Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam kako uspijevate to, meni 90km dolazi račun.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sta je tako, eto vidis da je ista cijena kWh, bas sam gledao racun od ljetos i sad ista cijena kWh. Jedino ako ne dodaju na kraju jos neki iznos zimi!?
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    4 clana poridica,ves masina 5 dana sedmicno,susilica 5 dana sedmicno,masina za sudje svaki dan,dva kompa od kojih jedan radi 24/7 a drugi povremeno. Dva televizora.Komplet rasvjeta je LED i tu je jos i frizider sa zamrzivacem. Kuha se na plin,bojler je na centralnom grijanju. Jedino se kolaci i pizza peku na struju.

    Trosim 300kw do 350kw max. Jednom mi doslo 410kw od kako zivim ovdje.

    16km je 100kw po srednjoj tarifi.

    Nema vise ljetna zimska,citavu godinu je isto.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
    Last edited: Dec 24, 2017
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mi kad smo termo pec imali, nije dolazilo preko 250KM, a i to je bilo za past u nesvijest, isto 4 clana porodice. Sve je na struju. Zadnjih mjeseci sam kod roditelja dok cekam papire i ne dodje preko 80KM, a ne stedi se uopste, nema ni LED sijalice nigdje :D Nikako ne kontam kako ti moze doci 410KM. Moram sad racun naci haha
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma to je 410 KW je u pitanju a ne KM.

    Vidis da citavo vrijeme pricam o kilovatima.

    Od 45 do 60km u parama dodje.
     
    Last edited: Dec 24, 2017
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Aha haha Dobro je :D
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Dva domacinstva po 2 clana, sve duplo osim susilice koja je jedna i radi samo zimi, ali su zato 3 frizidera ukupno (standardni 60cm siroki, 180-200cm visoki), 4 TV-a (3x LED i jedan "obicni" LCD), oko 60-70KM struje mjesecno prosjecno, zimi i do 80KM. Svi aparati su maksimalno efikasni, grijanje i topla voda na plin, LED sijalice...itd. Trenutno mi je auto najgore sa potrosnjom oko 150L mjesecno, ali dogodine bi trebalo ici 30% manje.

    Plan do 2025 da budem 100% na obnovljivim izvorima, ne zezam, fkt radim na tome aktivno :D
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Vi imate više televizora nego članova :D

    Sretno s tim planom ;)
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Smanjit cu barem za 1, imati TV u spavacoj je zlo.

    Najgori smo po pitanju transporta, sve nam je na cesti, pruga nula bodova, gradski prevoz koristi ko mora, bicikla su iskljucivo za rekreaciju...i ne vidim prosjecnog bosnju u elektricnom autu nikako, samo dizel i to po mogucnosti izbaci sve filtere i senzore i da izbaci sto veci oblak dima. :eek:
     
  10. anel007

    anel007 Komšija

    Zato meni buduća hanuma u startu rekla uopce mi i ne ostavljaj uticnice za tv preko puta kreveta u spavacoj a kamo li da ti naumpadne da tv postavis

    A sto se tice transporta u potpunosti se slažem s tobom, zato ja i vozam benzin mada i sipam po 50 KM svakih 300 km otprilike, a i na posao sam cesto ovog ljeta isao bajkom, malo jest muka preveslati kobilju glavu, i kad su vrucine oznoji se čovjek ali sreća ima tus na poslu pa se moze dovesti u red.

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za spavacu sobu su samo knjige. Ili ni to. Samo krevet.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    spavaca je za spavanja,barem kod mene :D
    jos kada cujem da mnogi ne mogu zaspati ako im nije ukljucen tv,hoce nesto da mi bude
    to su sve "uzorni studenti",koji studiraju po 10 godina pa im tv jedini frend :D

    desavalo se da dodjem na konak ovakvim,pa oka ne sklopim,tv cijelu noc tutnji,em je pojacano,em svijetli ko reflektor
    i jos kada se ovakvi ozene,pa onda i u kuci prave vaseraj...ludnica :D
     
  13. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ja ne mogu zaspati ako ima bilo kakav zvuk.. čak sam sa ebaya naručio sleeping earplugs.
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    haha ti si ova druga krajnost :D
    meni ne smeta sat,kisa,neki zvukovi izvana,nekada ne smeta ni muzika,ali svjetlost smeta...osim ako bas nisam umoran ko konj,da mogu zaspati sjedeci :D
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    Ja mogu zaspati uz TV, ali se budim cesto i ujutro budem ko da sam kopao a ne lezao.
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja ih koristim već godinama. Sad i kada je tišina ne mogu zaspati bez njih.
     
  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Mali update, kako sam vec spominjao da mi računi dolaze 40+ KM, otišao kući 18. januara, i vratim se 18. februrara.
    Danas podignem račun za februrar koji mi je očitan od 20.01 do 17.02, i račun iznosi 45.88KM a u stanu mi samo frižider radio, sve ostalo iskljuceno odnosno istekano iz uticnica.

    Dakle, neko mi krade struju, a bio sam iskljucivao prekidace na salteru i nije se okretao onaj krug na satu. Moracu zvati EPBiH.


    U kakvom sam sad ja polozaju, sta ako se ispostavi da mi je neko ´krao´ struju i kod prethodnih računa? da li mogu dobiti neke povlastice odnosno umanjenje računa?

    kao što rekoh prije, mali sam potrošač, nemam toliko aparata da rade tj velikih potrošača, i sve to u stanu 38m2


    čekao sam baš ovakvu situaciju kad me ne bude duze vrijeme u stanu, da znam je li do mene ili do nečeg drugog.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    kako ce neko krasti struju u tvom stanu? :)
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    Krade te EPBiH :)
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zar ne ide na racunu pretplata za taj period (20.1. - 17.2.) a potrosnja od proslog mjeseca ?