Koji RAM kupiti

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dmr, Apr 26, 2009.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pogotovo zato sto p5kpl sigurno nije neki overkloker.
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ova 2 modula (OCZ 2048MB 800MHz DDR2 PC6400 GOLD) bi trebala bez problema na ovu matičnu? nisam lijen kopao bih po netu ali ne znam kako da budem 100% siguran da je ram kompatibilan sa pločom, osim naravno da ga isprobam u praksi.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Konacno kupih jos 2x1GB :D. Zasad radi sve OK sa 4x1GB. Nego imam 32bit winxp i naravno prikazuje mi da imam 3,25GB. Znam da 32 bitni sistem ne moze koristiti vise od 3GB, medjutim sada procitah da kao win prikazuje 3,25GB a koristi svih 4GB. Sta je sad istina? :)
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    32bit koristi max 2 GB po aplikaciji / igri. 64bit OS nema to ogranicenje. Ganjaj Vistu 64 / Win 7 64bit (xp 64 nije Bog zna cemu).
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne mogu vistu organski :D. Sacekat cu win7, mada mi se i na njeg ne prelazi zbog nikakve podrske za SB Live zvucnu, a puno mi znaci :mrgreen: Znaci winxp32bit koristi svih 4GB s tim da po aplikaciji ide 2GB max?
     
  7. GW

    GW Moderator

  8. syss

    syss Veteran foruma

    vidi svih 4gb koristi 3.25max, ovisi o mbo... eventualno sa /pae switchom se može nešto napraviti, ali generalno ako imaš 4+gb onda 64bit os.

    međutim tu još postoji adresiranje memorije, pa ako je tu još i grafa sa recimo 1gb memorije... guglaj malo o tome i sve će ti bit jasno.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Super, samo si ovdje pogrijesio :) "Preporučljivo je koristiti 3 GB u obliku 3 pločice memorije po 1 GB ili 2x1GB i 2x512 MB da bi se iskoristila dual channell mogućnost chipset-a ( brži rad RAM-a)."
    Ja sam upravo isao na 4x1GB a ne na 3x1GB da bi mi "ostao" dual channel. Ne znam kako mislis sa 3x1GB imati dual channel?
     
  10. GW

    GW Moderator

    U obliku 4 pločice po 1GB ili 2x1GB i 2x512 MB. A može i 2x2 GB. :D
    Ide ispravka.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ih koji maler :D. Juce mi jos pocese problemi sa zvukom na SB Live 5.1, na koju sam bas naviko :). I evo googlo od sinoc da bih saznao da ne moze live (ni audigy vjerovatno) raditi sa vise od 2GB RAM-a. Sad valja birati ili izbaciti 2GB rama ili Live :mrgreen: . Eto za upozorenje ko ima SB Live i audigy.
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    kakve ba veze ima zvucna sa ramom? :shock:
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Eto ima, ne moze da prepozna adrese peko 2GB.
    Problem:"The card's hardware does not recognize addresses above 2 GB (uses a 31 bit (=2GB) DMA mask or something like that), so if Windows happens to create the buffers below that 2 GB barrier than it will work, if not, it will not work."


    Read more: http://www.driverheaven.net/bug-reports ... e-ram.html
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    OK, evo probo sa kx driverima i u redu je na win xp dok na visti i win 7 nece.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kod mene audigy radi ko sat na W7 a radila je i na visti sa 4gb rama al 2x2gb. Driveri za vistu modani od strane "daniel k"
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    nisam toliko probo na visti i win7, vjerovatno treba probati vise verzija kx drivera. Ali ovo sa original creative driverima u win xp moze samo sa 2GB cim ubacim 3GB odma zvuk mitraljeza iz zvucnika :D. Sa kx radi ok.
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    KX možda nekima i ne godi.
    Ali uvijek mozes probati najnovije drivere od "daniel k".
    Meni perfektno rade na Win7 i napokon su mi omogucili CMSS2 opciju, dok su zvanicni driveri sa creative stranice to ukinuli.
    http://nomoregoatsoup.wordpress.com/audigy-drivers/
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probao sam ove daniel k drivere ali ne mogu se instalirati na sound blaster live 5.1 digital.
     
  19. paradox_666

    paradox_666 Novi član


    Ja imam asus P5K, i 2x1GB takeMS DDR2-800
    Razmisljam da uzmem jos 2 GB iste memorije, ili da kupim 2x2GB neke druge memorije!
    Sta je bolje uraditi ??
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa bolje iste naravno :mrgreen: