Koji procesor uzeti??

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by kolinsb, Jul 4, 2008.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    CPU PHENOM X3 8650 2300MHz AM2+ L2=1.5 L3=2MB BOX TripleCore
    http://products.amd.com/en-us/DesktopCP ... spx?id=424
    ili
    CPU PHENOM X4 9500 2.2GHz L2=2MB L3=2MB AM2+, BOX, QUAD CORE
    http://products.amd.com/en-us/DesktopCP ... aspx?id=20

    Koliko ja mogu primjetiti po specifikacijama ovih procesora, razlika je jedno sto ovaj TripleCore ima takt za 100MHz veci od ovog QuadCore, i sto ima jednu jezgru manje. cache L1, L2 i L3 su podjednaki, sto bi znacilo da TripleCore ima vise cache-a po jezgru. Potrosnja i max temp su jednake, sto bi znacilo da se TripleCore jezgra vise griju, od QuadCore jezgri. Sta biste mi vi preporucili da ubacim od ta dva procesora umjesto ovog 4400? Koji se bolje clockuje? Ako ima neki drugi cpu, koji je u cjenovnom rangu ova dva a vi ga preporucujete umjesto ovih, necu se buniti ako ga predlozite kao best buy. NAravno iz bosne sam, pa bi bilo pozeljno da se taj cpu moze naci ovdje. Ostatak konfe vidite dole ispod. Razlika u cijeni izmedju ova dva procesora je 3 marke.Takodjer, koliko mogu vidjeti na asusovoj stranici pise da moja ploca podrzava AM2+ socket i Phenom procesore, ali je to dodato zakrpom u biosu (uradio sam najnoviji update bios-a). da li bih mogao imati kakvih problema s tom kombinacijom procesora i ploce? Ostatak konfe vidite dole ispod. Unaprijed hvala na svakoj pomoci.

    PS: comp koristim najvise za igrice i surfanje.....
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Nema razlike izmedju ta dva procesora, samo taj trojezgreni ima jednu onesposobljenu (defektna tokom proizvodnje):
     
  3. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ako je razlika u 3 KM, radije uzmi Phenoma x4.
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Yeah right, i ima TLB bug.
    Posto se igras, uzmi tog X3.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ko je sad ovdje u pravu :(:( jedni govore da je trojezgreni nastao kao nespjeli pokušaj da se napravi cetverojezgreni cpu, i da to dodje kao škart, a drugi govore da je svejedno sta ću uzeti, a treći pak govore da uzmem taj koji drugi smatraju škartom. te procesore sam našau u genelecu. da li su ovi procesori trenutno best buy? cuo sam da to nisu najbolji procesori za gaming, i da se ne clockuju bas dobro :? :shock: hurmash1ce, zar tal TLB bug kod Quad-a nije riješen u reviziji B2? ako sam dobro shvatio, problem je u tome sto procesor troši mlogo struje u stand by režimu.
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    U biti svi su ti istinu napisali, moras ganjati b3 Phenoma ako neces TLB bug. Sve je to isti wafer, trziste odredjuje koji ce Phenom biti. Ako ces clockati ganjaj black edition.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa gdje ima kupiti black edition? :? kolika je razlika u cijenama (ova dva koštaju oko 280km) izmedju ovih cpu koje sam nabrojao i black edition-a? koliko znam, black edition nema zaključan množioc i to je osnovna razlika, je li tako? koliko bih pogrijesio kad bih kupio neki X2 dual core black edition. htio bih neki cpu koji ne bih morao mijenjati bar 1,5 - 2 god. veicnom igram jace igrice (crysis, turok, cod4.....) pa bih volio poigrati i FarCry2 i ostale naslove koji trebaju izaci, bez da ulazem u konfu.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    TLB bug postoji na B2 Phenomima. Izdan je fix, koji rjesava bug, ali performanse strasno opadaju u tom slucaju.
    Trojezgreni procesori nisu skart, dosta njih nastane samo tako sto se zakljuca jedna jezgra cetverojezgrenog. Kao sto je sulu rekao, trziste odredjuje koji ce Phenom biti.
    Edit: Napisao si post iznad, da odgovorim:
    Jedini BE Phenom je 9850 (ima u ingelu). Kako si rekao, BE procesori nemaju zakljucan mnozilac. Problem ovog 9850 je u tome sto ima 125W TDP, a malo koja ploca se moze izboriti sa tim. Pogotovo kad se procesor nakloka, postane zedan struje.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ok hurmash1ce, ti tvrdis da kupovinom X3 necu osjetiti veliku razliku u performansama, ako ne uzmem X4. kod X3 je TLB bug riješen, jer je na njemu uradjena revizija B3, koja upravo to rješava. koliko se kod X3 izgubilo na performansama nakon B3?
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nije se izgubilo, cak se i dobilo.
     
  11. Loki

    Loki Komšija

    Ja ne bi mijenjao taj proc. što imaš, mislim da ti je tako najbolje. :)
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    znaci X3 krajnji i konacni odgovor? :) kad je u pitanju jedan od ova dva CPUa
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako hoces quad, onda eventualno 9550. Ostalo je preskupo.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hehehe ma ja hocu cpu koji ce ispuniti zahtjeve koje sam naveo. da li ce to biti quad, triple, dual core, sta me briga :) :lol: evo ovaj 4400 sam kupio prije 4 mjeseca (nije ni tad bio najjaci, ali je bio u sredini, platio sam ga 165KM, a sad je ispod 100km DC 4600+), a genelec ga je vec uklonio sa svog cjenovnika. ja znam da se to mijenja strahovito brzo, bavim se tim poslom, ali nemam bas toliko vremena da samo sjedim i citam forume i novosti, tako da sam malo zahrdjao. trebaju mi odgovori ljudi koji su probali te procesore, i vidjeli sta oni mogu, odnosno sta ne mogu. a na testovima pobjeduje komponenta onog proizvodjaca koji da vise para :smt003 tako da testovima ne vjerujem 100% samo rad u praxi me zanima. ako jos neko ima kakav prijedlog, dobrodosao je. hvala svima koji su pomogli.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja koliko sam shvatio tebi komp sluzi za igranje a za igranje je potrebno (vec stotinu puta apsolvirano) visoka radna frekvencija procesora,a ne mnostvo jezgri koje igre jos uvijek ne znaju da koriste!Znaci bolje dual na 3,0ghz nego quad na 2.2-2.4ghz a i mozda bi jos najbolje bilo da ostavis taj proc sto sad imas naklokas ga koliko je moguce a pare ulozis u jacu graficku! Al to je opet samo moje misljenje........a ti znas svoje! :smt006
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa prvo sam planirao kupiti cpu, a kasnije ce umjesto ove 2600XT ici neka ATI HD4850, tako da ni to nece biti problem. u pravu si da igre JOS uvijek ne znaju da iskoriste vise od jedne jezgre procesora, ali ja se nadam da ce se to promjeniti u novijim igricama, koje ce tek izaci. zasto se onda uopste prave visejezgreni procesori. pa ne radimo svi video obradu cccccc
     
  17. GW

    GW Moderator

    Ne isplati ti se uopće mijenjati procesor na toj konfiguraciji. Samo uzmi 4850 i to je to. Eventualno da malo klokneš postojeći procesor, ako imaš dobro hlađenje.
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    je li mi pokusavas reci da mi ostale komponente ne mogu pratiti cpu ili si na nesto drugo mislio kad si rekao da mi se ne isplati kupovati drugi cpu. ovaj cpu je trenutno clockovan na 2.65, moze do 3.0, ali ga nisam htio siliti jer imam samo cooler koji je dosao uz cpu, a nisam ni imao potrebe za vecim clockom jer mi grafika nije najbolja. sto se tice grafike 4850, ovi nasi majmuni jos uvijek deru s cijenama, pa cekam da padne malo cijena, i onda cu je uzeti. sto se tice napajanja, trenutno imam neko no name 530W, ali mi danas dolazi ovo: http://www.pl-power.eu/data_powerline530.html
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Sto se tice napajanja zasto to? Sigurno ga hoces u genelecu uzeti, bolje uzmi u ingelu fortron 400pnf..

    edit: a vidim uzimat ces 4850 onda uzmi nesto bolje i od fortrona.. :) chieftec 500-550w..
     
  20. GW

    GW Moderator

    Ono što hoću da ti kažem je da u igrama nećeš dobiti praktično ništa mijenjanjem tog procesora. Bezveze bi bacao pare.