili uzeti GeForce 6600GT.

    Ati 9800 SE po nekim izvorima koje sam čuo može se naći za 250 KM dok ova GF6600 GT košta oko 400KM.

    Interesuje me koliko je ova GF6600GT bolja od modovane Radeon 9800 Pro. Prvo što znam da 9800 Pro ima bolju magistralu jer ima 256 bitni pristup dok GF6600GT ima 128 bitni.
    9800 Pro radi na 380/680@400/700 dok GeForce 6600 GT radi na nekih 4xx/1100.

    Interesuje me da li je ova GeForce 6600 Gt bolja od Radeon 9800 Pro onoliko koliko je i skuplja. Naravno za 9800 Pro uzimam cijenu 9800SE jer bi nju modovao. znači omjer cijene je 400:250. Da li je toliko i bolja?
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Trenutno GeForce 6600GT je malo precijenjena u nas, a cijene svakom narudžbom idu dole tako da sad u NT CHSU možeš naći solidnu za 350 KM. Ako me pitaš da li vrijedi svojih para, ja kažem da vrijedi, još kad bi malo priečekao pa uzeo po još boljoj cijeni bio bi na konju. Geforce 6 je novija generacija od 9800SE, a uz to, niko ti ne garantuje da ćeš uspješno modovati SE u PRO. Idi ti na 6600GT, trenutno ta kartica hara u maintream kategoriji, gledao sam testove i uvjerljivo šamara ATI. Također možeđ ići na običnu 6600, sa njom možeđ igrati sve, uz korigaciju nekih detalja dobijaš prihvatljiv framerate i u većim rezolucijama. Na testovima je izgleda loša jer je oni pate na MAX detaljima, a u principu se može sve igrati uz napomenu da su sve clocabilne, posebno jedna Leadtekova...
     
  3. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

  4. Esh

    Esh HWB

  5. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Hm znači GeForce je jača.

    A isplati li se npr. uzeti ovu ''POWERCOLOR ALL IN WONDER 9800PRO 128MB'' u Plus-u 333KM. 100 Km jeftinina od GeForce6600GT.

    Barem je Pro. Može li se ona cockovati?
     
  6. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ja sam našao Ati Radeon Power Color 9800se 128 MB DDR-RAM 256 bit za 210 KM i bez problema je možeš modati u Pro verziju sa Omega driverima. Mislim da se ne isplati uzimati Nvidia GeForce 6600 GT kartice, jer su još i dalje veoma skupe.
     
  7. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    istina. samo za PCI-E mi se 6600GT cini boljim izborom od X700 Pro.
     
  8. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    Jesil razmisljao o 6800LE, vidio sam u Zagrebu, u LInksu 300 KM mislim, a bez problema se moda u 6800, pa chak i GT.
     
  9. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    kako iz Linksa do Sarajeva 'dovuci'???
     
  10. jeretik

    jeretik Komšija

    Ja sam uzeo novu (garancija) 9800pro za 280KM i prezadovoljan sam. Mislim da polovnu mozes nac jeftinije, ako 9800se modabilnu nadjes za do 250KM, to je ekstra.

    GF6600GT AGP je PUNO skuplja od PCIe verzije i ne mozes je ganjat, jer neces imat para za nju. Ali je zato bolja od 9800pro. I to onoliko koliko je skuplja. Mozes pogledat testove na Tom's Hardware ili nedje drugo ako ne vjerujes njima, 6600GT jednostavno ima siru arhitekturu i brzu memoriju od 9800pro, a posebno je brža u OpenGl igrama (kojih ce bit masala - Quake 4, Quake Wars, Prey, itd.). Dalje, tu je i Unreal Engine 3, radi kojeg ce najbolje bit imat kartice najnovije i najsire arhitekture.

    9800pro je sad ono sto je prije dvije godine bila GF4Ti4600.

    Preporuka: uzmi modabilnu 9800se ili cistu 9800pro, posluzice te jos prilicno vremena :)
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na Unreal 3 zaboravi ako nemas GF7800 i 64bitni proc.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    plus je jedno vrijeme furao leadtek 6800le kartice, samo sto su bile skuplje koliko se sjecam.. za performanse i mogucnosti pitaj delorena, on je vlasnik jedne...

    sto se tice linksa, mislim da trenutno nemaju direktne saradnje s nekim u bih
     
  13. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    ma znam,uzas, danas sam "puk'o" na (ovoj) temi trzista, dobavljivosti...na bichnetovom forumu:
    http://forum.bihnet.ba/showthread.php?s ... genumber=2
     
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja mislim da još uvijek imaju te 6800le kartice.
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Modda se bez problema u GT.
     
  16. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    Najbolje da se ti do Linksa 'odvuces'.
     
  17. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    naravno :wink:
     
  18. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Evo sam danas nabavio Leadtek PX6200 128Mb/128bit 4*1/3 TSOP 3.6ns a modao je na 8*1/3. grafa je 230KM u 4you.ba firmi. Nisam je jos OC-ao a i to cu probati.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nece ti GPU ici preko 450Mhz ako ne stavis bios od druge kartice (preporucuje ste stavljanje biosa od Sparkleove 6600Ultra kartice).