Koji OS preporucujete ?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by zippoo, Dec 10, 2015.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pozdrav ekipa
    e ovako...dobio sam neki laptop i bio mu je otisao HDD i nasao sam danas HDD i uz to sam mu nadogradio jos gugu rama
    sadasnja konfiguracija je
    intel celeron 1.73
    2 gb rama
    120 GB HDD
    graficka neka integrusa stara...rijec je o laptopu HP530 ,mislim da je prva generacija i da je ovo jednojezgreni procesor

    zanima me sta misliet koji bi OS bio najbolji za ovo...
    upravo sam mu instalirao windows 10,medjutim instalirao sam 64 bitnu verziju jer sam tu imao sprzenu na dvd-u i radi onako.solidno,cak sam i iznenadjen
    nesto sam gledao i windows 7 lite po netu...ali da ne bih lutao ,je li neko probao neki sistem i da ekstra radi na ovoj konfiguraciji
    nesto bih preskocio XP,zastario je ...imak bi barem win 7

    sto se tice korsitenja laptopa...internet i filmovi i moguce streaming utakmica ,eventualno office po potrebi i to je to

    mozete mi preporuciti i neki link ili verziju OSa da skinem,moze to na PM
     
  2. black

    black Komšija

    Nema veze 32 ili 64 bita ,samo bolje moze sa 64 bitnom verzijom.
    Ostavi Windows 10 ako imas sve drivere.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ostani fino na Windows 10 64-bit, instaliraj aktuelne nadogradnje i sve podesi po želji. Nema potrebe za Win 7.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nisam jos sve updatee instalirao,nisam imao vremena sinoc
    malo cu pogasiti i neke graficke karafeke koje jedu ram...ugasio sam aero i vec je osjetno brzi laptop...jos cu malo po netu naci sta da pogasim i da bude brzi
    i prvo mi je bio 1 GB rama u njemu i instalirao sam sistem i islo je prilicno tromo,kada sam ubacio jos jednu gigu...osjetno brze
    ostaviti cu onda win 10
    nego zasto mi nije htjelo aktivirati windows 10 sa mojim insider accountom...pise da je neaktiviran win i pola stvari ne mogu podesavati,vecinom izgled i tako
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    I meni nije htjelo aktivirati na desktopu, ne znam da li je zbog toga sto sam u tom trenutku bio na windows 10 na laptopu takodjer bio aktiviran preko insider accounta.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i ja sam sinoc pokusavao i nema sanse registrovati preko insider accounta
    onda sam skidao one spico aktivatore...jedan je imao virus pa je defender budalio...uglavnom ispatio sam se sinoc dok sam ga aktivirao i proslo je
    sada koliko ce trajati ta aktivacija,nemam pojma

    i ispravka jedna,nije u pitanju HP 530 nego HP 550 laptop sa jednojezgrednim procesorom
    procesor je bas ocajan,neki celeron 530 na 1.73 GHz ali solidno radi na win 10
    malo sam ga optimizovao,pogasio neke procese i tako...valjda ce gurati
    probao sam crome na njemu ali nekada presporo ucitava stranice...moram mozilu probati isto
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Još jednom: Insider aktivacija se ne veze za acc vec za ploču a to sto je trebao MSA da se udje u insider program nema veze sa licencom.

    Svaka se licenca veže za hardver pa tako i insider licenca.

    EDIT: I da, ne treba ostati insider da se zadrzi licenca. Ja sam prvog dana, kada je izasao win10 zvanično, izašao iz insider programa da ne dobijam grbave update niti koristim vise microsoft acc i nakon svježe instalacije win10 je svaki put bio aktiviran.
     
  8. rainman

    rainman Aktivista

    Probaj sa Linux distribucijom Xubuntu ili Lubuntu?
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa bilo je svakakvih prica i nejasnoca oko licence...bilo je pet verzija istine :D
    uglavnom activirao sam ga lijevom metodom

    ono sto me iznenadjuje je odlicna fluidnost OSa,iako je procesor jednojezgreni na samo 1.73 GHz a evo internet na mozili leti
    poskidao sam mu sve updatee,malo ga ubrzao e evo sada instalirao mozilu i sve fercera,mada ima i mozila manu ali to mi ima i na dekstopu koji je puno jaci
    naime youtube mi steka i na desktopu i na laptopu,slika ledi a ton ide uredno na oba uredjaja

    na crome-u youtube i inace video rade odlicno,tako da crome koristim za video

    sada sam malo streamo utakmicu,HD stream,radi ekstra fluidno...HD filmovi,doduse ripovi rade isto bez trzanja...ne znam pravi FHD da li bi radio fluidno,nisam to jos testirao

    izgleda da win 10 moze produziti vijek hardwareu maksimalno...jer ovom laptopu ima sigurno vise od 8 godina
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    linux stvarno nije za mene a mrsko mi uciti o linuxu u ovim godinama :D
    probao sam prije par mjeseci na desktop instalirati ubuntu ja mislim i nije to za mene ...samo sam se iznervirao :D
    ipak ovo radi odlicno na windows 10,puno bolje nego bi radio na XPu
     
  11. black

    black Komšija

    Ubuntu cesto koristim i sa vremenom sam se navikao na Terminal i komande. Windows 10 mi je daily driver i nerado bi se vratio na Windows 7 , jednostavno sve fluidnije djeluje. Veliki plus na novijim racunarima sa UEFI-jem je brzina bootanja sa Fast Bootom. Umjesto da cekam 30s dok se pocne Windows ucitavati treba 5-7 s sa Fast Bootom.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja nemam noviji komp...kod mene boot ide minutu ipo do dvije ...gasenje je jedino puno brze...mozda nekih 30ak sekundi
     
  13. rainman

    rainman Aktivista

    Linux, u mom slučaju Ubuntu distribuciju (xubuntu, lubuntu, ubuntu mate, ubuntu gnome..) koristim zadnje dvije godine i pozdravio sam se sa dual boot-om onog dana kada je Windows 10 izašao na scenu. Windows kao windows, u svojoj desetoj inačici je jedan od najboljih do sada, tu nemam prigovora, međutim privatnost u Windows 10 je ravna švicarskom siru. Linux je open source, besplatan i kada ga skontaš izuzetno fexibilan. Korištenje terminala mi je olakšao stvari mnogo, iako se apsolutno linux može koristiti bez terminala. Ruku na srce, zadnje godine dana nikada nisam imao problem sa drajverima i njihovim autmatskim prepoznavanjem. Linux to sve uredno prepozna i automatski update (iako ipak ovdje koristim sudo apt-get upgrade && update) drži stvari na zadnjem kriku mode. Sa Windowsom uredno prilikom prve instalacije moram provesti makar par sati da poštelam sve od grafičke, preko matične, chipseta pa do zvučne. No neću dužiti, ali mislim da Linux, kao platforma za svakodnevno korištenje pa, usudit ću se reći i gaming, ima sjajnu budućnost.
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    ^De nabaci koji smješak da znamo da da se šališ, shvatit će te neko ozbiljno.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    SteamOS gaming performs significantly worse than Windows, Ars analysis shows Cross-platform 3D games face 21- to 58-percent frame rate dip on same hardware.
    http://arstechnica.com/gaming/2015/11/a ... os-gaming/
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Kao prvo zbog DirectX-a koji je naravno Microsoft-ov ako neko nije upoznat, a kao drugo zbog drivera i optimizacije. Tako da ti testovi nisu nikako cudo ako se uzme u obzir da su igre prilagodjavane Windowsu zadnjih 20 godina i sad kao za godinu-dvije treba Linux da nadmaši performanse... How yes no. To nista ne govori o sistemu, vec samo govori koliko se na tome jos uvijek ne radi dovoljno. Uostalom lijepo je sve navedeno u clanku, ako se procita nesto osim naslova :)
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    neka svako koristi sta mu je bolje i prakticnije,zato i postoje razni OS
    meni linux nije legao na prvu,kazem nemam neku zelju za istrazivanjem i ucenjem o linuxu ,previse sam se navikao na windows OS

    desetka je definitivno najbolji win do sada a svaki dan ce se nadogradjivati kroz update-e

    sinoc mi je skinuo onaj veliki update i instalirao i sada laptop stvarno ekstra fluidno radi,kao da je 5 puta jaci ...sve esktra brzo otvara...jedini problem imam na mozili kada gledam video
    sto se tice sigurnosti na windows 10...tamo pod opcijama privatnosti ima mali milion opcija i sve se moze iskljuciti i podesiti,kome je to zelja i proritet a poznato je da na netu nema prave sigurnosti,samo prividna
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nije problem da svako koristi šta mu odgovara, ali ne treba širit propagandu kako na Linuxu/ubuntu sve dođe samo od sebe naštimano a na Windowsu, pogotovo na 7/8/10 moraš provesti pet sati da bi naštimao sve da ti radi, kad je u praksi za ogromnu većinu korisnika baš suprotno. Ili spinovat priču o nekoj narušenoj privatnosti sa desetkom a onda otić na google i dat im sve podatke...


    I ne znam kako podatci o lošim performansama ne govore ništa o SteamOSu ako je isti reklamiran kao gaming OS koji bi trebao donijeti veće performanse, a u stvarnosti nema čak ni iste?
     
  19. rainman

    rainman Aktivista

    ... u mom prethodnom postu naglasak je na riječ budućnost. Većina igara je optimizovana za DirectX i nije čudo što imaju bolje performanse. No pogledaj neke igre koje su maximalno optimizovane za Linux kao npr. Team Fortress 2 ili DotA 2 (Source 3 engine). Uglavnom, Valve je uradio odličan posao a mnoge druge kompanije prate ovaj trend. http://store.steampowered.com/search/?s ... nux&page=1
    Benchmark test u gore navedenom postu stvarno pretjeruje. Linux je još uvijek zelena platforma za gaming ali već sada radi odličan posao i igre sasvim solidno koje su optimizovane (čitaj. native) za Linux. To što Win ima 5 ili 6 FPSa više od Linuxa me stvarno zaboli briga kada sam uštedio nekih 250 KM ne kupujući Windows licencu. Realno, kod nas u BiH je stanje što se tiče licenci (čitaj genuin) mizerno i nije iznenađujuće što ne želimo probati linux kad nas zaboli neka stvar za licencu koja inače košta masne pare za prosječnog bh građanina.
     
  20. rainman

    rainman Aktivista

    Čekaj, ako govorim svoje iskustvo o tj. nakon instalacije Windowsa/Linuxa odmah ovo etiketiraš kao propagandu? Nisam nigdje popljuvao Windows kao OS nego mi se jednostavno ne sviđa sav taj tracking. Realno, nije da imam šta sakriti, nego je pitanje principa. Mrski mi je pisati o tome jer stvarno ne želim da ulazim u rasprave o tome. Pogledaj video


    P.S. ne koristim google nego duckduckgo.com ili startpage.com. Ne koristim gmail nego plaćeni email servis.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017