Koji Quad Core?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by jessus, Feb 15, 2011.

  1. jessus

    jessus Aktivista

    Pozz ljudi,imam sada E5200 i vrijeme mi je da promijenim ovaj procesor.Razmisljam se da li da kupim q8300,ali mi nekako njegove cijene djelujuj nerealno u online shopovima gdje se krecu oko 300KM.Sta vi preporucujete? :smt006
     
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Mozda da prodas plocu i cpu i predjes na AMD, onda ces definitivno imati izbora za razumnu cijenu...
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

  5. jessus

    jessus Aktivista

    Znaci ovaj sa pika je siguran sto se tice kupovine,reko da ne bude ja narucio procesor a dobijem fen :lol: :roll:
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je vjerojatno bez coolera.
     
  7. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Tip je 100 % ok, i ja sam pazario od njeg taj procesor, tako da nemaš brige.
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Ako ti se neda da ides po njega tip ti donese kuci, imas i neki probni period (oko 3 dana je meni bilo) sve je stvarno ok.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Za gaming ja bi prije uzeo E8xxx Core2Duo procesor jer se lakse kloka i ima vise taktove i cache memorije..

    I na stocku npr E8400 bi bio brzi u vecini igara zbog 6MB cache i 500MHz vise frekvencije..

    Takodjer mislim da je Q6600 G0 bolji izbor jer ima 8MB cache i veci mnozilac tako da je 3GHz zagarantovan na bilo kojoj 1333MHz ploci a moze i vise (400 x 9 = 3.6GHz) uz bolje hladjenje..

    Q8300 ima 4MB cache i 7.5x mnozilac i zahtjeva mnogo veci FSB za OC a to znaci i bolju P45 plocu..

    Q9400 bi bio solidan izbor jer ima 6MB cache i 8x mnozilc,bolje se kloka i brzi od Q8300 na stocku ali je skuplji..

    Pozz..
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ja bi uzeo najslabiji 8200 quad prije nego e8400..
    dzaba ti svi dualci i na 5ghz kad na njima COD BO i vecina novih multicore igara ne ide..
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ko bi rekao Tale promoviše quad procesore :smt005
    BTW Q serija intelovih quad procesora je preskupa od 300KM nadalje.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Isto tako je govorio da mu dosta onaj limit na ADSLu i kako mu ne treba flat, a eno sad se raduje uvodjenju flata :D
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nije stvar u snazi procesora vec optimizovanosti aplikacija i igara, te marketing forsiranja prodaje quad core procesora...
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nisam ja to sigurno rekao :smt005
    rekao sam samo da za online igranje 90% igara je dovoljno 8gb limita
     
  15. JVC

    JVC Overclocker

    Ja sam prodao e8400 i ubacio q8300 osjetno brzi u vecini aplikacija, u video jede dual core, COD black ops radi daleko bolje, photoshop, vise aplikacija odjednom i sl. sve radi lakse i brze, tako da veci dio tvoje price nepije vodu.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako ba bunio si se kao sta to mi imamo toliko skidat :D
    viewtopic.php?f=68&t=8580&start=1450
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Bi ti..

    Ja sam imao E6750 @ 4GHz,E8400 @ 4.3GHz ,Q8400 @ 3.3GHz i dobro znam da Q8xxx serija nije za gaming..

    E8400 je izmislio zivot za Q8300 sto se tice gaminga..

    Q8300 je bolji multitasker..

    Pogotovo ako uzmes cinjenicu da za Q8300 ti treba 450MHz FSB za 3.4GHz (sto ni na odlicnoj P45 ploci nece svaki Q8300 postici jer obicno imaju FSB wall) a sa istim FSB E8400 postize 4.05GHz..

    A i CoD BO je k.. od igre i uz to port sa konzole i to je razlog sto ide lose..

    Pozz..
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Za ovo treba imat pravo dobru plocu jer je cpu 65nm i jede struju. Idealna je kakva ploca sa 8 faznim VRM-om jer q6600 na 3,6GHz i voltazi oko 1,45V vuce oko 200W :). Naravno treba imat i srece pa da q6600 ide toliko na toj voltazi.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa kakve veze ovo ima sa Bitchnetom i flatom...
    Ja cu opet skidati maximalno 40-50 Gb..Mjesecno
    Od toga pola cu skidati neke stvari koje cu sigurno pogledati..
    Ovo sto sam ja rekao je cinjenica...Jedan porodican covjek koji radi ili recimo student nema vremena da te stvari iskoristi..Bar kad su u pitanju torrenti..
    Bar sto se tice trailera u DVD-RIP-u jedino ako neko voli trailere u HD i BR kvaliteti to je druga prica..
    Za demo igre na torrentima ista priča..Koliko vas aktivno uspije odigrati svaki demo sa torenta
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja i ti nismo na istim talasnim duzinama...Malo ti je usporedba smijesna u 1Ghz razlike recimo vjerovatno u igri gdje se iskoriste samo 2 ili 1 jezgra
    Ja ti kazem da ce bolje performanse dati Q8300 na 3 Ghz nego ti tvoji dualci u svakoj novoj igri koja je programirana za visejezgrene procesore a takvih je danas dosta i stalno dolaze...