koliko ide q9550??

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Ismar, Jan 24, 2010.

  1. Ismar

    Ismar Novi član

    imam maticnu BIOSTAR P43B-A7 i ddr2 800 take MS ram..proc je q9550, i trenutno stock cooler koji cu uskoro zamijenit sa mugen 2..
    napojna atx silverstone 500w modular..pitanje je do koliko bih mogao dignut proc ??
    trenutno je na 3.2 i stock voltazi, stock cooler i temperature su ok (u idle iste kao i na stock frekvenciji)
    zanima me da li bi moo postic neki overclock na 3.6-3.8..da li je ploca sposobna za to ??
    proc znam da u nekim extremnim slucajveima ide i 4.2+, ali meni je plafon 3.8, ali clock na 3.6 za stabilan i malo dugotrajniji rad bi mi bilo savrseno..da li moram zamijenit plocu il ram za to, ili su ove komponente sposobne za tako nesto ?
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Trebalo bi moci 3.6 bez problema a za dalje ces morati probati. Za neki veci oc ti je ploca ogranicavajuci faktor ali je svakako treba testirati da se provjeri koliki fsb moze postici sa quadom.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Kako sam ti rekao tamo na oglasima, 3.4 možeš gotovo sigurno postići jer ti ploča i ram mogu raditi na 400 mhz tako da samo ostaje procesor koji isto tako sposoban za 3.4 ghz. Za ovo ti jedino treba bolji hladnjak za procesor a za tek 200 mhz više moraš mijenjati ploču što ti se naravno ne isplati.
     
  4. Ismar

    Ismar Novi član

    na ploci pise da FSB ide do 600..al to samo pise tako..ima li slucajno iko da je pokusao clockat sa ovom plocom ?
    a uz to, kakve mi prednosti daje recimo ASUS P5P43TD PRO ploca, do koliko bi ona mogla ic..znam da se zamjena ploce bas i ne isplati,al uz ddr3 bi mi citava konfiguracija bila malo dugotrajnija i bolja za nadogradnju u buducnosti..
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ajde ba :mrgreen: ostavi se tipkanja po forumu i pocni tipkanje po biosu :D
    Nema veze sto ti je fabricki kuler na procesoru,mozes probati do koliko ti ploca ide,Prvo nadji gdje se smanjuje multilier od procesora i smanji ga na 6, onda digni napon za CPU za 15% isto pronadji gdje se dize napon na Chipset i njega podigni za 15% i za ram povecaj 10% i fsb postavi na 420 pa probaj butat,ako prodje povecaj na 430 i tako dok ne nadjes do koliko ide.Ako postignes 450 onda kupi mugena i onda pristupi finom klokanju a ako ne skupljaj pare :smt003

    EDIT: a ako ne mognes butat samo resetuj bios i sve ispocetka.
     
  6. Ismar

    Ismar Novi član

    mislis da je to sve sigurno na stock cooleru ??
    znam da ga necu opterecivat nikakvim testovima, samo pokusat bootat, al mislis da je to sigurno tako ? :p
     
  7. GW

    GW Moderator

    FSB neće stabilno preko 410-420 na toj ploči bez obzira kolike su cifre u BIOS-u.
    Ta Asus ploča je isti chipset ali zbog bolje napojne sekcije bi možda mogla 450 FSB, mada čišto sumnjam da sa quadom može toliko. A i ta dugotrajnost ne stoji jer je socket 775.
     
  8. Ismar

    Ismar Novi član

    dugotrajnost sam mislio radi ddr3 rama..kad konfi dodje vrijeme, mogu nabacit bar jos 4 GB rama, i bit ce 'solidan'
    ovako za 3-4 godine, kad proc vec ostari, nece bit lahko nabavit jos 4 Gb ddr2 rama, ddr3 ce bit mozda jedini dostupni..
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kad smanjis mnozilac neces optercavati CPU nego ces samo tjerati max FSB tako da neces imati problema sa hladjenjem.

    6x450= 2700mhz Znaci bit ce sporiji nego sad :wink:
     
  10. Ismar

    Ismar Novi član

    ma i onako sam smanji mnozitelj na 6 kad nije opterecen..pokusao sam to jednom iskljucit, al vjeruj da nisam mogo nac u biosu tu opciju..
    ma hajd, kad budem imo vremena, pokusam FSB bar na 420, da vidim dal ce bootat, ako sve uspije mislim da necu ici na drugu maticnu..ne znam kako ce bit za ram, al vidim da je vec dugo 3-4 GB sasvim dovoljno za sve, pa se nadam da ce tako i u skoroj buducnosti bit, da mi nece za 2 god trebat 8 GB rama da normalno radim..
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    DA iskljucis to smanjivanje mnozitelja trebas pronaci C1E i intel speed step i staviti na disable a mnozilac je pod CPU ratio ili CPU multiplier kako koja ploca.
    A sto se tice rama,to bi podrazumjevalo totalno ukidanje 32bit-nog OS-a.
     
  12. Ismar

    Ismar Novi član

    trazio sam tu opciju, al nisam mogo nac..mada je i ne zelim iskljucit, jer je po meni korisna..uglavnom, upravo sam malo caprsko da vidim dokle ide..na FSB od 410 je sve islo normalno, i sve voltaze (cpu, fsb, chipset i ram) su bile malo povecane (cpu +10% itd..)
    pokusao sam na 420, i nije uspjelo..digao sam voltazu cpu na +15% i opet nije uspjeo boot..dalje nisam pokusavao, tj. nisam dizao voltazu i chipsetu itd..da li da i to pokusam il je ovo dovoljno da znam da ne ide vise od 420, jer na mojoj maticnoj nema vise od +15% voltaza, a cak i na +10 je radio na 1.2V..mislim da je granica za q9550 negdje oko 1.3xx, nisam siguran..uglavnom, je li ovo dovoljno il trebam jos nesto pokusat, prije nego sto mogu rec sigurno da maticna ne ide vise od 410 FSB
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Definitivno ti se ne isplati mjenjati plocu da bi izvukao jos 200-300mhz.A granica za 45nm procesore je 1,4v a jos nesto 3400mhz na qudu sa 12mb cashe je vise nego dobra brzina.
     
  14. Ismar

    Ismar Novi član

    ma znam to..nisam neki toliki gamer, graficka mi je hd4670 1gb, ali me prosto zanima experimentisat..nisam osjetio ni toliki rast u performansama ni kad sam ga clocko sa 2.83 na 3.26, tako da necu ni sa 3.4 na 3.6-3.8
    mislim da bi 3.4 Ghz bilo optimalno, jer mi ram tad radi na tacno 800, FSB:RAM=1:1, FSB na kraju ispadne 1600, koliko je naznaceno na ploci, i mislim da je to neki optimum..mogu ga ostavit i ovako, necu osjetiti neke bas razlike ni 3.2-3.4, ali i onako su mi temperature malo vislje kada je pod opterecenjem (sto je rijetko), tako da si namjeravam uzet neki cooler, a tu je steta ne clockat bar na 3.4 :D
    sad se samo postavlja pitanje, buduci da necu uzimat drugu plocu, i necu clockat preko 3.4, da li mi se isplati mugen 2, ili bi i katana 3 bio sasvim dovoljan za tako nesto..ipak je mugen u ingelu 79 KM a katana 44..
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vjerovatno bi i katana bila ok samo imaj na umu da ukoliko je na katani PWM ventilator da bi moglo dolaziti do povecanja broja obtaja pri opterecenju i to bi znacilo problemi sa bukom.

    Ja sam svog E7200 spustio na 3,45ghz i smanjio cpu napon samo da bih izbjegao to povecavanje obrtaja prilikom igranja.A da imam neki jaci cooler mogao bih ga komotno drzati na maximumu.
     
  16. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Za dalje od toga bi mu dobro došlo vodeno hlađenje.
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    TRUE ili Megahalems je dovoljan za 4.2Ghz (u zavisnosti od primjerka naravno). Sa vodenim bi isao 4.5 uz odgovarajucu plocu :D
     
  18. Juka

    Juka Komšija

    Dakle, isti je proc u pitanju, dignem fsb sa 333 na 400, digne se cpu na 3,4GHz, smanjim vrijednost rama (ocz reaper DDR3 4x2GB Keksici, na 1333 defaultna hercaza, stim da mi u svakom monitoring programu ocitava max 1066, a svugdje na specs od rama kaze da je 1333MHz) na jednu ispod defaulta, dakle imam samo 3 u ponudi 1333,1066 i 800Mhz, ja odaberem ovo 800Mhz jer mi u biosu po defaultu 1066 :roll: , ne diram voltazu niti ramu niti cpu-u, dakle ostavim na automatic! Stim da je proc E0 revizija, pa kazu da se ne treba voltaza dirat na clockovima do 3,4 ako je vjerovat, nakon toga mi ocitava da ram radi na 900 i nesto MHz a cpu se digne na 3,4 i omjer bude 5:6, pokusao da dignem fsb na 410 u nadi da ce se ram vratit na def clockove, nece da digne Win, pokusao ostavit ram na def clock-u kako ga u biosu oznacava kao 1066MHz, nece da digne Win, ajd kasnije se kanim corava posla, opet progooglam o ramu kad fakat u svakim specifikacijama pise da je 1333Mhz, opet odem u bios i dignem manualno ram na 1333Mhz, nece da digne win!!!

    U cemu je sad problem, mogu samo nagadjat, dali je do biosa, dali ploca neda da se clocka, iako je iz extreme serije od Intela (navodno se da clockat), dali je do nekompatibilnosti rama sa plocom, ali mi opet nelogicno kad sva 4 keksica cita!!! Uglanom kad dignem CPU na 3,4 a ramovi mi se downclockaju, dobivam manje rezultate, nego kad nista ne diram odns kad je sve po bios defaultu!!!


    konfa je iz siga!!!

    Any help???
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    posto si rekao da ti je jos uvijek BIOS koji je dosao defaultno na ploci, hajd ti njega update-aj, mozda je neki bug, pa onda probaj ;)
     
  20. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Al prije toga vrati sve na default da ne bi prosao sa plocom kao Forza.