Koji 5.1 sistem ?

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Jalle, Dec 8, 2012.

  1. Jalle

    Jalle Novi član

    Imam Sony KDL-40P2530TV i PS3
    i fali mi dobar zvuk na tom sistemu.
    Mislio sam na ovaj AV receiver Sony STR-DG520 ali nisam siguran da idu zvučnici uz to ?

    Gdje ima ovo nabaviti kod nas ili nešto slično što daje 5.1 zvuk ?
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Nedavno pitah Nanija, preporucio mi je Logitech Z906 za cijenu do nekih 1000 KM. I definitivno se nisam pokajao, 5.1 zvuk sa X360/PS3/WD Media player/Telemach digitala ubija (svi su spojeni putem SPDIFa na Z906), bass prejak, zvuk malo rec da je kristalno cist. Sve preporuke!

    Pala mu je cijena, sad je oko 650 KM u terabajt.ba
     
  3. Jalle

    Jalle Novi član

    Hmm dobro zvuči, ali mene interesuje isključivo Sony
    radi bolje kompatibilnosti sa tv-om

    Nešto gledam ovu listu AV receivera
    http://www.testfreaks.com/a-v-receivers/?filter[price][from]=&filter[price][to]=&x=0&y=0&filter[name]=sony

    i samo znam da želim 5.1 zvuk na sistemu + Prologic II mislim da i to treba da bi se zvuk čuo čak i kada puštam sdivx radio ili slično
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Nema tu da je kompatibilno ili ne. Spojis putem SPDIFa sve sto imas (konzole, playere, kablosvki reciver ako ga ima), i zvuk pichi preko Z906. Ne spajas 5.1 direkt na TV.

    Posavjetuj se sa Nanijem, ipak je on uber-expert na ovom polju.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za DTS/DD dekodiranje spajas sa spdifom. Ukoliko nema mogucnosti da se signal dekodira na dac-u od zvucnika, onda ide kao PCM. Kod PCM-a imas samo mogucnost 3D virtualizacija zvuka, nesto slicno kao Prologic. Ima i 4.1 opcija gdje se straznji zvucnici samo dupliraju. Ova 3D opcija inace radi vrlo dobro kod filmova, za muziku je jako losa. Za muziku ni 4.1 ne valja, jer pretjerano pojaca sub. Inace DTS/DD kako je i predvidjeno, nema nikakvih mogucnosti promjene na samim zvucnicima. Inace su siromasni sto se opcija tice, jer se ne moze ni balans podesiti.

    Imaju dva opticka spdif ulaza i jedan koaksijalni i to je poboljsanje u odnosu na Z-5500. Inace su Z-5500 imali vise mogucnosti i dosta deblji bas, ali nazalost vise se ne proizvode.
     
  6. Jalle

    Jalle Novi član

    Ništa ja tebe ne razumijem drug to što ti se napriča je meni ko u španska sapunica bez titla.
    Da sam neki audiofil, nisam već obični korisnik.

    Skontao sam da je ovaj Sony STR-DG520 a ono što tražim
    ali sad se kontam ima li neka jeftinija varijanta.


    LP
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako kupis taj Sony, dobijes samo receiver, ne i zvucnike, njih moras posebno kupiti. Alternativa su ti malo bolja kucna kina sa digitalnim ulazom.
     
  8. Jalle

    Jalle Novi član

  9. Jalle

    Jalle Novi član

  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja sam ti rekao sta mi je preporucio jedan od najvechi A/V eksperta na ovim prostorima. Do milje nemas fule sa Z906, ni taj THX certifikat nije valjda dzabe na njima ;)

    Bolje od njih imas neki Pioneer, al on je 2-3x skuplji.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  11. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Imas i Yamaha i Boose opcije ali su one poskupe...

    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
     
  12. Jalle

    Jalle Novi član

    Mislim da sam zajeb'o stvar
    Uzeo sam gore navedeno kino al baš je kino
    zvuk 3,5 a ne 5.1 niđe veze
    + šuma kablova moram imati i prebacivati svaki put kad hocu PS3 pa TV

    Sada cu tražiti ovo Sony STRDG520 da se izvadim
    a mislim da ću moći iskoristiti zvučnike

    Nego ovi zvučnici Z906 jel se kače direktno na TV bez recivera ?
     
  13. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Google brate ...
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    EDIT: zeznuh se, Z906 se NE kopcaju na TV uopste, vec samo konzole, receiver, media player itd. idu direkt na njih. Nemaju Z906 veze sa TVom.

    Na daljinskom od Z906 biras input (npr. receiver od kablosvke il PS3), a ako ti treba vise od 2 SPDIFa (koliko ih Z906 i ima), onda kupis splitter, ja ga platih 10ak funti na ebayu.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Z906 nema dva spdifa, vec tri. Treci je koaksijalni...
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Govorim o ovim kablovima, kod mene je putem njih sve prikopcano:

    [​IMG]
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Uvijek se moze uzeti SPDIF switch ako zatreba vise ulaza.
     
  18. Ninja

    Ninja Komšija

    Gdje se može kupit taj switch kod nas i pošto je?
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Evo citam thread od kad je postavljen i nije jasno da pored receivera koji imaju HDMI 1.4 ARC i Ethernet mogućnosti i koštaju oko 250 do 300 eura tipa Onkyo SR-308 ili Denon AVR-1312 ili AVR1513 koji imaju i 4 HDMI 1.4 ulaza (kome je skupo ima i PIONEER VSX-322-K za 200 eura), neko govori o SPDIF spliterima i skalameriji prikopcavanja s Z906 PC zvucnicima.
     
  20. JVC

    JVC Overclocker

    Nasa posla, ili kako za 100km. imati ht visoke klase, moze ali u k.......