Koji RAM kupiti

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dmr, Apr 26, 2009.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Trenutno imam 2x1GB ddr2 800 Take MS. E sad kupio bih jos 2x1GB. Da li mi je bolje uzeti opet isto take ms ili kingmax, G.Skill ili ovaj neki Patriot SL :). Posto imam vec TakeMS mislio sam opet kupiti isti radi bolje kompatibilnosti. Ima li ko kakvih razloga da uzmem sta od ovog drugog ili je to sve tu negdje? :) Svi moduli su ddr2 800 i tu su negdje sa cijenom. Hvala!
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Uzmi isto. Iako je unazad par godina problem kompatibilnosti razlicitih modula sveden na minimum, jos uvijek se desava, pa je pozeljno uparivati iste module. Eventualno utopi to sto imas, pa kupi 2x2GB ceka vec hoces.
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Prodaj to sto imas i uzmi 2x2GB :)

    Spor sam u zadnje vrijeme :mrgreen:
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    A zasto prodati ovo a uzeti 2x2GB? Koje su prednosti osim sto ce mi ostati 2 porta prazna?
     
  5. Moncho

    Moncho Komšija

    Zna pravo zezati mema ako se popune svi slotovi, izgleda da ne mogu dobiti dovoljno struje ili kako vec. Recimo ja imam 6x1GB ddr III, inace radi se o 2 razlicita triple kita. samo postoji jedan nacin na koji ovo moze raditi.
    Druga stvar je bolja overclockabilnost sa sto manje keksova.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hmm da evo citam i dosta ljudi ima problema sa asus P5K i 4x1GB. Ima li neko na forumu da mu funkcionise 4x1GB na P5K?
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    U principu, samo ces morati podici napon za chipset i vjerovatno ce raditi bez problema. Jeste da nisam imao doticaja sa p5k, kod mene je radilo 4x1 sa supertalent i crucial ballistix kit-om. Vjerovatno su na oba kit-a bili micron chipovi pa je mozda i to razlog zasto je sve radilo bez problema.
     
  8. metallac

    metallac Aktivista

    Da ne otvaram novu temu...

    Imam kingston 2x1GB 667 MHz, isplatili se kupiti memu od 800 ili 1033 MHz, da li bi dobio "osjetno" ubrzanje...
    Prvo sam razmišljao uzeti još jednu gigu ove od 667 ali ne bih da se zaljećem, možda bi bolje bilo ovu prodati a uzeti bržu :?:
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Ako imas 2x1GB, nemoj kupovati sad jos "1GB", uzmi jos ta dva modula ista i nemas nikakvih problema. Vidljivo-osjetno povecanje performansi u svakodnevnim zadacima pa dobrim dijelom i igrama neces vidjeti-osjetiti osim u sintentickim benchmark alatima.
     
  10. metallac

    metallac Aktivista

    Dobro ok onda ću uzeti još 1 GB iste ove naravno memorije što imam, a možda i 2 GB ali windows 32-bit ne prepoznaje više od 3,5 :D
    Koliko košta 2x1GB kingston memorije 667 MHz gledao sam genelec nemaju kingston :)
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Sto to odmah nisi napisao u prvoj poruci jer sad odmah povlacis problem sa originalnog threada i mijesanja modula, tako da sve sto je iznad receno, vazi i za tvoj slucaj. S cijenama memorije te uzimajuci u obzir dual-channel podrsku, nemoj mi govoriti o orgranicenjima 32-bitnih Windowsa.
     
  12. metallac

    metallac Aktivista

    A vidiš to sam zaboravio hehe pisao jedno, a mislio na drugo...
    Mislio sam na potpuno eliminisanje 667 meme a stavljanje nove :D
    Ništa kupiću 2x1GB 667 :smt006
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Pa moze i ta opcija, prodaj to sto imas, uzmi 2x2GB i budi hepi :)
     
  14. metallac

    metallac Aktivista

    A znam,a recesija, a slabo se kupuje,a još razlika u "perfomansama" slaba :D
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    raja trebao bi 4gb rama i to 2x2gb za asus p5kpl pa me interesuje šta je trenutno bestbuy do nekih 110KM?
    EDIT: zaboravih spomenuti, naravno ddr2.
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Ukoliko nisi u nekom overclockingu, svaka DDR2-1066 CL5 memorija ce posluziti. Pogledaj neke od DDR2 recenzija na nasoj stranici.
    Prije same kupovine, izvrsi i brzu pretragu na Internetu kako bi potvrdio kompatibilnost modula sa tvojom plocom.
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    mislim da ću uzeti nešto od navedenog u radnji gdje sam dosad nabavljao hardver jer geneleca nema više u mjestu gdje živim a nemam vremena ni volje u sarajevo ili u zenicu:

    - Kingston Hyper-X DDRII 2GB 800MHz PC6400 Kingston Hyper-X DDRII 2GB 800MHz PC6400 60KM X2 kom

    - Kingston 2048MB 800MHz DDR2 PC6400 52KM x2 kom

    - OCZ 2048MB 800MHz DDR2 PC6400 GOLD 52KM x2 kom

    - Kingston Hyper-X DDRII 2GB 1066MHz PC8500 75KM x2 kom

    - Kingston Hyper-X DDRII 4GB 1066MHz PC8500 Tall HeatSink PC8500 Tall HeatSink Dual channel (Kit of 2), KHX8500D2T1K2/4G 126,00 KM (2 modula)

    - Kingston Hyper-X DDRII 4GB 1066MHz PC8500 Black Edition Dual channel (Kit of 2), KHX8500D2BK2/4G, 2x2GB 1066MHz CL5 Modules (5-5-15) @116,10 KM (2 modula)

    pošto nisam baš neki overclocker mislim da bi Kingston Hyper-X DDRII 4GB 1066MHz PC8500 Tall HeatSink nekako najbolje pasao. pitanje za Vas stručnjake šta vi mislite da bi najbolje pasalo na p5kpl i mogu li ova prva 4. navedena modula u dual channel npr. Kingston 2048MB 800MHz+Kingston 2048MB 800MHz al u dual channelu? koliko sam shvatio ne osjeti se neka razlika između 800mhz i 1066mhz?
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    a sam kazes da nisi overclocker a uzimas memu na 1066 MHz :roll:
    ja bi isao na OCZ-a
     
  19. Looney

    Looney Komšija

    Ako već nisi overkloker onda uzmi najjeftinije module sa liste.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ok momci izgleda da se ne isplati uzimat 1066 pa uzimam ovaj ocz gold od 800mhz. hvala :wink: