Koji PSU

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by efo, Jul 5, 2011.

  1. efo

    efo Komšija

    otkako sam nabacio 4850tku, poceo komp pomalo da stuca (par puta ledio u igrama, jednom i u desktopu), pretpostavljam zbog pofinog oc-a procesora (malo sam spustio clock, ali idalje stuca, malo manje/rjedje istina). nekad klasicno zaledi, nekad bsod pa se sam restartuje. pretpostavljam da je napojna problem. molim preporuke za jednu od sljedecih:

    http://www.e-tec.at/frame1/details.php?art=110453 /CORSAIR CX 430W 37.35€ vs
    http://www.e-tec.at/frame1/details.php?art=107165 /XFX Core Edition 450W 43.6€ vs
    http://www.pik.ba/artikal/1518295/napoj ... /#detaljno /OCZ STEALTHXSTREAM 500W 100KM vs
    http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=528 /FORTRON FSP500 60APN 100KM

    prijatelj iz austrije ubrzo dolazi pa sam stavio i dvije iz neke od njihovih ponuda; ako ima i neka peta koju preporucujete pored ovih, a da je <100km, bujrum :)

    Edit: evo i ovo sam izrovio sa pika: http://www.pik.ba/artikal/1501712/napoj ... 450-wati-/ znaci i polovno dolazi u obzir; hocel ovaj chieftec fino vuc moju konfu sa procom na 3.2-3.3 i mozda nekim buducim voltmodom kartice :p
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Fortron definitivno.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moj savjet ti je da kupujes ovdje cisto zbog garancije, taj Fortron ce biti sasvim dovoljan ili ako se mozes protegnuti jos 30 km za Silverstone ST50F-ES u genelecu.
     
  4. efo

    efo Komšija

    fortron 2, ostali 0 :D

    sto se tice garancije, nije toliki problem, prijatelj dolazi u posjetu svakih mjesec dva

    samo bih volio da mi neko odgovori i na ovaj edit, tj isplatil se davati 50km na polovnu napojnu i kakav je ovaj chieftec u poredjenju sa gore navedenim/novim psu-ovima, kolko sam ja upoznat, chieftec je kvalitetna marka, isplatil se ustedit 50km u ovom slucaju?
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Od tih nabrojanih XFX Core Edition 450W,solidna napojna,odlicno izgleda.. (rebrandirani Seasonic S12II, ima 408W na 12V+ railu)

    Ako ti izgled ne znaci nista i 15KM vise onda Fortron..

    EDIT: Taj CORSAIR CX 430Wje isto odlicna napojna ali ima 336W na 12V+ railu..
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nemoj chieftec polovan.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Rekao bih da je taj Corsair ipak najbolji izbor,mada ni taj OCZ nije losa opcija jer je to BlueStorm II 500w sa drugom naljepnicom a on je vrlo dobra i provjerena napojna.
     
  8. efo

    efo Komšija

    isti OCZ u plusu preko 150KM. jedan haver je kupovao polovnu napojnu kod istog lika i nikakvih problema nema, a ova je jos i nova i pise da ima i garanciju; znaci ova bi trebala biti malo bolja od fortrona iz ingela od 100km?

    i vrijedi li ova napojna 15-20 km vise od corsaira cx 430w
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Novo je novo..

    A i taj OZC je dobra napojna ali ima samo jedan 6pin PCIE konektor za grafe tako da bi eventualni prelazak na jacu grafu zahtijevao koristenje PCIE to molex adaptera..

    Moje misljenje je da je XFX Core Edition 450W za 85KM najbolja opcija,novi dizajn (2011) ima PCIE 6pin i 8pin konektore i odlicno izgleda..
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Offtopic
    efo
    Meni se cini da si ti nekad vukao 8800GTS G80 na toj napojnoj i nisi se zalio a ona trosi struje vagon.Rekao bih da ti sadasnji problem nije vezan za napojnu.Mada u svakom slucaju trebas investirat u kvalitetan PSU za buducnost.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da i ja mislim tako..

    Efo kaze da mu se rusio sistem i na idle-u (desktop) tako da ne vidim razlog da je do napojne osim ako bas nije popustila..
     
  12. efo

    efo Komšija

    vidis, nisam ni razmisljao o tome... fakat nisam imao slicnih problema sa 8800GTS, jos sam je i oc-ao pofino :/

    da je problem u grafickoj, bil se manifestovao na isti nacin? (zaledjivanje ekrana, ponekad i bsod, ali nakon restarta, opet sve radi 'normalno')

    p.s. sad se sjetih detalja koji ipak govori da bi problem trebala biti napojna; sinoc dok sam igrao novog crysisa, u po frke napojna se pocela oglasavati, slika zaledila na dva tri sec i ponovo nastavio igrat normala. mada idalje nema smisla da sam vukao 8800GTS 640 bez slicnih problema (sa istim oc-om procesora) :/

    edit: jel moguce da napojna moze 'popustit' tj. oslabit vremenom ?? ovu koristim oko godinu i po
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Najbezbolnije bi bilo kada bi od nekog posudio napojnu da testiras svoj sistem sa njom,ili da grafu testiras u drugom sistemu..

    Tek nakon toga da se odlucis na eventualnu kupovinu..
     
  14. efo

    efo Komšija

    imal smisla da uzmem napojnu od sestre (400w kinezera) i prikljucim recimo samo karticu na njega i eventualno disk i dvd, sve ostalo na svoje napajanje, pa provjerim? da ne peglam nikog od frendova
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne,niposto kinezera na tu grafu..

    Minimalno 350W neko brand napajanje..
     
  16. efo

    efo Komšija

    al samo grafa kralju, ona ce se idalje napajati dijelom sa powerline-a, preko pciex slota, a samo dva molexa za dodatno napajanje da uzmem sa kinezera, to 350w brand min se valjda odnosi na citavu konfu? Mogao bih recimo samo proc napajati kinezerom? Kolko to ima smisla, posto se ne razumijem u napojne najbolje, ti railovi i cuda
     
  17. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    A kako si mislio to izvest ?
    Mislim 2 napojne da opsluzuju 1 racunar.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    To ne radi nikad. Mozes pojebati grafiku.
     
  19. efo

    efo Komšija

    pa obje prikljucim na struju normalno i od kinezera samo procesor napajam, ovom svom ostalo? Zar je to neizvodivo?
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Efo probaj sniziti klokove procesora i rama na stock vrijednosti te i za graficku ako si i nju klokao pa probaj crysis. Ako sve bude stabilno onda je do rama najvjerovatnije, a ta kartica nije puno veci potrosac od 8800GTS. Mani se egzibicija, a i da nebude do napojne ako imas novca za kvalitetniju uzmi je, nece biti na odmet.