Koji hdd kupiti?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Bimbrlok, Aug 3, 2007.

  1. Bimbrlok

    Bimbrlok Aktivista

    Nesto sam gledao po internetu cijene pa mi je zapalo za oci
    hitachi 250gb sata2 130km kod barica i
    HDD 250GB SEAGATE S-ATA300 16MB NCQ3 146km u plusu

    pa ako vi imate jos koji prijedlog i koji hdd uopste da trazim koju marku slobodno recite i vasa iskustva naravno
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    hitachi
     
  3. TopniK

    TopniK Komšija

    WD su također dobri. Inače hvaljeni u zadnje vrijeme. Cijena im je također tu negdje.
     
  4. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    svejedno :D , mada bi ja hitija puko :)
     
  5. Bimbrlok

    Bimbrlok Aktivista

    Ma ja vec imam jednog hitachia od 200gb oko 1 godine i sve radi bezprijekorno i izgleda da cu uzeti jos jednog hitachia nego zanima me dali se sad ako kupim ovaj od 250gb moze povezati u raid sa ovim sto vec imam od 200gb?

    E sad sam vidio kod barica je maxtor a ne hitachi al nema veze ima ih u plusu ja mislim
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    seagate 7200.10 es serija ako negdje naletiš.
     
  7. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Hitachi
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Mislim da za raid polje moras imati dva diska iste velicine...mada nisam siguran, ispravite me ako grijesim...
     
  9. TopniK

    TopniK Komšija

    U pravu si.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne mora, ali ce kapacitet biti kapacitet najmanjeg. Npr, jedan disk od 160GB i jedan od 250GB u RAID-u 0 ce davat 320GB, a u RAID-u 1 160. Naravno, bas i nema nekog smisla izgubit tolike gigabajte :D
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ako mislis na zadnjih 10 godina u pravu si :D

    Hvaljeni su oni uvjek jer valjaju. Hitachi ili WD uzeti !
     
  12. TopniK

    TopniK Komšija

    Nikako... :wink:
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    samsung :)
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    jako puno različitih preporuka... koliko od vas je probalo svojim očima/rukama od svakog branda bar 5+ diskova?

    pitam čisto informativno pošto su svi jako sigurni u svoj izbor, a argumenti su "na dobrom su glasu" :wink:
     
  15. TopniK

    TopniK Komšija

    Radeći za jednu firmu u Tuzli prodao sam poprilično WD diskova. Za vrijeme moj radnog iskustva tamo (oko 4 mjeseca) niko se nije nijednom požalio. Znam da 4 mjeseca i nisu dovoljno mjerilo, ali imam prijatelje koji koriste WD diskove par godina.
     
  16. Nuno_Gomes

    Nuno_Gomes Aktivista

    u mene je WD ima 2 godine i do sada je cudo :)
     
  17. Shenron

    Shenron Komšija

    Re:

    Nisam bas 5 diskova, ali jesam od Seagate dva (160GB (PATA) i 320GB (SATA)) i od Hitachi isto dva (250GB i 320GB, oba SATA) i Maxtor cetiri komada (20,40,60,80GB, svi PATA).

    Maxtor vise nikad nece u moj komp, svaki koji sam imao je bio jako glasan, a ovaj od 80GB se grijao nenormalno, a vise ih ima i slabo gdje kupiti.
    Seagate i Hitachi su tu negdje. Oba su tiha i hladna, brzina rada je ista, barem ja nisam primjetio razliku kod normalnog koristenja kompa. Recimo pri 48h intezivnog opterecenja cjelog sistema, ukljucujuci i HDD-ove, Seagate i Hitachi su bili tek mlaki na dodir. Definitivno kupujem samo Hitachi ili Seagate.
    WD nikad nisam imao u kompu.
    Toliko od mene sto se tice HDD-ova :smt006
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samo jedna stvar vezano za Maxtor-a, uzeo sam sestri za komp Seagate-Maxtor-a od 160GB, SATA, 8MB cache-a. Stigo disk, kad ono dimenzija floppy-ja, single-platter, isprva pomsilih da je floppy :lol:. Rekoh fino, pogotovo zato sto znam da su ti diskovi u biti Seagate, ubacim ja njega u komp, ne cuje se ziv, uopce se ne grije, a vibracija nema! Bolesno. Odem da vidim moze li se smanjit AAM, kad ono ne moze, sto potvrdjuje da je disk Seagate, a i ako nije svejedno. Mozda je samo elektronika od Seagate-a.

    Tisi i hladniji od Samsung-a. To sve govori.
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    haha nek sam i ja docekao da stivi hvali maxtora :smt005
    a koliko je para taj HDD stivi???
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    nije maxtor vec seagate-maxtor, ogromna razlika...