Koju matičnu kupiti?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Shibby, Nov 30, 2011.

  1. Shibby

    Shibby Aktivista

    Vidim da su sve neki hibridni topici, pa reko da zaokruzimo u ovaj jedan naredne dileme oko kupovine MB.

    Imam ponudu da uzmem P7P55 LX + i3 540 za nekih 270KM. Eto u dilemi sam, da li je ova maticna u stanju malo vishe izvuci iz ovog procesora. Po forumima sam gledao ljudi bez problema dignu na nekih 3,8-4,0 GHZ. A sto se tice maticne, citao sam da ima nekih finih stvari za overclock, ali treba mi neko strucno misljenje prije svega :D
     
  2. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Meni iskreno ta ploca ne izgleda da moze bilo sta overklokirati, i sam naziv ti govori, cim je neki "L" u oznaci to je nesto low/light :D Ima poprilicno mali broj "faza" oko socketa, jos nisu ni hladjeni mosfeti, tako da ne vjerujem da mozes raditi neki ozbiljniji OC. Taj CPU vjerovatno treba malo voltaze za nekih 3.8 GHz i generalno malo trosi, pa ce to mozda i proci, samo zamjeni stock cooler sa necim boljim obavezno ako mislis ganjati te frekvencije. Sa stock coolerom ces na tim frekvencija i voltazama od 1.25-1.3V otici u 80+ temperature sigurno ;)

    To nije los deal, mada realno 250KM bi bilo taman, jos ako je novo? :) U radnji to kosta nekih 350 KM.
     
  3. Shibby

    Shibby Aktivista

    Novo novcato ;) i ja sam se dvoumio, ima 5 faza, sto je mislim ok za 2-jezgreni proc. E sad koliko bi mi se isplatilo uzeti neki brand cooler preko 50 KM? Koliko bi mogao dobiti na perfomace-u?

    Morao sam zagristi, rijetko ovakve ponude dobijes. :D A jos NOVO!
     
  4. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Onda go for it, tih 5 faza ce izdurati nekako. Nabavi bar hypert tx od cooler mastera on je oko 45 KM ja mislim, posluzit ce da ohladi taj cpu... bar na 3.8 GHz ;)
     
  5. Shibby

    Shibby Aktivista

    Koja je bolja maticna za Overclock:
    Asus P7P55 LX ili Gigabyte GA-P55-US3L
    Ne mogu da nadjem koliko ova druga ima faza..
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Obje su 4+1. Tu su negdje, mogu posluziti za overclock Core i3 procesora, za i5/i7 nisu.
     
  7. Shibby

    Shibby Aktivista

    za i3 i gledam maticnu, znaci da su ok. Nadam se da cu dici sa hyper 212+ nekih 4,0 GHz :D

    Da li maticna evga p55V-SLI moze parirati maticnima tipa gigabyte P55 US3L i Asus P7P55 LX, sto se tice overclocka?

    EDIT: Eto da ne nabadam sam, mozete mi preporuciti dobru overclock maticnu za i3 (1156 Sck.).Ne treba biti sad neka high-end, ne mora imati 2x PCI-ex ili 6x slotova za RAM itd.
     
  8. Shibby

    Shibby Aktivista

  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  10. Shibby

    Shibby Aktivista

    Pola stvari ne bih nikad iskoristio sa te maticne... Mada sumnjam da ima neka dobra H55 za clockanja itd.
    Malo sam gledao npr. onu Gigabyte H55M-S2V. Tamam nekako, jedan PCI express slot, 2 slota za RAM, 4+1 broj faza.Nije losa.
     
  11. Shibby

    Shibby Aktivista

    Eto kupio sa Asrock H55M-LE, vidjecu u utorak kad mi stigne kakva je sa OC pa javim, pozz.

    EDIT: Nice, nekih 3,7 Ghz mi vrti na stock cooleru, Prime95 vrtio nekih sat vremena, max. temp 64 stepena. Ima tu jos prostora.. :D