Koliko ste "zeleni". Struja, grijanje, topla voda itd

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Dec 8, 2014.

  1. hmudd

    hmudd Novi član

    ni meni nije jasno... jedino da uđe u tvoj stan i troši struju...
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa i da jest neko krao, sve je na tvom brojilu, tako da neces dobit nikakav popust.
     
  3. Ninja

    Ninja Komšija

    Uporedi potrošene kWh.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Meni doslo 220KM kad je bilo aktuelno mining ludilo.
    Inace sada mi dolazi 60-70KM.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa ne može mu u februaru doći račun za struju koju je potrošio u decembru - njemu je došao račun za potrošnju od prošlog mjeseca kad on zapravo i nije ništa potrošio.

    Žali se, mogu ti se umanjiti računi i za prethodne mjesece shodno iskustvima drugih ljudi.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja kako sam kupio stan kuburim sa EP... prosli i ovaj mjesec mi dosao racun identican, znaci u fening, isto jeftine i skupe potroseno, ma kopiran, i ja nazovem, kazu oni poslat cemo ekipu da provjeri, i sad mi posalju novi racun da ovaj period od cca 15-20 dana, valjda ti dosli ociali novo stanje i poslali mi jos jedan međuračun... mamu im...
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja na mjesecnoj bazi reklamiram racune u EP :D
    imam jos jednu kucu (neninu) ali niko ne zivi,zena umrla i preko zime nema ni 1 kW potrosnje a plus je i kapija zakljucana ali ovi sto ocitavaju redovno bubnu neku cifru i ja onda odem,uslikam brojilo i odnesem im pravo stanje i regulisem i tako stalno :D

    prosle godine su mi za tu istu kucu i ovi maheri iz vodovoda pogresno ukucali potrosnju,isto preko zime,kada nema nikoga i dosao mi racun 220 KM lol kao da imam autopraonicu :D
    jedva sam se izganjao sa njima,pokusavaju da me prave budalom i nakon 3-4 dana peglanja sa njima i dokazivanja da su pogrijesili ,priznaju gresku
    a ova zena sto tu radi,bas bila nabrijana i drska...kao potrosio sam i nema dalje :D

    tako da su u ovim firmama sve cirkusanti...neki ne znaju ni prepisati sa brojila broj :D
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sto se vode tice, kod nas kopiraju potrosnju sa proslog racuna da ne bi morali gledati na sat svaki mjesec... Otac isao nekoliko puta jer logicno ne mozes zimi dobiti kao i ljeti, ne pere se auto, ne zalijeva cvijece/basta, kazu doci ce sljedeci mjesec manje. Naravno, racun jos uvijek isti, tj na njemu je upisano da je ptoroseno vise nego sto na satu pise, kao nekad ce to ujednaciti.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma duduci sami. Pocev od vodovoda pa dalje.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kod mene isto u zadnjih 12 mjeseci 6 puta nisu očitavali brojilo.
    Mrsko se tehnološkom višku popeti na zadnji sprat ( a radi lift).
    Sto puta se žalio al džaba.
    Da ne kažem da su čvaknuli iz EU fondova pare za daljinska očitanja a od te priče nema ništa, a pare su bezbeli uzeli.
     
  11. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    U stanu sam stavio sve one LED sijalice. Uzeo 6 komada. Kontao samo sebi za sobe gdje igram, posto ne mogu igrat u mraku oci mi se umore. Onda odlucim da u citavoj kuci promjenim. 6 komada po 4 marke nije losa investicija.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sad u stanu imam sve LED, nemam ni jedne ni stedne ni sa zarnom niti
     
  13. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Kod mene su ove LED stedne. Trose 12w, a sijaju ko 100 i jedna ko 150w (ona trosi 15). :D Bljesti kuca, sto svi ukucani volimo. :)
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja stavio LED sijalice došao mi isti račun, ako ne i veći :D
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pise li na tim racunima koji je broj na brojilu?

    Usporediti, izracunati, vidjeti da li odgovara ili ne. Nebi trebalo biti problema tako vidjeti da li je neko "krao" tako sto se prikopcao na brojilo ili je jednostavno problem u EP jer sjede i kartaju se umjesto da zapisuju brojila.
     
  16. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Hahaha. Meni je ovo prvi mjesec pa cemo vidjet imal' ikakvog uticaja na racun.
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma do EP sto posto, unesu ti da si potrosio otprilike kao i mjesec ranije jer im je mrsko citati brojila. Navodno nekad kasnije izravnaju, a to trebam jos dozivjeti.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    I u mene u sobi led, takodjer ne mogu u mraku igrat, a i slika mi je nekako ljepsa sa malo svijetla, pogotovo HDR.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam sa racun za struju smanjio sa ~100KM na 70KM zimi, 50KM ljeti. Uglavnom sve LED + svi aparati su maksimalno efikasni, najvise se osjetilo na ves masini (iako su sad dvije, manje se trosi i vode i struje).

    LED sijalice su sigurno za 10KM smanjile racun, imam jos mozda dvije sijalice u kuci da nisu LED, ali su CFL, mada je i za njih u planu zamjena. Samo u mojoj spavacoj je smanjeno sa >200W na 20W.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    sto se tice vas sto vam ocitavaju po prosjeku...zapisete trenutno stanje na brojilu i odete u ep poslovnicu i odete do osobe tu koja moze mijenjati racun,ona unese novo stanje brojila i isprinta vam novi racun i platite to sto ste potrosili
    ne znam kako mozete normalno placati nesto sto ne potrosite...ja redovno reklmiram racune...doduse meni je blizu,nemal pored moje kuce ali svejedno i da nije otisao bi i rijesio to

    a evo poceo sam i ja mijenjati sve sijalice sa LED sijalicama...sada im je cijena pristupacnija pa se moze
    u luster ubacim 3 po 7-8W i to je otprilike nekih 200W a uzmem one od 6500 K i meni fina boja
    u kuhinju sam uzeo od 15W jer je samo jedna sijalica i ekstra osvjetljava
    u hodnik isto moram staviti od 15W jednu i jos dvije slabije...onda u wcu,spajzu i vanjsko svjetlo i to je to
    takodjer i u mojoj sobi mi za luster treba 3 puta po 7-8 W