koliko ide q9550??

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Ismar, Jan 24, 2010.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zar se ram postavke ne resetuju kad apdejtas bios :)
    Kod mene ploca ima dual bios :D Gigabyte 4tw :)

    Ja sam na stock cooleru digo q9400 na 3.2 ghz.

    e1c i auto stepping su ostali ukljuceni, kao i default vcore.
    Kupih danas ovaj freezer 7 pro rev2. 10 eurica, samo da zamjenim ovaj stock.
     
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    I Forza je imao plocu sa dual BIOS-om ali mu nije pomoglo.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Prije flešanja biosa na starom biosu OBAVEZNO sve na default staviti. Danas sam uradio fleš na Asrock 880gmh usb3 bez problema ali prvo default!
     
  4. Juka

    Juka Komšija

    Nije htio svakako da podigne win dok nisam vratio na default, tako da je na defaultu!

    Ima li ko jos kakvih konstruktivnih predloga_
     
  5. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Preporuka da flashas iz WIN-a, ako ima odgovarajuci software a vjerujem da ima. Meni je mnogo jednostavnija procedura nego iz BIOS-a.
     
  6. Juka

    Juka Komšija

    Bas sam gledao, ima execute file, i ISO i jos nesto zaboravih,zasto sam imao osjecaja da je upravo ta .exe varijanta losa ili se varam!
     
  7. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Kod mene je ploca BIOSTAR kao sto vidis. Flashao sam jedno 10 puta trazeci BIOS kojim bih otkljucao Phenoma X2 u X4 :)
    Svaki put sam radio iz WIN-a sa tim nekim njihovim software-om i nikad nisam imao problema.

    Glavno je da pogasis sve sto ne treba da radi i da ti se ne desi nestanak struje u procesu fleshanja koji je inace veoma brz. Ili opcija koju sam imao kod buraza da mu se komp gasio jer je ploca davala krivu informaciju da se procesor pregrijava. Flashao sam BIOS gledajuci u temperaturu i drzao sam sebi fige da zavrsi prije nego se ugasi radi temperature :)
     
  8. Juka

    Juka Komšija

    Updaeto bios i isti problem!!!

    Evo cika Slavoljub mi javlja da kad su svi keksici ubodeni odns kad je 8GB rama u pitanju onda samo rade na 1066MHz!!! Nisam iskreno ni znao da se zbog kolicine rama smanji njegova snaga!!!
     
  9. Juka

    Juka Komšija

    Any help???
     
  10. GW

    GW Moderator

    Više voltaže na northbridge-u probaj.
     
  11. Juka

    Juka Komšija

    E to nisam probao, ajd pokusam i to veceras, ali sega mi da ram koji je 1333Mhz fabricki clockan pri toj kolicini (8GB) radi samo na 1066Mhz!!!
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Juka bolan kao da nisi oveclockao mašinu nikada..
    Zna se sta ide gore kod overclocing-a..Memorija FSB i CPU
    znaci cim se radi OC trebaju veci naponi za sve, kod memorije manji odnos fsb-a i rama
    te naravno podesavanje latencija rama manuelno jer valjda znas koje latencije imaju ti keksovi...
    npr kod mene se desava pri overclocku kad smanjim brznu rama kako bi postigao veci oc, latencije rama se automatski obaraju i ako ostavim tako, nemam oc potencijal ram-a sa niskim latencijama,
    Bez podesavanja Voltage-a na North Bridgeu Fsb nece preko 400 da ga *ebes...
    Imas i VCore procesora..probaj svega po malo dok ne upoznas oc na toj maticnoj..
    Sry na gresakma alkohol
     
  13. Juka

    Juka Komšija

    MA nisam clockao pretjerano, max sto sam dizao ovaj cpu je bilo 3,2GHz, gle uradim sve smanjim vrijednosti rama sa 1066 na 800Mhz, dignem fsb sa 333 na 400Mhz, stim se digne hercaza cpu-a na 3,4Ghz, medjutim ne vrati vrijednost rama na 1066 vec na 900 i nesto mhz i ne bude odnos 1:1 vec 5:6!!! ali doduse nisam dirao voltazu CPU-a, jesam samo fiksirao od rama na 1,55V i latencije ostavio kakve i jesu!!! Sad mene zanima kako da ostane cpu na 3,4 a da se vrati ram na default stanje i da mi omjer bude 1:1,pokusavao sam sa dizanjem fsba na 405, nece da podigne sistem, pokusavao sa ostavljanjem rama na def vrijednost sa podignutim fsbom na 400 i opet nece da digne!!! Dakle da se malo poigram sa voltazama!!!
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    izvadi 2 keksa rama, pa onda probaj dici FSB na 400 (a ram prije toga stavi na 1066 MHz), tako da overclockom i ram povuce na 1333. Cisto da vidis fercera li tako
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne znam da li je cudno..ja sam imao slucaj da ram radi na 860, a nece da upali na 850 a postavke iste ili na 870 nece a na 880 upali normalno..znaci morao sam uskladiti FSB na neku frekvenciju rama...
     
  16. Juka

    Juka Komšija

  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ide koliko ti moze ploca da podnese.. :D

    Pogledaj na moj sig 4.46GHz..

    Pozz..
     
  18. Juka

    Juka Komšija

    Ocito je da ova extreme serija ploca od intela *urcu ne valja, pa neda cpu-u da se digne ni na 3,4GHz!!!
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa dobar je chipset P45 trebao bi bar na 3,6-3,8 moći to natjerati al džaba ako ploča ne da.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nijedna Intelova ploca nevalja.. :lol:

    Samo Gigabyte,Asus,DFI itd..

    Moj Q9550 ide na 3.4GHz na stock voltazi od 1.15V u BIOSU na ovoj P5Q Pro P45 ploci..

    Da imas neku bolju plocu taj Q9550 bi isao na najmanje 3.8GHz bez ikakvih problema..

    Pozz..