Koji OS preporucujete ?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by zippoo, Dec 10, 2015.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Re: RE: Re: Koji OS preporucujete ?

    Pa ocigledno je po toj prici da nisi nikad Ubuntu instalirao cim mislis da je propaganda :) Definitivno je krace vrijeme za instalaciju i podesavanje nego kod Windows-a.

    Sto se SteamOS-a tice, nisi ni procitao clanak :) Niko nije ni rekao da je bolji za gaming, kako ce i biti pored DirectX - a, ali da se igre primarno rade lupam za OpenGL ili da se driveri optimiziraju za linux bila bi druga prica. Sad je besmisleno porediti.
     
  2. rainman

    rainman Aktivista

    SteamOS je uradio vraški dobru stvar kada je u pitanju promvisanje gaminga na linuxu i halalim mu par bug-ova u RC verziji. Imaju oni dosta godina da ga peglaju, a sigurno će im manje trebati nego što je trebalo Microsoftu ;)
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ubuntu sam koristio na drugom računaru jedno dvije godine, nakon njega Elemental OS ili kako se zvao godinu ili nešto manje i onda nabacim Windows 8 jer mi se dosadilo zezati sa Linuxom. Te članke sam čitao kad su izašli. Ne raspravlja mi se, jer nikakve fajde neće biti od toga. Jednostavno se ne slažemo i to je to :D
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Zavisi opet koju si verziju koristio i koliko dugo, je li ti bio primarni OS i slicno. Dosta se Ubuntu poboljsao u zadnjih par godina. Ne kazem da je bolji OS za obicne korisnike od Win 8 ili 10, ali ne vidim niti jedan razlog zasto bi neko bjezao od toga. Za 90% obicnih korisnika, za koje se govori da se ne mogu "patiti sa podesavanjem Linuxa" je Ubuntu i vise nego dovoljan i spreman za normalan rad. A u buducnosti ce biti nadam se biti dovoljan i za gamere. U svakom slucaju, svakome svacije, sve ima svojih prednosti i mana. Ja koristim oba paralelno, zavisno za sta mi treba. Pa cak i Microsoft pravi svoju Linux distribuciju bas iz istih razloga. Ne treba se siliti nesto gurati na Windows sto mu nije namijenjeno. Ista situacija i za Linux.
     
  5. kvaju

    kvaju Komšija

    Cuo sam da je Mint 17-ka dobra pravo, još je nisam probao, ali ovih dana cu je gledati instalirati.
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja ga koristim non stop za one "virus mi pojeo sve sa sticka" popravke.
    U vmplayeru piči dosta dobro cinamon verzija.
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Koristio sam od verzije 14.xx čini mi se pa na ovamo. Prije nekih godinu tako nešto sam prešaltao na elemental os, koji je fin ali je koliko sam skobtao samo jos jedna verzija ubuntua pa sam prije koji mjesec kupio win8 licencu i rahat. OS je bio primarni, otac koristi taj PC.
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    U prilog ovoj Selvinovoj tezi da je npr Ubuntu dovoljan i spreman za vecinu obicnih korisnika navodim primjer jednog komsije u poznim godinama koji je nabavio laptop jer mu je trebao da komunicira putem Skypa sa kcerkom koja je vani, i da ponesto procita na netu. Laptop je stariji i prvobitno je imao instaliran win xp. Svako par dana bi me pozivao da mu nesto popravim, nikakvi bitni kvarovi, ali eto njemu je to bilo problem. Na kraju sam ga nagovorio da mu nabacim Ubuntu i evo ima sigurno pola godine covjek vise ne zove, kaze sve radi.

    Znaci u ovom konkretnom primjeru covjek koji apsolutno nema pojma sta je win a sta linux se lakse snalazi i lakse koristi Ubuntu. Druga je stvar sto je velika vecina nas vec godinam navikla na windoze a navike se tesko mjenjaju :wink:
     
  9. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: Koji OS preporucujete ?

    Ne treba ti linux za te slucajeve. Sa WinRAR-om napravim .rar sticka i izvucem sve datoteke onda.

    Ja koristim trenutno Ubuntu 14.04 Server na vmware workstation za eksperimente. Windows 10 mi je glavni OS ali kombinujem po potrebi jer se stvarno brzo instalira virtuelna masina.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    boldano i jeste problem
    koristim windwos od xpa,samo sam vistu preskocio i tacno znam gdje je sta i gdje treba da trazim
    onda instaliram linux i ne znam nista gdje se nalazi,klikam ko budala po desktopu,trazim ovo,ono...ne znam napraviti konekciju,ne znam osnovne stvari i nakon dva dana skontam da to nije za mene :D
    ja mislim da mi i sada stoji instaliran linux na nekom starom desktop racunaru,koji je ispravan ali ga ne koristim...iako je stari neki ali moze dati ruku za neta ...ima svu opremu :D

    koristim sada ovaj laptop...dekstop nisam jednom upalio od kako sam ovo cudo osposobio :D
    gledam tekme,hd streamovi ne trzaju sekunde...jos da ima hdmi na sebi pa da spojim sa tv-om...ima samo VGA