Koje napajanje da kupim za 100 KM?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by JayJay, Sep 25, 2008.

  1. GW

    GW Moderator

    Prije da je neki mid end i vrlo je tih.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa moze pod ruku sa Powerline i LC Power napajanjima, nije low(est) end k'o Frontier, ali midrange - tesko. Midrange su Chiefteci i Fortron PNF. :wink:
     
  3. GW

    GW Moderator

    Low(est) je za mene no name napojna na kojoj nema nikakvo ima i praktično ne znaš ko ju je napravio. Frontier, codegen bi bio low end, sve ostalo je iznad (xilence, powerline...)
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    da ne otvaram novu temu :) samo bih u naslov dodao 50KM :)
    koja od ovih napojnih:
    1. OCZ 500W StealthXStream PSU/PFC
    2. ThermalTake ST/550W ATX Napajanje 12V 2.2/14 cm FAN
    3. ThermalTake ST/500W ATX Napajanje 12V 2.0/FAN W0094RE
    4. SilverStone SST-ST50F 500W 2xPCIeX 12cm
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja glasam za silverstone! S tim da je za tvoju konfu sasvim dovoljno i 400w za oko 100km a sad jedino ako hoces da se osiguras za buducnost ili ako ces ganjat neki CF setup.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    mene brine sto taj SilverStone nema nikakav certifikat, pa ni 80Plus. pise samo Efficiency 80%(at typical load). je li mu to znaci, da moze dati 80% nazivne snage, pri nekih 50% load? slicno je i za to OCZ napajanje. ova dva ThermalTake nemaju nikakvu konkretniju oznaku, tako da covjek ne moze biti siguran koje je to napajanje uopste. Oznake W0094RE uopste nema na ThermalTake stranici.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Cini mi se da si pomjesao kruske i jabuke. Kako ce dati 80% snage na 50% opterecenju? To bi ustvari znacilo da napajanje daje 400W kad ga opteretis sa 250W.

    Efikasnost je kolicina iskoristene u odnosu na potrosenu struje, odnosno razlika izmedju onoga sto povuces iz uticnice i onoga sto potrosis. Da pojednostavim, kada masina trosi naprimjer 300W, napajanje koje ima efikasnost 80% ce iz uticnice vuci 375W. Razlika izmedju iskoristene i ukupne potrosene ode na zagrijavanje, otpor vodica i slicno. Iako sama po sebi efikasnost ne znaci puno, napajanja s visokom efikasnoscu takvu efikasnost imaju upravo zbog pametnog dizajna i kvalitetnih komponenti.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ova treca recenica je za ROFL, nema sta :lol: :lol: :lol: evo smijem se sam sebi :smt005 mislio sam o necemu drugom, dok sam to pisao. uostalom, skontao sam sta zelis reci ;) efikasnost, buka... sve su to manje-vise marketinski trikovi.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    dosao SilverStone 500W. Odokativno, malo je laksi od PowerLine 530W, nema zasticenee kablove, koji su usto malo duzi pa stvaraju jos vecu guzvu u kucistu. ne mogu ocjeniti koliko je bucan vent, posto je vent na grafi najbucniji :smt003
     
  10. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Dobra kupovina :roll:.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ko bi rekao da ce SilverStone biti laksi od PowerLine 530W :?: foazon je sto PL ima pasivni PFC a Silverstone ima aktivni i tu dolazi do razlike u tezini a sto se tice buke PL je uz Chiefteca 350W(delta) najtise napajanje koje sam cuo.Evo sad imam Fortrona koji isto nije bucan al je definitivno glasniji od PowerLine-a.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    PL je stvarno bio tih ;) jest da se grijao, ali nije nish strasno. nisam provjeravao koliko topao zrak puse iz SilverStona. Silver stvarno fino izgleda i gledao sam napone u OCCT zaista su stabilni, nema nikakvih anomalija. jedina mana tog napajanja, po meni su kablovi, koji izgledaju kao kod nekog kineskog napajanja :cry:
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije samo to, nego veca efikasnost vodi do manjih/laksih heatsinkova.
     
  14. kAcA

    kAcA Aktivista

    Sta mislite od TT 400W Litepower?
    U Sarajevu se moze naci za 70km
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bolje Fortron PNF, ili kakav jeftiniji Coolermaster.
     
  16. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ipak sam uzeo Thermaltake
    Za ove pare nisam mogao naci nijedan Coolermaster...a Fortron mi nekako slabo zvuci :D
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bolje da si kupio polovan Sharkoon od wireless-a ali kako ti drago.
     
  18. kAcA

    kAcA Aktivista

    Jednostavno to nije stvar koja se uzima kao polovna, barem ja mislim tako.
    Kad uzimam uzet cu novu, a ova nije losa i (valjda) sasvim dovoljna za moju konfiguraciju s obzirom da se nista nece overclockat? :D
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije mi jasno zbog cega se uposte javljati i traziti savjet kad ces svakako kupiti ono sto si zamislio?
     
  20. kAcA

    kAcA Aktivista

    Trazio sam savjet cisto da bih vidio misljenja (ako ih ima) o ovom napajanju, ili eventualno prijedlog o drugom..
    Stevie_Ray-ov prijedlog oko Coolermastera sam uzeo u razmatranje ali s obzirom da u Sarajevu nigdje nisam mogao nac nesto slicnih karakteristika i cijene odlucio sam uzeti ovaj