koji prog za klock?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by pac, Mar 11, 2006.

  1. ming

    ming Veteran foruma

    Pa mogao si staviti i 7900GTX
     
  2. Ace_

    Ace_ Aktivista

    pa mislim da nisam pogrijesio, dok ti igras stajaznam FEAR u 1280x1024HIGH 4xAA i 4xAF , neko sa 9600PRO ce igrati tu istu igru u 1024x768 na medium bez tih djindja mindji i jednako uzivati u igri
    to ti je kao kad neko vozi Skodu Octaviu, a neko daje plus 10hiljada KM za ime i uzme Golfa peticu, al nek se zove GOLF ili Mercedes
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    ti sjedni u mecku pa u golfa i reci mi da ti je bilo isto svaka ti cast :D
     
  4. pac

    pac Komšija

    evo preko ati tool-a sam digo sa 398/203 na 427/230 i nece dalje driver mi je ati catalist 5.2 i jos jedan sam koler natakario na graf, rez na 3dmarku05 je 1454, bil se moglo jos sta uraditi????
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Trebao bi gpu ici jos, za memoriju ne znam
     
  6. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Otprilike ja sam imo neki max 430/250 pa samo spustio nize nako radi reda.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    RV350 bi trebao ici barem na 450MHz (cip na 9600/pro 9550) default na 9600pro je 400MHZ

    RV360 bi trebao ici na oko 550MHz (9600xt/neki 9550xt modeli) default na 9600xt je 500MHz

    Rekord RV350 cipa je na oko 630
    Rekord RV360 cipa je na oko 600
    Ako netko zna novije i vece frekvencije koje su postignute neka me ispravi. Inace cipovi su po arhitekturi isti. Imaju isti broj tranzistora (75Mil), oba chipa su napravljena 0.13u procesom, Vertex/ Pixel
    Pipelines 2/4, obje arhitekture imaju potpunu podrsku DX9.0, PS2.0, VS2.0. Jedina razlika je u senzorima. RV360 moze mjeriti temperaturu.
    Zbog cega RV360 ide na vece frekvencije meni nije poznato. Ako netko zna neka javi.

    Inace, mislim da 9600xt radi na malo vecim voltazama.
     
  8. pac

    pac Komšija

    evo core sam moro snjiziti na 415 da bi mogo igrati, a fakat jarane nece dalje jedino malo vlot da dignem
    valjali sta sto sam stavio jos jedan kuler odmah iza drugog jaran mi kaze da to kvari kuler na graf???
    PS: gdje mogu naci volt u biosu za graf?? :?:

    sa 6.2 driverima rez na 3dmarku se poveco za 100 poena
     
  9. Ace_

    Ace_ Aktivista

    nisi imao srece sa grafom, izgleda da je vec na svom maximumu, predlazem ti da to sve stavis na default i ostavis stari kuler jer za 100bodova u 3dmarku se ne isplati
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Voltaze vjerovatno ne mozes mijenjati softverski. Rijetke kartice to mogu (Abit guru i slicno).
    Nekim ljudima je pomogao flash biosa. Tako su uspjevali uzvuci 20-ak MHz vise. Trazi na netu konkretno tvoju karticu i vidi sta su ljudi radili. To sa ventilatorom nema puno efekta a puno pojacava buku tako da i nema bas smisla. Radije iskljuci taj vent, i stavi jednu 80 na karticu. Mozes ga pricvrstiti sa onim gumicama za zimnicu :D
    Samo dizanje frekvencija nece pretjerano dici temperaturu (oko 2C), tako da ako nisi digao voltaze, nema ni potrebe za dodatnim ventilatorom,


    @Ace ljudi ne clockaju kartice zbog 3dMarka (mada ima i takvih) nego zbog boljih performansi u igrama.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    ja clockam zbog 3dmraka i boli me :wink:
     
  12. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Dog_Father, PA ZNAM bog ti dao, on je spomenuo da mu daje 100 bodova vise pa sam rekao, ali kako vidis ima ljudi koji clockaju zbog 3dmarka, zapravo dvije trecine ljudi clocka zbog 3dmark-a
     
  13. ming

    ming Veteran foruma

    Ja ne clockam ja moddam mnogo isplatnije :mrgreen:
     
  14. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    I jos onima sto ne kokaju solit pamet kako je ova posebna. :roll:
     
  15. pac

    pac Komšija

    ja klokam zbog preformanci a 3dmark mi samo sluzi da vidim dali je sve u dure i dali ima nekog pozitivnog efekta
    PS:koliko znaci ram u 3dmarku ili se isklucivo testira graf i proc???
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zavisi koji 3dmark. Sve u svemu, najvise se testira grafa.
    3dMark 2001(se) je puno zavisio od procesora, a kasnije verzije vec puno manje.
    Uglavnom, ako imas 512, ne trebas brinuti za ram. Jedino ne znam za ovaj 2006. Prethodne verzije ce biti zadovoljne sa 512, i neces imati neke razlike sa gigom i 512.
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    pa nije baš... moj stroj daje isto 3dmarka kao i venice sa 6600gt na default freq.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dobar proc. :D
    Meni je razlika na istoj konfiguracija, samo razlicti procesori, bila vise od 3k.

    A procesori su bili 2200+, i mobilac 2500+. Oba na default frekvencijama. Jedino mobilac dake oko 3k vise.
    A to u tvom slucaju moze biti vise razloga zasto je tako. Mozda mu je losa ploca, manja propusnost. Mozda je do grafe. Znas i sam pa da ne nabrajam. :wink:
     
  19. Ace_

    Ace_ Aktivista

    syss, to je zato sto je 3dmark01 dodje do maksimuma negdje oko 15 hiljada, i onda su sve manje razlike u bodovima, npr FX60 ce dobiti isto ko i bartonac 3200, 3dmark2001 je najovisniji o procesoru od svihh 3dmarkova
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Samo da te malo ispravim. Nije max na oko 15K. 9800xt po defaultu izvlaci 17-18k. A sa novijom generacijom izvlacilo se i po 45-50k. A ovo da je 3dmark2001 jako ovisan o procu je opce poznata stvar.